Zlovestné melódie, hluk aj psychedélia v bratislavskej Fuge

The Sweet Release Of Death

Psychedelic, krautrock, noise pop, shoegaze, no gaze. To všetko sú škatuľky, často skloňované pri troch zaujímavých menách gitarovej scény, ktoré sa v stredu 13. novembra predstavia v bratislavskom priestore Fuga. Svoj nový album uvedú Holanďania The Sweet Release Of Death, do temných hlučných stien sa ponoria českí Manon Meurt a na psychedelický výlet nás zoberú Nemci Flying Moon In Space.

Rotterdamské trio The Sweet Release Of Death na čele so speváčkou a basgitaristkou Aliciou Bretón Ferrer sa našlo v surových zlovestných melódiách, úderných bicích a v skreslených gitarových plochách. Na tohtoročnom festivale Sharpe to bol (vraj) jeden z najlepších koncertov. Do Fugy si odskočia len pár dní po účinkovaní na prestížnom festivale Le Guess Who v Utrechte. Do Bratislavy sa vrátia s čerstvým novým albumom The Blissful Joy Of Living.

Manon meurt sú majstri v kontrastoch tichých a hlučných pasáží a v epických gradáciách svojich piesní. Éterickému (v tom najlepšom slova zmysle) spevu Kateřiny Elznicovej a reverbom gitaristu Vojty Pejšu dodávajú práve bicie Jiřího Bendla ten správny punc. Úplne nový rozmer priniesol do kapely talentovaný klávesista Dave Tichý, s ktorým momentálne intenzívne pracujú na ďalšom albume. Manon meurt po rokoch zľahka spomalili a potemneli, no atmosfére to ešte o to viac pridalo. Nasvedčuje tomu aj nový singel Beyond Beside.

Sedemčlenná kapela Flying Moon In Space z Lipska mieša krautrock s psychedéliou a live technom. Repetitívne paterny, glitche a vrstvenie liniek navádzajú až hypnotickú atmosféru. Sami členovia kapely z Lipska pozývajú poslucháča na prechádzku vzrušujúcou rozprávkou.