Jana Benková: Volavku som použila z aktuálnych dôvodov, ale hlavná postava je fiktívna

Jedna z najpracovitejších slovenských spisovateliek Jana Benková prichádza na trh s novým románom so zaujímavým názvom Volavka. No titul knihy nie je jedinou pikantériou, ide totiž už o štyridsiatu(!) pôvodnú knihu tejto autorky.

Máte doma v poličke už štyri desiatky vlastných kníh, aký je to pocit?
Mám ich viac, 40 kníh mi vyšlo na Slovensku, ale napríklad ďalších trinásť v Česku… No nevstávam s tým, že si ich každé ráno spočítam, skôr to vnímam ako hmatateľný výsledok môjho pracovného snaženia a som vďačná, že ma môže živiť niečo také príjemné ako vymýšľanie a písanie príbehov, ktoré niekomu urobia radosť. Moja knižnica je však podstatne plnšia dielami iných autorov.

Spomeniete si ešte na to, ako ste tvorili prvé knižky? Rozhovory na telo… Svoje prvé romány…
Samozrejme, každá kniha je stále vo mne ako skúsenosť, ktorá ma posúva ďalej. Moje prvé romány Má láska krídla a Ľúbim ťa vyšli v období, keď na našom trhu neboli aktuálne romány pre ženy – okrem prekladov nemeckých zošitových románov a harlequinok. Tieto prvé dva preto zmizli z pultov kníhkupectiev veľmi rýchlo, no potom som si vyskúšala napísať aj športové dielo či biografiu osobnosti, až neskôr som začala písať romány vo väčšej miere. V podstate až po skončení práce politickej hovorkyne.

Všimli si tu už novinári, že budete mať 40-tu knihu?
Ale áno, všimli. Vážim si to.

Novinka Volavka vám vychádza vo februári, v ťažko volebnom období… Zámer?
Skôr náhoda.

Pýtam sa to preto, či je vaša kniha inšpirovaná volavkou, ktorá sa v poslednom čase najviac skloňuje v médiách a súvisí aj s politikou?
Nie. Pomenovanie volavka som síce využila z aktuálnych dôvodov, no hlavná postava je fiktívna, nepísala som ju podľa nikoho konkrétneho. Prostredie, v ktorom sa hlavná hrdinka Gréta pohybuje, je však jasne inšpirované úrovňou slovenských úradov, ministerstiev, ktorých prínos je nulový, bezvýznamný – a tak vyzerá aj ich zákulisie: je plné smiešnych postavičiek, celé dni v kanceláriách pri šálkach kávy sledujúcich v pracovnom čase obľúbené seriály, a figúrok, ktoré sa hrajú na mocných. Zákulisie takýchto úradov odkrýva zábavnou formou môj román, v ktorom však nechýba ani humor a romantika. Vlastne by sa k tejto téme dali napísať ďalšie tri knihy, je to prostredie plné absurdností – veď to vidíte aj sami, stačí prísť na nejaký úrad, nedajbože ministerstvo, poštu či na políciu. Málokde sa pracuje, málokde natrafíte na človeka, ktorý má pracovné návyky, alebo je dokonca profesionál.

Za rohom máme parlamentné voľby, všade sa hovorí o zmene, čo myslíte, príde?
Tento štát politicky aj ekonomicky hlbšie ako teraz už asi skončiť nemôže, už niet čo kradnúť, krajina je na dne, úplne vydrancovaná. Ak však myslíte zmenou výmenu súčasnej koalície vo vláde stranami opozície, tam pôjde maximálne tak o nádej, že by za ten zhruba polrok, možno rok, čo by spolu – hoci iba v mene prahnutia po moci –  vydržali, urobili aspoň zopár čistiacich procesov na tomto politickom divadelnom javisku. Aby zabezpečili, nech tí, ktorí patria do väzby, tam konečne aj skončia. Či sa súčasným opozičníkom v prípade úspechu a zloženia vlády podarí urobiť aspoň niečo, je však vzhľadom na ich mentálne dispozície a politické schopnosti otázne, zvlášť, keď sa už teraz v zákulisí tajne vytvárajú kadejaké dohody a spolky, ktoré hraničia s absurdnosťou. Podľa mňa sú obe možnosti – či už víťazstvo súčasnej koalície alebo opozície – rovnakým peklom, aké si naša krásna krajina nezaslúži. Už niekoľko rokov hovorím – Slovensku by pomohla iba úradnícka vláda, aby sa mohlo začať naozaj rozvíjať a štát slúžil vlastným občanom a nie záujmom zahraničia či špekulantom. Taký projekt vyčistil politickú scénu od smetí napríklad aj v Česku. Takže nás čaká naozaj náročný február i celý rok.

O čom je román Volavka?
O tom, že každý z nás skrýva nejaké tajomstvo. Ani Gréta, hlavná hrdinka mojej novinky, nie je výnimkou – má svoju trinástu komnatu. Keď však dostane šokujúcu pracovnú ponuku, ani na chvíľu nezaváha a prijme ju. Vrhá sa do dobrodružstva, do nového života medzi najvplyvnejšími ľuďmi v krajine, života plného vášní a osobných ambícií. Ocitne sa síce na obyčajnom úrade, ktorý má slúžiť ľuďom, no zároveň vo víre intríg, pretvárky, nekonečných pretekov o moc a vo svete smiešnych figúrok, postavičiek bez morálky. Gréta riskuje, balansuje na tenkom ľade, ale spoznáva tak lesk i biedu životného štýlu slabochov, ktorí sa hrajú na veľkých hráčov. Podobnosť s aktuálnou situáciou na Slovensku nie je náhodná a úrad, na ktorom Gréta zakotvila, môže byť reálnym obrazom hociktorého zo siete úradov, ktoré tu trpíme dlhodobo, no sú v podstate bez výsledkov práce. Slúžia iba ako odkladisko vyslúžilých politikov alebo inde neuplatniteľných ľudí, blízkych tým vplyvným. No hoci sa Gréta tvári ako naivná blondínka, presne vie, čo chce a koľko dokáže obetovať svojmu cieľu. Nejde jej však o moc ani o luxus…

