Dovolenka je prekliatie

Od istej doby pri každom uvedení novej audioknihy Dominika Dána premýšľam, či to bude ten príbeh, ktorý bude v niečom iný, ktorý sa mi z nejakého dôvodu nebude páčiť, niečím ma sklame, alebo to bude opäť klasika. Nie je v tom žiadna škodoradosť a na konci každej knihy napokon aj tak vždy s radosťou skonštatujem, že to klasika bola. Inak to nie je ani v prípade najnovšej audioknihy Nevinným sa neodpúšťa.

Knihografia Dominika Dána na dnešok sčíta 31 kníh, Nevinným sa neodpúšťa je 19 knihou v rade (vyšla v roku 2014 vo vydavateľstve Slovart). Zároveň je 24 audioknihou, ktoré vydáva vydavateľstvo Publixing, zaujímavosťou je, že je to prvý prípad odohrávajúci sa v novom miléniu (rok 2001) a voľne nadväzuje na doteraz ešte nevydanú audioknihu Na podpätkoch. A o čom je?

Každý normálny človek má aspoň jedného kamaráta či kamarátku. Niekedy sa z nich stanú manželia, niekedy manželky, občas ostanú kamaráti kamarátmi. Hovorí sa, že čím ich je viac, tým je život ľahší, no nie vždy je to tak – často idú riadne na nervy. Zvládnuť výstrelky roztopašných kamarátov si vyžaduje riadnu dávku trpezlivosti, dokonca sa môže stať, že svojimi hlúpymi nápadmi niekoho doženú až k samovražde… 

Potom už iba rozpačito stoja nad hrobom, nechápavo krútia hlavami a stále dookola si kladú otázku: Kto za to môže? Nikto nechce byť vinníkom, nikto nechce niesť zodpovednosť za smrť kamaráta, nikto nechce cítiť vinu, ale nie každému sa to podarí. Životné cesty sa občas tak nečakane skrížia, osudy ľudí tak neuveriteľne prepletú a skomplikujú, že sa aj z obyčajnej náhody môže stať prípad. Napokon musia prísť detektívi Krauz a Chosé a pomôcť pri hľadaní pravdy. Nájsť ju môžu, to dokážu, ale zbaviť niekoho viny – na to právo nemajú. Niektorým kamarátom sa odpúšťa ťažko a nevinným sa nedá odpustiť vôbec.

Leto sa na oddelení vrážd nezačína uhorkovou sezónou. Krauz dovolí manželke odísť na babskú jazdu do Talianska, čím sa stáva terčom pohŕdavých útokov svojich kolegov, ktorí by zjavne svoje manželky najradšej priviazali k radiátoru na reťaz dlhú maximálne tak, aby s ňou dočiahli do kuchyne a dokázali navariť obed. Krauza to nebaví i preto, že všetci už poriešili dovolenky, iba jemu sa žiadna neušla. Navyše Silviin návrat zaváňa parádnou manželskou krízou.

A do toho ten prípad. No, prípad. Však to bola jasná samovražda. Aspoň takou sa zdá náhla smrť úspešného podnikateľa partii jeho kamarátov, ktorá je spolu od detstva a v dospelosti spolu trávia i letné dovolenky. Ach, tie dovolenky! V tom roku to bolo zjavné prekliatie. Pretože to, čo sa partii kamarátov na dovolenke prihodilo, vyústilo do parádnej tragédie. Žiaľ. A partia z oddelenia vrážd s tým bude mať riadne patálie.

No a ešte ten nešťastník Bronko. Taký ten mafián na slovenský spôsob, všetko videl, všade bol, múdry jak arabská babica, či (do)nedávny slovenský premiér. Nič z jeho trtkovstva však nezabráni tomu, aby sa z neho stala vypatlaná bábka takzvanej slovenskej mafie, ktorá vďaka svojim konexiám vie príliš veľa o veciach, o ktorých keď by začal rozprávať, išiel by to betónu. Ach Bože, prečo len bol pri tom dobodanom chlapcovi? Nič dobré to neveští pre neho, ani pre chlapcov z oddelenia vrážd, ktorí ho musia ochrániť pred všade striehnucim nepriateľom. A to vraj už v roku 2001 mafia na Slovensku nebola.

Na jedinú knihu je toho až dosť. Ku cti Dominika Dána už tradične slúži, že nech si toho na plecia zoberie koľkokoľvek, dokáže to ustáť a doviesť do zdarného konca. Pri počúvaní príbehu máte v druhej tretine už tradične pocit, že ste prípad práve vyriešili, čo je zrejme autorovým zámerom, aby však napokon poslucháča ku koncu presvedčil o tom, ako veľmi sa mýlil, pretože všetko je inak. I záver tejto knihy má šokujúce zvraty, ktoré už tak akosi poslucháč očakáva a teší sa na ne a… dočká sa.

Martin Mňahončák odviedol excelentnú prácu, rovnako tak režisér a strihač a ten takmer 11 hodinový záznam sa počúva nádherne a s nechuťou na každú vynútenú prestávku. Neostáva iné, iba odporúčať. Na počúvanie využívame už tradične nami overenú aplikáciu spoločnosti Audiolibrix, ktorá je jednoduchá, prehľadná, s rôznymi vychytávkami a hlavne pracuje excelentne.

Pavol Božík
90%