Kafarnaum zasahuje rovno do srdca

Zlosť, bezmocnosť, beznádej a mnohé ďalšie emócie prežije divák pri sledovaní filmu Kafarnaum. Na Oscara® nominovaný zahraničný film je neuveriteľnou nakladačkou emócií a jasným odkazom na to, že každé dieťa by malo prežiť šťastné detstvo a pokiaľ mu to jeho rodičia nedokážu zabezpečiť, nemali by ho priviesť na svet.

Príbeh dvanásťročného chlapca, ktorý zažaluje svojich rodičov za to, že mu dali život, je strhujúcou výpoveďou o živote v najchudobnejších slumoch súčasného Libanonu. Tamojšia režisérka a scenáristka Nadine Labaki podáva vyhrotené a mierne pitoreskné svedectvo o extrémnych podmienkach života vo svojej krajine pohľadom malého dieťaťa a pritom neupadá do citového vydierania – zdanlivo neochvejne ponurú trajektóriu príbehu navyše účelne obohacuje o záblesky radosti a humoru.

Film je často prirovnávaný k ďalšiemu oscarovému filmu Milionár z chatrče, po vzhliadnutí Kafarnauma si divák uvedomí, že Milionár je v podstate rozprávkou s relatívne dobrým koncom. Nadine Labaki zachádza v rozprávaní svojho príbehu oveľa ďalej. Za hlavného hrdinu si berie dvanásťročného chlapca, pričom to ani na chvíľu nepôsobí, že by ho voči divákovi využívala ako emočného rukojemníka, hoci pri čítaní anotácie filmu sa to tak môže zdať.

Zainova rodina má nespočítateľné množstvo detí, nad dôvodmi nemá zmysel polemizovať. Podstatné je to, že im rodičia nedokážu zabezpečiť dôstojný život, čo však nevedia zaručiť ani sebe. Zain je najstarší, aspoň taký je odhad, pretože ani jedno z detí nemá papiere a vlastne neexistuje. Zain má teda odhadom dvanásť a namiesto školy, či detských hier pracuje v obchode u chlapíka, ktorému Zainova rodina predá iba 11-ročnú dcéru za nevestu. Tu niekde začína chlapcova absurdná cesta k finále, ktorého vyvrcholením je žaloba na vlastných rodičov za to, že ho priviedli na svet.

Šokujúci príbeh, ktorý divákovi nedá dve hodiny dýchať. Pár svetlých (rozumej relatívne šťastných) momentov nezachráni osud chlapca, no aspoň na chvíľu uvoľní atmosféru v kine, ktorá je inak tak nahustená, že by bolo počuť aj spadnúť ihlu na koberec. Nadine Labaki nakrútila film, ktorému divák uverí absolútne všetko. Nakrútený v libanonských reáliách, s fenomenálnym detským hercom v hlavnej úlohe (Zain Al Rafeea), na ktorého detskej úprimnosti (a nepochybne i dávke hereckého talentu) je pravdivosť filmu postavená.

O filme Kafarnaum sa veľmi ťažko čokoľvek píše. Bolo by potrebné buď ho celý prerozprávať, čím by sa však vytratili všetky emócie, ktoré táto dráma prináša. Je veľmi ťažké opísať všetky pocity, ktoré mnou lomcovali pri sledovaní filmu. Ale boli hádam všetky. Kafarnaum je film, ktorý treba vidieť! Je šokujúce, že je odrazom súčasnosti a že niekde sa takto naozaj žije. Nič totiž nie je horšie, ako keď dieťa nemá šťastné detstvo.

Pavol Božík
100%

Réžia: Nadine Labaki
Hrajú: Zain Al Rafeea, Kawthar Al Haddad, Boluwatife Treasure Bankole, Nadine Labaki

Pôvodný názov: Capharnaüm
Žáner: Dráma
Krajina: Libanon / Francúzsko / USA
Vznik: 2018
Zvuk: České titulky
Prístupnosť: od 15 rokov
Celkový čas: 120 minút
Distribúcia: Film Europe
Premiéra v slovenských kinách: 21. február 2019