Všimli sme si!: Peter Nagy dostal prekvapenie od kapely Nocadeň

Košická skupina Nocadeň vydala siedmy štúdiový album s názvom Auróra. Bratia Rasťo a Robo Kopinovci nahrávali CD v prešovskom Studiu 7 a z veľkej časti aj v ich  domácom štúdiu. Na novom hudobnom počine nájdu fanúšikovia aktuálny rádiový hit Svitanie aj minimalistický singel Tváre, ku ktorým kapela ponúkla aj podmanivé videoklipy. Dvojnásobný držiteľ amerických cien Grammy Vlado Meller, ktorý sa postaral o konečný master, označil album za skvelý, podľa neho má moderný zvuk a odráža aktuálne hudobné trendy.

Názor Kukni na to!: Auróra je príjemným prekvapením v diskografii kapely Nocadeň. Komplet deviatich piesní je plný prekvapení, moderných zvukov, znie sviežo a bez zbytočného preháňania ho možno označiť za jeden z najlepších albumov kapely. Najväčšie prekvapenie však bratia Kopinovci bezpochyby nachystali Petrovi Nagyovi, keď do svojej novinky Architekti šťastia vsamplovali texty hneď z dvoch Nagyových kultových piesní – Parfémy a A von!, ktoré sa objavili v roku 1985 na Nagyovej legendárnej a najúspešnejšej platni Mne sa neschováš.

Auróra obsahuje deväť piesní a ich autormi sú Rasťo a Robo Kopinovci. Prvotná idea o novom albume, rovnako ako jeho názov, skrsla v hlave Rasťovi Kopinovi v čase, keď kapela pracovala na skladbách na výberovku Introspekcia v roku 2017.

Aj v tomto prípade, rovnako, ako to bolo pri Pozemských astronautoch z roku 2015, bol najprv názov a následne prichádzali pesničky. Tou prvou bola skladba Domino, ktorá nastavila zvukovú líniu novej platne. Z môjho pohľadu to bolo asi najmenej komplikované nahrávanie. Tým, že sme chceli dosiahnuť trochu iný zvuk, ako bol na predchádzajúcom albume, zvolili sme aj odlišný nahrávací postup. Auróru z veľkej časti nahrával brat sám. Základnú surovinu, ktorú bráško nahral doma, sme následne dokončili s našim koproducentom Vladom Randy Gnepom v jeho štúdiu. Tentokrát sme si vystačili viac menej sami traja a na albume je minimum hostí, prezradil spevák a líder Rasťo Kopina.

Nocadeň prinášajú na novej platni okrem kvalitných textov, ktoré sú pre nich také typické, aj trocha zmenený zvuk. Kapela sa nebála experimentovania a v oveľa väčšej miere je tu zastúpená elektronická zložka.

Čo sme však oproti minulosti nemenili bolo to, že sme pesničky nahrávali vo vlnách. Vždy sme nahrali a dokončili dve až tri skladby a až keď boli dokončené, začali sme pracovať na ďalších. Tým pádom sme pesničkám mohli venovať dostatok starostlivosti a žiadna tam nie je v nejakej rozpracovanej verzii. Sami sme si určili časový horizont, kedy sme chceli mať album dokončený a pracovali sme podľa daného harmonogramu, konštatuje Rasťo Kopina.

O finálny zvuk celej nahrávky sa už tradične postaral dvojnásobný držiteľ ceny Grammy Vlado Meller: S Vladom Mellerom spolupracujeme už po štvrtýkrát, takže sme nešli do nijakého rizika. Jednak je to obrovský profesionál, ktorému počas jeho skoro 50-ročnej kariéry prešli rukami a ušami stovky svetovo známych albumov, no a rovnako je to už aj náš priateľ, s ktorým sa stačí stretnúť a si okamžite inšpirovaný. Je to človek, ktorému sa podaril skutočný americký sen. No a keď spustí svoje historky, máš pocit, že nič nie je nemožné, hovorí o spolupráci gitarista Robo Kopina.

Album chalanov znie absolútne fantasticky. Má veľmi moderný zvuk, jeho produkcia je na svetovej úrovni a odráža aktuálne hudobné trendy. Skvelý album a skvelý zvuk, chváli skupinu Nocadeň producent Vlado Meller.

ZOZNAM SKLADIEB (NOCADEŇ – AURÓRA):
Tváre
Auróra
Svitanie
DNA
Žiletky
Domino
Znamenia
Architekti šťastia
Labyrint

Zdroj info:
NK Factory & Warner Music & Pavol Božík