Kniha do kufra: Jana Benková

Balíte už kufre na dovolenku? Nezabudnite sa tam pribaliť parádnu knihu, ktorá vám voľné dni spríjemní. Autori, autorky a vydavatelia odporúčajú knihy, ktoré musíte so sebou mať pri mori, v horách, alebo len tak pri pojedaní ríbezlí vo vlastnej záhrade.

Jana Benková je úspešná autorka románov, ktoré milujú čitateľky na Slovensku i v Čechách. Aktuálne vydala svoju najromantickejšiu knihu Sára kráča so paláca, ale na letnú pohodu odporúča i svoje stále aktuálne tituly Slabosť ako výhoda, zo športového prostredia a Už sa so mnou ožeň, drahý, o jednej stíhačke túžiacej po svadbe.

Každú zo svojich kníh píšem tak, aby bola príjemná, oddychová a hodila sa vám do dovolenkového kufra. Takže ak by som mala odporúčať letné čítanie, vyberiem z mojich najnovších románov, odkazuje spisovateľka svojim čitateľom.

Sára kráča do paláca
Moja čerstvá kniha, romantická, balzam na dušu. Román o tom, že o našom šťastí by nemal rozhodovať nik iný, iba my sami. Príbeh tajnej lásky, ktorý sa začne ako rozprávka, však čoskoro narazí na realitu. Pretože to, čo sa zdá bežným ľudí nereálne, je pre Sáru rutina. Je šéfredaktorkou módneho časopisu a ako novinárka sa už stretla azda so všetkými slávnymi osobnosťami – spevákmi, hercami, športovcami u nás i v zahraničí. Mnohých z nich mala možnosť navštíviť v súkromí ich honosných víl a palácov, s inými sa dokonca skamarátila, takže ju už len tak nič nezaskočí. Až kým nestretne talianskeho prezidenta…

Slabosť ako výhoda
Milujem obálku tohto románu, lebo je špeciálna: modelku na nej obliekla do šiat z kvetov majstrovská kvetinárka z Prešova Adelka. Nedávno som aj túto knihu venovala našej lyžiarskej legende Veronike Velez-Zuzulovej a má ju odo mňa v knižnici napríklad aj francúzsky prezident, pán Emmanuel Macron. A o čom je?
Kataríne vybrali rodičia meno po krasokorčuliarskej legende Katarine Wittovej, a veštili správne: aj v Katke drieme kus športového talentu. Zamiluje sa do korčúľ a stane sa ľadovou hviezdou. Po niekoľkých neúspechoch a šokujúcom útoku šialenca, ktorý ju zraní, sa však vo svojich dvadsiatich piatich rokoch rozhodne zavesiť korčule na klinec. Odvážne vykročí z hviezdnej bubliny, v ktorej dovtedy žila, vyrovnáva sa s realitou a hľadá nový zmysel života, no zisťuje, že na večierkoch a diskotékach ho nenájde. Spozná Lukáša, zaľúbi sa, ale strach z ľudí Katku od neho viac vzďaľuje ako ich vzájomne zbližuje. Katarína sa snaží prekonať obavy a vyjsť z pohodlia samoty, postupne dokonca nájde silu otvoriť mu celé svoje srdce. Vtom však Lukáš urobí čosi nečakané.

Už sa so mnou ožeň, drahý
Zábavný pohľad na ženský fanatizmus v snahe vydať sa…
Poznáte to. Máte to všetko dôkladne a podrobne premyslené: prenádherné šaty, kyticu, zoznam svadobčanov, osudovú pesničku, ktorá rozplače každého hosťa vášho dňa s veľkým D, a po vašom boku ON. Poznáte aj večné čakanie na tento jedinečný okamih. Okolo vás sa všetko zasnubuje, žení, vydáva, len ten váš akosi neprichádza s prstienkom. TÝM najdôležitejším.
Klára prežíva presne takúto drámu. Čo vzťah, to rozchod. Stačí jej trochu sa pobabrať v slávnostnej večeri s výčitkou, že v jedle opäť nenašla obrúčku, alebo počas rande pritlačiť nos na výklad svadobného salóna a hop, je koniec. Klára má svoj svadobný deň dávno a dôkladne naplánovaný. Má po tridsiatke, na sobáš je po mnohých rozchodoch až úzkostlivo upätá, ale potenciálny manžel sa akosi nemá k činu. Situácia, ktorú už dôverne ovláda, sa pre jej posadnutosť svadbou znova zamotá a záver sa opakuje: sobášiť sa bude niekto iný. Tentoraz jej kamarátka Zuzana. Aspoň taký je pôvodný plán…

Dávame priestor autorom, autorkám i vydavateľstvám, ponúknite čitateľom tipy na letné čítanie. Ak by ste mali záujem, kontaktujte nás na redakcia(zavináč)kukninato.sk, ideálne s pripraveným článkom v takomto formáte a obalmi kníh vo formáte jpg.