Výpravná reedícia Apage Satanas

Keď kultová česká formácia Arakain vydala v roku 1998 album Apage Satanas, nahrávka zožala u fanúšikov veľký úspech a zaujala v diskografii kapely dôležité miesto. V týchto dňoch, 25 rokov od svojho prvého vydania, sa táto ucelená, po hudobnej i textovej stránke vyvážená kolekcia 13 skladieb dočkala výpravnej reedície. Tá vychádza na 2LP 180g a tiež na CD i digitálne v novom remasteri od renomovaného štúdia SONO Records a s piatimi bonusmi z rokov 1997–1998.

Bola iná doba a iný spôsob práce. Nebol bežne dostupný software pre digitálny záznam v domácich počítačoch ako je to dnes. Tí majetnejší si mohli zadovážiť viacstopové magnetofóny, Aleš Brichta jeden taký mal. Na ňom sme nahrávali naše skladby a vytvorili demá, ktoré mali v podstate finálnu podobu. Kapela sa potom nasťahovala na mesiac do štúdia Petra Jandu, Propast, a tam rástla jedna pesnička za druhou. Každú hotovú skladbu Aleš otextoval a zároveň šiel hneď s autorom naspievať, aby si gitaristi nezodrali prsty do krvi, tí mali vždy najviac práce, spomína na vznik zásadného albumu v diskografii českej metalovej stálice gitarista Jiří Urban.

Zároveň však dodáva, že nahrávka v tej dobe už veľmi skúsenej kapely sa nerodila úplne jednoducho, keďže po predbežnom mixe vznikol veľký tlak na úpravy v niektorých textoch a linkách, ktoré sa nám nepáčili. Odstup i následné zmeny však boli napokon k prospechu veci, čo potvrdil ďalší vývoj – z Apage Satanas sa totiž stal takmer obratom po vydaní doslova ikonický album. Len v Poprone neboli veľmi nadšení, pretože sme štúdio pretiahli o 14 dní, a to už bolo dosť peňazí navyše. Verím ale, že im to album vrátil, dodáva Jiří Urban s úsmevom.

Vtedajší frontman a spevák Arakainu, Aleš Brichta upozorňuje, že zásadná pre vznik i následný úspech Apage Satanas bola i autorská symbióza medzi ním a Jiřím Urbanom, kedy sme spoločne dopĺňali a rozvíjali naše nápady.

Pri otázke, ktorá skladba z albumu v nich silne rezonuje dodnes, sa obaja jednohlasne zhodujú na titulnej piesni. Zišli sa v nej vydarená muzika a text, ktorý je veľmi nadčasový a človek si za ním môže stáť i dnes, komentuje Aleš BrichtaJiří Urban dodáva: Apage Satanas od tej doby neodmysliteľne patrí k záveru všetkých našich vystúpení. Najskôr to bude nielen pre určitú jej mystičnosť kvôli danej téme, ale i záverečným chorálom. Ten sme s Alešom Brichtom spolu opakovane naspievali do mnohých stôp, aby sme vytvorili dojem náboženského nápevu. To sa nedá vymazať z pamäte. Kedykoľvek to počujem na koncerte, tá obrovská sila je tam vždy.

Obrovskú silu má i album ako celok. Okrem iného i preto, že znamenal návrat k tvrdšej forme heavymetalu, od ktorej sa kapela na predošlých počinoch ľahko odklonila. Na Apage Satanas však ako keby si Arakain spomenul na svoje thrashmetalové časy a opäť pritlačil na pílu.

Komplet pôvodných skladieb na výročnej reedícii navyše dopĺňa päť dobových bonusov, ktoré sú k dispozícii na 2LP, na CD i v digitálnej verzii. Nejde však o žiadnu, v danom čase nevydanú vatu, ale o pesničky, ktoré vznikli špeciálne pre výberové albumy Arakainu a inak neboli k dispozícii. Takto exkluzívne sa teraz dostávajú k všetkým poslucháčom.