Jana Benková: Som hrdá na ľudí okolo seba

Jane Benkovej vychádza na jar už 45. knižka, a tak sme sa s ňou porozprávali o jej plánoch na tento rok. A sú tie sú už tradične bohaté na Slovensku i v susednom Česku.

Váš čerstvý román, ktorý vyjde onedlho, sa volá Sára kráča do paláca…
Je to príbeh tajnej lásky, ktorý sa začne ako rozprávka, však čoskoro narazí na realitu. Román o tom, že o našom šťastí by nemal rozhodovať nik iný, iba my sami. Kniha opäť vyjde pod značkou Naše rodina. Tí, ktorí čítali román ešte v podobe rukopisu, ho označili za najromantickejší príbeh, aký kedy čítali, tak verím, že si moji čitatelia pri ňom oddýchnu.

Prečo máte českého vydavateľa aj na slovenské knihy?
V nakladateľstve Naše vojsko, desaťročia známej značke s rozsiahlymi aktivitami, kam patrí aj nová edícia románov Naše rodina, som našla taký vysoký stupeň profesionality, aký inde nie. Vážim si dôveru každého vydavateľstva, ktoré mi doteraz vydalo knihy, ale spoluprácu s pánom riaditeľom dr. Emerichom Drtinom a jeho skvelým tímom, považujem za obrovský dar a som tam veľmi spokojná a šťastná. Mám u nich všetko, čo k tvorbe potrebujem. Pohodu, slobodu, dôveru, extrémne profesionálny a srdečný prístup, flexibilnú komunikáciu. Preto sme sa dohodli, že mi nebudú vydávať iba české preklady mojich románov, ale aj slovenské knihy. Funguje to perfektne, dynamicky, nijaké stresy, časové prestoje alebo vyčkávania v procese prípravy knihy, čiže presne to, čo si predstavujem.

Takže už viete, čo ponúknete svojim čitateľom po tejto jarnej slovenskej knihe?
Áno, ale tesne pred Sárou ešte vyjde český preklad úspešného románu Zradkyňa, potom spomenutá knižka Sára kráča do paláca ako pohodové, dovolenkové čítanie na leto. Práve finalizujeme jej obálku, bude krásna! (úsmev) Na vianočný trh smerujeme ďalší príbeh, ktorý som nedávno dopísala. Dovtedy by mal byť hotový aj preklad môjho románu Už sa so mnou ožeň drahý na český trh.

Úsmev z tváre vám takmer neschádza. Vždy sršíte pozitívnou energiou a cítiť ju aj z vášho písania…
Z toho mám radosť, pretože som spokojná, veľmi šťastná a obklopená hodnotnými, úžasnými ľuďmi. Vnútorné nastavenie autora sa prejaví na štýle jeho tvorby, nech spracúva akúkoľvek tému. Takže sa o to svoje vnútorné slnko delím a natláčam ho aj do kníh, lebo som presvedčená o tom, že problémov, konfliktov a absurdností sa okolo nás deje toľko, že to ľudia potrebujú. Vracia sa mi to v priazni mojich úžasných čitateľov – som doslova očarená, keď sa s nimi stretávam na besedách či autogramiádach, prednáškach. Sú to pre mňa veľmi inšpiratívne chvíle.

Dá sa každý deň nabiť pozitívnou energiou? Nie každé ráno musí byť slnečné.
(smiech) Ja si ho slnečným urobiť viem. Každý deň sa na niečo teším! Láska mi život robí šťastným, aj práca, ktorú milujem. A robia mi radosť moji blízki ľudia. Napríklad tesne pred týmto rozhovorom som vybavovala správy a agendu v mojom priestore na Facebooku a našla som si tam prekvapenie, video od Mc Erika a jeho fantastických rodičov spolu s jeho krásnou malou dcérkou, nakrútené iba pre mňa. Som natešená a dojatá.

