Diana Špacírová: Mám rada pozitívnych ľudí, ktorí sa o svoju dobrú náladu delia

Najskôr vášnivá čitateľka, teraz už aj autorka svojej prvej knihy. Talentovaná Diana Špacírová ešte pred rokom netušila, ako sa jej v tomto roku zmení život. Zajtra totiž vychádza jej prvý román Darček a ona sa už nemôže dočkať.

Ako sa udiala taká zásadná zmena statusu? Či to označenie vášnivá čitateľka aj naďalej zostane?
Tá krásna zmena sa rodila niekoľko rokov a až s odstupom času som si uvedomila, že som k reálnemu napísaniu prvej knihy musela dozrieť. Tento sen som si v srdci nosila azda už od detstva a tíško sa mi pravidelne prihováral, no akosi som mu nevenovala žiadnu pozornosť, pretože som nevedela ako na to a tiež ma zväzoval strach. Pokusov na napísanie knihy som mala niekoľko, ale ani jeden som nedotiahla do konca. Boli to skôr také poviedky a fantázia, ktorá sa tlačila z hlavy von. Počas vysokej školy som si povedala, že to nechám tak a snažila sa presvedčiť samu seba, že na to skrátka nemám. Tak som odložila túto túžbu do šuplíka. A až teraz, keď sa opäť ozvala tichým klopkaním, som ju vytiahla a nechala sa pohltiť až napokon vznikla prvá kniha. Vášnivou čitateľkou však zostanem už navždy, pretože neexistuje pre mňa krajší pocit ako relax s knihou v rukách.

Čo ťa priviedlo ku knihám, čo čítaš, aké knihy máš rada, máš nejakú kultovú, ku ktorej sa stále vraciaš?
Ku knihám ma priviedla moja mamina, ktorá do mňa lásku k čítaniu odmalička vštepovala, za čo som jej nesmierne vďačná. Najradšej mám, samozrejme, romantické príbehy, no rada si prečítam aj dobrý triler alebo motivačnú literatúru. Mojou srdcovkou, ku ktorej sa vraciam, je kniha Pros a dostaneš, pretože pri každom čítaní mi odkryje iný skrytý odkaz a pomôže ma nasmerovať, keď si neviem rady.

Čo čítaš momentálne?
Momentálne mám rozčítanú jednu krásnu knihu Ži ako Malý princ, pretože tento kultový príbeh mi učaroval a malý blonďavý mužíček ma nekonečne inšpiruje svojou silou a múdrosťou.

Kedy ti prišlo na um, že skúsiš niečo sama napísať?
Ako som už povedala, prvé pokusy prišli veľmi dávno. Ešte počas štúdia na strednej škole a pokračovali aj na vysokej, no vždy bez úspešného konca. Odvtedy prešlo niekoľko dlhých rokov, prežili sme turbulentné a šialené časy s covidom a vtedy to prišlo. Na um mi zišla jediná myšlienka, ktorá sa ako krátky film pravidelne premietala v mojej hlave, až som si povedala, že keď je taká otravná, dám jej priestor. Na tejto jedinej myšlienke som postupne vystavala celý príbeh. Samozrejme, opäť som sa bála zlyhania, ale tá túžba ma poháňala a tak som sa ten strach snažila potláčať. Postupovala som pomaličky dopredu, ako keď idete v noci autom a jediné, čo pred sebou vidíte sú svetlá, ktoré vám osvetľujú len niekoľko metrov cesty pred vami a predsa veríte tomu, že vás táto cesta a tie svetlá dovedú až do cieľa. A zrazu som tam bola aj ja a vyťukávala som neveriacky poslednú bodku.

A ako si postupovala ďalej? Máš návod pre začínajúce autorky?
Áno, už som si ho vytvorila. Stačí mi na to notes, do ktorého si píšem všetky postrehy, ktoré mi napadnú. Niekedy celé dialógy, charakteristiku postáv, osnovu, rôzne momenty, ktoré chcem, aby hlavné postavy prežili a tucet ďalších všakovakých poznámok. Pred písaním samotnej knihy najprv popíšem asi polovicu notesu – a až keď si toto všetko utriedim, tak si sadám k notebooku a začínam písať. Potom sa na dlhú dobu stáva zápisník mojou súčasťou, skoro protézou a nosím ho všade so sebou, pretože nápady prichádzajú nečakane.

