Ako si za mrežami žil Kajínek

Ako sa žije v najťažšej a najstráženejšej väznici v Českej republike, z ktorej doteraz nikto neutiekol? Ako sa môže žiť odsúdencovi na doživotie? Pár metrov štvorcových cely, malinký dvor, dostupný na obyčajnú hodinku denne. Zrejme až do konca života. Čo je potom horšie? Trest smrti alebo doživotie?

Kniha Petra Šámala Jak se žije za zdmi Valdic je kompiláciou príbehov a zločinov, ktoré sa skutočne stali. Nasledovalo usvedčenie a vynesenie rozsudku. Sú tu spovede odsúdených na výkon trestu odňatia slobody do väznice Valdice. Na desať a viac rokov – alebo aj na doživotie.

Takýto život si nevybral.
Je daňou za to, čo vykonal.

Sú tu však aj slová tých, ktorých prácou je odsúdených strážiť. Denne sa o nich starať, prijímať a vybavovať ich sťažnosti a priania a zároveň pred nimi chrániť ostatnú spoločnosť. Nezriedka však chrániť aj odsúdených pred sebou samotnými. Svet za mrežami totiž v mnohom pripomína džungľu aj s jej nemilosrdnými zákonmi. Len naozaj silný v ňom obstojí. Svet, kde aj samovražda môže byť cieľ.

Aktuálne vydanie knihy Jak se žije za zdmi Valdic, spisovateľa, fotografa, maliara, grafika, filmového producenta a scenáristu Petra Šámala je doplnené o spoveď zrejme najznámejšieho českého väzňa Jiřího Kajínka. Kniha vyšla v pražskom Nakladateľstve Naše vojsko.