Je o vás známe, že ste pôsobili a pôsobíte aj v politickom zákulisí, čiže politické udalosti sledujete podrobne a nevyhýbate sa ani otvorenej verejnej kritike či diskusii…
Áno, aj o týchto otázkach rada diskutujem so svojimi čitateľmi na niektorých stretnutiach či fórach, teší ma, ak ich zaujímajú veci verejné alebo dokonca sa učia tlaku na tých, ktorí pôsobia v politike a mali by občanom, ktorí ich za to platia, slúžiť. Treba o týchto veciach hovoriť, veď už konečne aj ľudí na Slovensku by malo zaujímať to, čo priamo ovplyvňuje ich životy – tak, ako je to v zahraničí. Ľudia by sa mali pýtať, čím konkrétnym im pomohol konkrétny politik, mali by na politikov, aj tých nižšie, v samosprávach, vyvíjať čo najväčší tlak na pracovné výsledky a kontrolovať, čo vlastne celé dni robia. Aspoň základný prehľad o tom, čo sa u nás deje, by mal byť výbavou každého človeka, ako inak predsa môže ísť voliť? Podľa čoho?

Je prínosné, že reálne udalosti dokážete zakomponovať aj do deja svojich kníh…
Áno, a dejú sa tu také absurdnosti, že v tom budem pokračovať aj naďalej.

Ako vidíte súčasné udalosti na Slovensku?
Tak, ako všetci ostatní: že hoci Slovensko v ostatných tridsiatich rokoch zažilo naozaj už kadečo, teraz je ten chaos najväčší. Personálne nominácie v najvyšších štátnych pozíciách, ale napríklad aj vo firmách či niektorých podnikoch so štátnou účasťou, sú také slabé až smiešne, že to krajinu stále vracia vo vývoji i pozícii v zahraničí o desaťročia späť. Veľmi by ma prekvapilo, keby predčasné voľby priniesli niečo, čo by život bežných ľudí zmenilo k lepšiemu, pretože táto krajina v politike zatiaľ neprezentuje nikoho, kto by zvládol riadiť malinký, päťmiliónový štát. Často komunikujem v zahraničí s diplomatmi, najvyššími politickými predstaviteľmi, a nik si z nich nevšimol, že by si Slovensko aspoň začínalo budovať sebavedomejšiu či jasnejšiu pozíciu, nech sa tu postupne vlády menia akokoľvek. Často ani nerozumejú udalostiam, ktoré sa na Slovensku stanú, oni žijú v úplne iných parametroch a ich štáty dávno-pradávno vývojovo nezastavujú na žabomyších vojnách či vzájomných primitívnych animozitách občanmi zvolených zástupcov. Slovenskú politiku preto sledujem ako divadlo, na ktorom sa zabávam, lebo u nás ničím iným nie je a denne nám ešte stále dokáže prinášať nové rarity. Otázkou je, či takéto niečo, čo sa nám aktuálne predvádza vo vláde či v parlamente, chceme ako občania platiť, prípadne dokedy. (úsmev)

Vychádza vám 45. kniha, dosť vysoké číslo na zamyslenie a vizitka vašej nezvyklej pracovitosti a obdivuhodnej tvorivosti, inšpirácie, ale aj marketingového cítenia…
Predovšetkým ide o veľkú skúsenosť. Každou novou knihou sa niečo naučím. Nikdy nesledujem, koľkú knihu v poradí píšem, ale áno, teraz sme si to s mojím tímom spočítali. Román Sára kráča do paláca bude moja 45-ta kniha na Slovensku, okrem toho mi vyšlo v Česku 18 prekladov. Čiže taká menšia skriňa plná kníh. (úsmev) Pri tom fakte, že mi nikto z rodiny či priateľov v tejto branži nikdy nedláždil pohodlnú cestičku a všetko som dosiahla sama, je to tak trochu aj zázrak. Nikdy som si neudržiavala žiadne vtieravé či vypočítavé kontakty, ako to vidím inde, mám profesionálne i súkromne iba čisté vzťahy a okolo seba hodnotných ľudí, ktorých si hlboko vážim a mám ich rada! Som na to nesmierne hrdá, pretože mi to prináša slobodu a vôbec sa nepotrebujem verejne prezentovať prázdnymi témami a hlúposťami ako napríklad problém na dovolenke či nákup topánok, lebo svojim čitateľom mám stále inšpiráciu i motiváciu ponúknuť nové knihy.

– red –