Zuzana Smatanová prezradila Tajomstvo

V polovici januára predstavila speváčka Zuzana Smatanová novinku Tajomstvo. Pieseň je ústrednou skladbou nového slovenského filmu Slúžka, ktorý príde do kín už o dva dni. Krátko po premiére v rádiovom éteri sa pesnička dočkala nádherného videoklipu, ktorého kulisy vytvorilo podľa mnohých najkrajšie slovenské mesto, Banská Štiavnica, a nechýbajú ani filmové zábery, exkluzívne vybrané iba pre tento klip.

S režisérkou filmu Marianou Čengel Solčanskou a jej štábom sme natáčali videoklip v Banskej Štiavnici, blízko známej kalvárie, kde vznikali aj samotné zábery do filmu. Mala som na sebe dobový kostým, ťažkú, asi päť kilovú sukňu so spodnicou a ľahký kabátik s kratšími rukávmi. Bola mi strašná zima, preto sme sa snažili točiť zábery čo najrýchlejšie. V klipe so mnou hrajú dve dievčatká, ktoré zosobňujú priateľstvo dvoch herečiek z filmu Slúžka, vysvetľuje Zuzana Smatanová výber lokácie pre vznik klipu. Jedným z dvojice dievčat predstavujúcich predobraz nevinnosti filmových postáv, je aj režisérkina dcéra.

So Zuzanou Smatanovou sme sa zoznámili pred dvanástimi rokmi, keď som ju poprosila o zloženie titulnej piesne k filmu Legenda o Lietajúcom Cypriánovi. Slúžka je naša tretia spolupráca. Videoklip Tajomstvo strihal opäť Ondrej Azor, s ktorým sa osobne nepoznajú, napriek tomu, že strihal aj jej úplne prvý videoklip pred dvadsiatimi rokmi, prezradila režisérka Mariana Čengel Solčanská, ktorá zvolila pre nakrúcanie videoklipu Banskú Štiavnicu, pretože práve v nej sa príbeh filmu začína.

Ako naznačujú aj zábery použité vo videoklipe, pätnásťročná Anka zo stredoslovenského mesta odchádza v turbulentnom období prvej svetovej vojny do Prahy, kde ju čaká práca slúžky vo vile vysokopostavenej rakúsko-uhorskej rodiny. Získa si tam spriaznené duše v radoch služobníctva, no nájde aj úhlavnú nepriateľku. Stane sa ňou jej rovesníčka Resi, svojhlavá dcéra panskej rodiny. Počiatočná nevraživosť medzi mladými ženami sa postupne premení na sympatie a silné puto pomôže obom hrdinkám prežiť aj príkoria v čase, kedy ženy nemali ešte ani volebné právo, nieto ešte právo na život podľa vlastného výberu.

Drámu Slúžka pri jej uvedení do kín sprevádza hneď dvojica piesní. Okrem aktuálneho Tajomstva vznikla pred necelým rokom aj pieseň Verba, v ktorej spojili sily spevák Štefan Štec s hudobníkom Jurajom Líškom z projektu Fallgrapp. Diváci a diváčky môžu filmovú novinku Mariany Čengel Solčanskej hľadať v programoch svojich kín od 2. februára.