Ste známa obálkami kníh s originálnymi fotografiami od topfotografov, kde ste objavili snímku na titulku Volavky?
Úplne náhodou v klasickej fotoagentúre ešte predtým, ako som si vôbec stihla pozrieť ponuku, akú od fotografov momentálne mám. Hneď ma zaujala. Mňa i grafika Michala, ktorý sa postaral o to, aby bola obálka i samotné potiahnutie knihy pod obalom ako umelecké dielo, odviedol veľký kus práce. Obálku zatiaľ videlo iba zopár ľudí z môjho najbližšieho okolia a ja verím, že tak, ako ohúrila ich, prekvapí aj mojich čitateľov. Onedlho ju už uvidia.

Patríte medzi osobnosti, ktoré sociálne siete príliš neopantali…
To určite nie. Mám podstatne plnší život než vysedávanie pri internete a vyčkávanie na počet lajkov pri fotke vlastných raňajok, mám hlbší zmysel života. Nájdete ma iba na facebooku, kde prezentujem svoje knižky. Žiadne raňajky ani spodnú bielizeň či podobné hlúposti… (smiech)

Ako ste trávili záver uplynulého roka a aký bol pre vás rok 2019?
Zažila som v ňom toľko krásnych vecí, že som sa v jeho závere tradične rozhodla o svoju radosť a šťastie podeliť. Urobila som dvojnásobne viac charitatívnych aktivít, besied v domoch detí či seniorov. Dopísala som ďalšiu knihu a začala si projektovať nové príbehy a marketing k nim…

Prezradíte viac?
Zatiaľ nemôžem, ale isté je, že tak ako Volavka, aj tieto vyjdú pod značkou nakladateľstva Naše vojsko, kde som pod vedením a v znamení vysokej profesionality veľkého šéfa pána Drtinu našla tím snov – či už redaktorku Lauru, s ktorou komunikujem o texte odovzdanej knižky, ale aj už spomenutého grafika Michala. Ten zhmotní moje predstavy o obálkach kníh ešte predtým, než mu ich vôbec stihnem povedať. Úžasná a veľmi efektívna, dynamická spolupráca, som za to nesmierne vďačná!

Ale prípravu najbližšej knihy ste už určite načali…
Tá nasledujúca, ktorá vyjde tento rok po Volavke, možno v lete, je hotová, práve som na ňu podpisovala zmluvu. Rozpísané mám ďalšie dve a najmä s tou prvou z nich som chvíľu čakala na vysielanie televízneho seriálu Nový život, pretože vychádzam z podobného námetu – moja hlavná hrdinka práve skončila športovú kariéru. No pozrela som si kúsok prvej časti seriálu a nemusím mať obavy, môj príbeh je koncepčne úplne inde, nebudú ho porovnávať. Na ňom pracujem aktuálne.

Prečo vás nevídať v televíznych hrách a súťažiach osobností?
(úsmev) Pretože také čosi, čo sa tu momentálne vysiela, určite nie je nič pre mňa.

* * *

Jana Benková je novinárka, mediálna poradkyňa a autorka 40 úspešných knižných titulov, medzi ktorými sú zbierky exkluzívnych rozhovorov s umelcami, športovcami i s top politikmi, ale aj encyklopédia o popredných slovenských hokejistoch. V ostatných rokoch sa venuje najmä písaniu románov. Autorkin štýl písania je moderný, svieži, založený na dialógoch, okorenený hravou ženskou rafinovanosťou, inteligentným humorom a jemnou sexi príchuťou.

Pred 6 rokmi začali vydávať knihy Jany Benkovej aj v zahraničí. Jej prvú českú knihu v Prahe krstila Helena Vondráčková s manželom Martinom Michalom. V najväčšej slovenskej ankete čitateľov na Martinus.sk sa stala TOP autorkou roka 2012.

Jana Benková napísala na Slovensku 40 kníh: Rozhovory na telo I. (s umelcami a športovcami), Rozhovory na telo II. (s politikmi), Má láska krídla?, Ľúbim ťa, Slovenské hviezdy v NHL, Alena Heribanová: Vždy s úsmevom, Lekcia od princeznej, Pralinky s chilli, Slečna nebezpečná, Máš, čo si chcel, miláčik, Čistá láska,  Až po uši, Ben a Maxová, Haló, tu je tvoja láska, Zlatíčko, Dievča s mačacím menom, Slnečnica, Večernica, Ten bozk, Už sa mi aj snívaš, Chcem takého ako ty, Malinový sen, Šťastná žena, Jedna noc nestačí, Agátová alej č. 25, Nájdem ťa, Oliver, Bláznivé pokušenie, Uličnica, Spoločníčka, Blafuj ako celebrita, Musíme zostať spolu, Pozývam ťa na večeru, Čip, Láska odvedľa a Mamy a dcéry, Osa na bonbóne, Pozor na slečnu nebezpečnú, Polnočný šok, Šťastie a Volavka.

V Českej republike jej vyšli tieto romány: Máš, cos chtěl, miláčku, Slečna nebezpečná, Druhá šance, lásko!, Haló, tady tvoje láska, Až po uši, Malinový sen, Pralinky s chilli, Čistá láska, Uličnice, Bláznivé pokušení, Musíme zůstat spolu, Simonino tajemství, vychádza Slunečnice.