Cesta za šťastím

Jedinečná ako maestro sám. Dalo by sa použiť veľké množstvo superlatív, ešte viac uznanlivých slov. Nikdy si na tom nezakladal. Bol skromný, vďačný, láskavý. Mimoriadne si vážil fanúšikov, vďaka ktorým mohol robiť to, čo miloval. Možno naozaj jediný svojho druhu, celkom seriózne možno posledný skutočný umelec, maestro Karel Gott.

Autentický obraz fascinujúcej životnej dráhy výnimočného umelca s medzinárodným renomé, ktorý na hudobnom nebi začal žiariť vo svojich dvadsiatich rokoch. To je autobiografia Má cesta za štěstím, ktorú Karel Gott začal písať v roku 2003, následne ju odložil a vrátil sa k nej až po prvom údere zákernej choroby. A písal až do konca svojho života.

Publikácia obsahuje približne 1800 fotografií a iných obrazových a dokumentačných materiálov, z ktorých mnohé ešte neboli zverejnené. Karel Gott sa na sklonku hviezdnej kariéry rozhodol zrekapitulovať svoj výnimočný životný príbeh a napísať vlastnú autobiografiu. Knihu dokončil ešte za svojho života a intenzívne tiež pracoval na obrazovej dokumentácii až do posledných dní. Žiaden bulvár, len tá najúprimnejšia spoveď toho najúprimnejšieho umelca.

V knihe otvorene hovorí o svojom súkromí, dcérach, manželstve, ale aj o veciach, ktoré boli doteraz z rôznych dôvodov zahalené rúškom tajomstva. Jeho spomienky siahajú až do najútlejšieho detstva, rozprávajú o rodičoch i širšej rodine, o školských rokoch, o kamarátoch i osobných záľubách, ku ktorým patrilo už v chlapčenských rokoch najmä maľovanie. Je vo svojej inventúre osudu sebakritický aj mimoriadne úprimný, predovšetkým v záverečných kapitolách, v ktorých opisuje ťažké obdobie zápasu so zákernou chorobou.

Čitateľom sa tak dostáva do rúk ucelený, v mnohých smeroch strhujúci obraz osudového vzopätia výnimočnej osobnosti, ktorá vďaka vrodenému talentu, jedinečnému hlasu, nezmernej usilovnosti, pracovitosti, poctivosti, slušnosti a osobnému nasadeniu rozdávala publiku krásu, radosť aj samého seba, až do samého konca svojej životnej púte.

Čo v knihe nájdete:
* fotografie, ktoré inde neuvidíte
* život výnimočného speváka zachytený jeho pohľadom
* rozprávanie od detstva až po záverečnú kapitolu života
* úprimnú spoveď o veciach, ktoré boli doteraz zahalené rúškom tajomstva

Toto vás bude baviť, ak:
* poznáte aspoň kúsok textu z Lady Karneval a Trezoru
* máte v obľube autobiografické knihy a radi si v knižnici vystavíte pôsobivú, veľkú publikáciu,
* ste zvedaví, aký bol život jednej z najväčších súčasných českých celebrít

Pár čísel zo života Karla Gotta:
1939 – Jeden z najznámejších súčasných českých spevákov sa narodil 14. júla v Plzni
50 000 000 – Medzi rokmi 1965 až 2019, teda v rokoch jeho speváckej kariéry, predal Karel Gott dohromady približne 50 miliónov nosičov hudobných albumov so svojimi nahrávkami
42 – Pripadá nám pekne symbolické, že práve číslo, ktoré vysvetľuje úplne všetko, je zároveň aj počtom ocenení Český slávik, ktoré Karel Gott získal
2 500 – Toto číslo približne vyjadruje počet piesní, ktoré celkovo naspieval
1958 – Na konci 50. rokov sa vtedajší elektromontér Karel Gott prihlásil do súťaže amatérskych spevákov, ktorú vyhral. Vtedy ešte pod pseudonymom Karel Matějíček

Bezpochyby jeden z najočakávanejších československých životopisov vôbec, kniha Karel Gott: Má cesta za štěstím vyšiel v susednom Česku pred týždňom, v deň maestrových nedožitých 82. narodenín. Na Slovensku vychádza práve dnes, 21. júla.