Príprava knihy je zložitý a dlhý proces, to samotné napísanie diela je iba prvý krok. Ako si proces prípravy knihy až po výber obálky prežívala, čo bolo na ňom najkrajšie a naopak najťažšie?
Celý proces prípravy knihy ma fascinoval. Dovtedy som si nevedela ani len predstaviť, čo sa za tým všetkým skrýva. Myslela som si, že autor iba napíše knihu, odošle ju a všetko ostatné zariadia tí druhí, keď vám rukopis, samozrejme, schvália. Ani som nevedela ako veľmi som sa mýlila. Proces prípravy knihy bol náročný, ale krásny. Veľmi veľa som sa naučila napríklad od jazykovej redaktorky. Komunikácia s ňou bola fantastická, humorná a som jej nesmierne vďačná za všetku trpezlivosť, ktorou oplývala pri našej spolupráci. To bola pre mňa asi najzložitejšia časť prípravy. Chceli sme spoločne vychytať všetky chyby a učesať ten text, aby sa dynamicky a ľahko čítal, čo predstavovalo hodiny opakovaného čítania rukopisu. S grafikom to už bola malina, pretože v mysli som mala do detailov načrtnutú obálku, takže keď som mu napísala mail so všetkými svojimi požiadavkami, už som sa len modlila, aby mi ich splnil.

Prezraď niečo o sebe, kde si si vyrástla, kde žiješ, v akom zázemí, aké máš hobby okrem kníh?
V Nitre som sa narodila, vyrástla, študovala a teraz tu pracujem. Je to moje milované mesto. Okrem čítania a najnovšie aj písania kníh sa vo voľnom čase venujem maľovaniu obrazov, joge alebo inému druhu cvičenia. Milujem potulky Nitrou spolu s mojím priateľom a naším štvornohým miláčikom Eli. Som blázon do kávy a usmievam sa na každého psa, čo prejde okolo mňa. Mám rada pozitívnych ľudí, ktorí sa o svoju náladu delia s ostatnými a tiež tých, ktorí sú kedykoľvek pripravení pomôcť druhým. Sama sa snažím takým človekom byť.

Máš už v talóne aj ďalší rukopis alebo aspoň myšlienku, tému na ďalší príbeh?
Veru mám a tých nápadov je hneď niekoľko. Mám pocit, že odkedy som napísala prvú knihu, tak sa vo mne čosi zmenilo a všetka fantázia chce ísť zrazu von. Môžem prezradiť len toľko, že ďalší rukopis je už u pána vydavateľa a na ďalších nápadoch poctivo pracujem.

Skvelé, takže si veľmi pracovitá – to je ten najlepší predpoklad na úspech. A môžeš byť inšpiráciou pre ostatných. Čo by si chcela dosiahnuť, aké posolstvo priniesť svojim čitateľom? A lákajú ťa aj iné žánre okrem písania románov?
Chcela by som naďalej písať a prinášať čitateľom príbehy, pri ktorých uniknú do iného, lepšieho sveta a každá kniha im prinesie len tie najkrajšie okamihy a pocity, aspoň na malý moment ich oddelí od reality, ktorá nie je vždy taká pestrofarebná a pekná ako by sme si priali. Chcela by som, aby si čitatelia v mojich knihách našli len to dobré, tú vieru, že každá prekážka sa dá zdolať a za ňou sa nachádza hrejivý pocit radosti a úspechu. Nad inými žánrami som doposiaľ neuvažovala, ale ktovie, čo prinesie moja nevyspytateľná fantázia.

O čom je kniha Darček, ktorá už zajtra vychádza v slovenskom jazyku v pražskom nakladateľstve Naše vojsko, v edícii Naša rodina? Čerstvá absolventka Elena sa už niekoľko mesiacov márne snaží nájsť si prácu. So svojou plachou povahou a strachom z komunikácie bojuje na každom pohovore. Začína byť zo všetkého zúfalá a tieto pocity beznádeje jej prehĺbi nečakaná zrada priateľa. Nakoniec sa na ňu usmeje šťastie a nájde si zamestnanie vo firme, ktorej šéfuje prísny, ale šarmantný päťdesiatnik Adam s uhrančivým pohľadom. Elene sa mení život, aj ona prechádza premenou. To si však neuvedomuje. Pristúpi na hriešnu ponuku, ktorá je v absolútnom rozpore s jej doterajšími zásadami. Objavuje pôžitky i slasti života a učí sa prežívať ho s vášňou. Všetko sa skomplikuje v momente, kedy sa Elene do života pripletie ďalší muž, ktorý jej v hlave rozpúta divokú búrku pocitov. Nachádza sa na rozhraní dvoch ciest a nevie, akým smerom sa má vydať. Pred Vianocami sa rozhodne utiecť za mamou do Brna, kde v čare vianočných príprav prichádza na to, čo chce a uvedomuje si ešte jednu veľmi dôležitú vec.

– red –
Foto: Ján Pénzeš