Z nového albumu Olympicu padajú gate

Petr Janda oslávil tento rok 78 rokov, ale stále robí šou ako mladík. Prvý singel Kaťata z pripravovaného rovnomenného albumu je toho dôkazom. Kultová česká skupina prijala nového člena a zvuk Olympicu nabral iný smer. Kapela vnáša do českého rockpopového sveta poriadnu dávku života. Zo série nových piesní, ktoré v poslednom období napísal Petr Janda, sa jedenásť dostalo na nový album. Zároveň sa v kapele uskutočnila výmena na pozícii hráča na klávesové nástroje, kde sa objavil Pavel Březina.

Povedal by som, že album Kaťata je absolútne zásadný zlom Olympicu. O tejto platni sme hovorili už viac než rok, teda ešte pred tým, než odišiel Jirka. Potom už bolo jasné, že Olympic s novým klávesákom musí znieť inak. Ja som z albumu nadšený. Pre fanúšikov máme jasný odkaz. Olympic rozhodne nehodlá končiť kariéru v zovretí so Želvou na perách, odkazuje fanúšikom Petr Janda.

Obdivujem Petra Jandu, že dokáže i po takmer 60tich rokoch aktívnej tvorby prichádzať stále s novými nápadmi a nepadnúť do stereotypu ako iné kapely. Či som do kapely priniesol i novú energiu, to musia posúdiť skôr chalani, ale ak áno, tak som veľmi rád, glosuje klávesista Pavel Březina.

Textári, väčšinou mladšej generácie, dodali obsah občas provokatívneho, na súčasnú dobu až prudko nekorektného typu. Olympic sa z časti vrátil k silne energickému rocku, ku ktorému istá dávka výtržníctva bezpochyby patrí. Typickou ukážkou je hneď vstupná hardrocková jazda Kaťata, ktorá dala albumu  neobvyklý názov a neprehliadnuteľný vizuál symbolizujúci ironické macho vyznanie. Fanúšikovia tu, však nájdu, samozrejme tiež typický Olympic – sound, trebárs v podobe balady Šrám. Prekvapením na záver je rozprávané blues, v ktorom Petr Janda predvádza sugestívnu farbu hlasu, dokresľujúcu ďalšie, skôr len fiktívne príhody zo života naozaj drsných týpkov.

Booklet prináša všetky texty a sériu štýlových fotografií Michala Matyáša. Namiesto len ďalšieho olympického albumu je tu prekvapenie. Jandovo rockové perpetuum mobile sa na radosť fanúšikov ešte ani zďaleka nezastavuje. Album Kaťata vydal Supraphon na klasicky na CD, vinylovej platni i v digitálnej forme.