Maliar z Moulin Rouge

Beletrizovaný životopis Henriho de Toulouse-Lautreca, ktorý Pierre La Mure napísal ešte v roku 1950, dodnes vychádza na celom svete. Vydavateľstvo Slovenský spisovateľ vydáva klenot svetovej literatúry, Maliar z Moulin Rouge, prináša po takmer päťdesiatich rokoch od jeho prvého vydania v slovenčine a v novom šate.

Henri de Toulouse-Lautrec bol jeden z najvýraznejších aktérov bohémskeho života v Paríži na sklonku 19. storočia a súčasne jeho najprenikavejší portrétista. Génius zohavený nevyliečiteľnou chorobou, vášnivý duch uväznený v neduživom tele, ktorý za svoju krátku a búrlivú životnú púť vytvoril aj prežil viac než obyčajní smrteľníci za dlhý život.

V tejto pútavej, nesmierne dojímavej knihe sledujeme osudy umelca od útleho detstva až do predčasnej smrti. Dosiahol slávu, ale jeho osobný život bol plný bolesti, neúspechov a porážok, lebo príroda mu nadelila vzhľad mrzáka a odoprela lásku žien, po ktorej tak veľmi túžil.

V pestrej a farbistej panoráme vystupuje v románe celá vtedajšia parížska bohéma – Vincent van Gogh, Edgar Degas, Claude Debussy, César Franck, Oscar Wilde, Sarah Bernhardtová, Émile Zola, Anatole France a mnohí ďalší známi umelci tvorili súčasť sveta geniálneho maliara z Moulin Rouge.

Henri de Toulouse-Lautrec bol neodmysliteľne spätý s nočným životom parížskeho Montmartru, jeho podnikmi so svojráznymi hosťami či tanečnicami kankánu. Nachádzal tam inšpiráciu pre svoje obrazy a litografické plagáty, ktoré dnes zdobia najslávnejšie galérie a múzeá sveta.

Maliar z Moulin Rouge ponúka na jednej strane tvrdé psychologické momenty zmrzačeného a nešťastného maliara, na strane druhej nám približuje parížsky Montmartre a lesk i biedu tamojšej bohémy. Nazrieme do umeleckých ateliérov, verejných domov aj do zafajčených klubov.

Henri nachádza nefalšované emócie a priateľstvá až v centre slávnej Belle Epoque, na Montmartri. Napriek svojmu postihnutiu sa stále snaží zapadnúť a tak sa spriatelí napríklad s Vincentom van Goghom. Dobre si uvedomuje, že je mrzákom, no neprestáva túžiť po láske, stále má nádej, verí, no osud mu ju nedopraje. Okúsi opojnú chuť žien, no nikdy nie aj s citmi. Útechu nachádza pri poháriku a v nevestincoch. A pri maľovaní.

Milan Buno, knižný publicista