Vitajte V penziónu Svět

V dobe svojho vzniku bol album V penziónu Svět hotovým zjavením. Piesne Petra Hapku na slová Michala Horáčka sa stali v podaní hosťujúcich spevákov kultovými hitmi. Ako inak označiť napríklad piesne S cizí ženou v cizím pokoji Michaela Kocába, Milostný dopis Haně Z. či Bernou minci Hany Hegerovej? Zásadný song do svojho repertoáru tu získal tiež Richard Müller, v podobe dnes už evergreenu Štěstí je krásná věc. Tieto melódie, texty, aranžmány a interpretácie sa ocitli v postavení nezabudnuteľných archetypov pre ďalšiu tvorbu samotných autorov, i pre celú českú scénu označiteľnú za popovo šansónovú.

Na albume sa navyše zišli ozajstné esá vtedajšej muzikantskej scény. V kapele počujeme gitaristov Michala Pavlíčka a Andreja Šebana, basgitaristu Vladimíra Kulhánka, perkusionistu Alana Vitouša, huslistu Jana Hrubého alebo saxofonistu Štěpána Markoviča. Túto inštrumentálnu extratriedu podporili technologické zmeny supraphonských nahrávacích študií a prospela jej tiež zvuková mixáž Angličana Simona Heywortha.

Album V penziónu Svět si nemôžeme odmyslieť od doby, v ktorej vznikol. Vyšiel presne v dobe, kedy vyjsť mal. Ale keby namiesto neho vyšiel trebárs Strážce plamene, alebo ktorýkoľvek iný náš album s Petrom Hapkom, bude na rovnakej pozícii. K úspechu jednoducho vždy musíme pripočítať ďalšie parametre. A je logické, že žiadny ďalší album, i keby bol umelecky oveľa premyslenejší, už nemôže takú pozíciu dosiahnuť, spomína na vznik albumu Michal Horáček.

Originálny 10-piesňový album z roku 1988 dostal opäť podobu LP a CD verzia je obohatená o osem spoluautorských bonusov v podobnom duchu a kvalite.

Návrat mimoriadneho albumu dua Petr HapkaMichal Horáček s výbornými hosťami. Po 33 rokoch vychádza legendárna nahrávka V penziónu Svět opäť na vinyle, CD obohatené o osem spoluautorských bonusov i digitálne.