Martin Majlo Štefánik, mladý hudobný skladateľ a klavirista, známy najmä z hudobného projektu Ľudové mladistvá, predstavuje pod umeleckým menom …stefanik ojedinelý audiovizuálny projekt. V troch samostatných autorských skladbách zverejňuje Majlo svoju doteraz najosobnejšiu spoveď.
Všetci sa neustále niekam posúvame a napredujeme. Ľudové mladistvá sú projekt, ktorý vznikol z mladíckeho nadšenia urobiť niečo výnimočné. Môj nový projekt rovnako čerpá z nadšenia a objavovania, študovania nového zvuku nových podnetov, avšak najviac mi išlo o zhudobnenie mojej osobnej, naozajstnej pravdy, ktorú žijem, bez falše, hovorí autor.
Projekt tvoria tri autorské inštrumentálne kompozície – Prútené, Paťiv Ján Berky Dušan a Søren. Každá má svoj vlastný príbeh – program – doplnený jemnou elektronikou. Na skladbách spolupracovali poprední slovenskí umelci a hudobníci. Všetky majú aj svoju vizuálnu, mimoriadne pútavú podobu.
Skladba Prútené je o túžbe po domove na cestách do zahraničia, rozjímanie nad domovom, minulosťou, reminiscencia na kraj, odkiaľ pochádzam. Kým v Ľudových mladistvách bolo folklór počuť, v tejto kompozícii je ho cítiť, hovorí Majlo.
Prvotnou inšpiráciou bola pre Majla kniha Prútené kreslá od Dominika Tatarku spolu s vlastnými skúsenosťami z ciest do zahraničia. Vždy na cestách cítim určitý nepokoj a bytostný chtíč po domove. Prútené kreslá pre mňa symbolizujú objekt pokoja a čas na premýšľanie nad tým, odkiaľ som a kam patrím. O to silnejšia je táto téma pre mňa dnes, v časoch, kedy vidíme, ako sa dá narušiť sloboda, vziať domov, hovorí Majlo, pre ktorého bola táto skladba prirodzeným pokračovaním bádania v téme folklóru, ktorej sa začal venovať v projekte Ľudové mladistvá.
Študovať históriu, poznať národných umelcov, vážiť si minority, ktoré svojím umom dopomohli k vývoju našej kultúry, to sú hodnoty, ktoré mladý hudobník odzrkadľuje v ďalšej skladbe. Ján Berky Dušan bol huslista a primáš z regiónu Podpoľanie, ktorý sa nachádza v strede Slovenska. Paťiv v rómskom jazyku znamená pocta. Jeho technika hry na husle a cifrovanie pre mňa znamenajú jedinečný a autentický zvuk slovenského folklóru, hovorí Majlo.
Søren rozpráva skutočný príbeh o skúsenostiach a vyrovnaní sa s panickými atakmi. Úzkosť spojená s panikou, ktorá príde náhle a bez varovania, sprevádzaná veľmi nepríjemnými pocitmi sa časom môže ukázať ako vyslobodenie gradujúce do transcendentálnych rozmerov. Mne sa to stalo na jeseň v roku 2019 po ceste z Prahy do Bratislavy. Trvalo to asi pol roka a počas celého obdobia som rozmýšľal, ako to pretaviť do hudby, hovorí Majlo o osobnej skúsenosti s panickými stavmi. Dielo nesie názov podľa dánskeho filozofa Sørena Kierkegaarda, pre ktorého je úzkosť kľúčovým termínom.