Michaela Brnková : Mám veľmi rada pestrosť výberu, o ktorom môžem písať

Autorka úspešného debutového románu Konflikt zo série Nekompromisní, Michaela Brnková, žije s manželom a deťmi v Púchove, kde sa venuje lektorstvu a ich spoločnej kaviarničke. Obľubuje romantickú beletriu a životopisy slávnych osobností, pri ktorých čítaní rada oddychuje. Vďaka štúdiu anglickej, americkej i slovenskej literatúry sa stala vernou obdivovateľkou talentovaných autorov a prostredníctvom svojho románu pre ženy, ktorý prinieslo vydavateľstvo Meridiano-press, sa zaradila k jedným z nich. Ponúkame vám rozhovor s touto talentovanou autorkou, ktorý vám priblíži viac o jej románe, ale i plánoch do budúcnosti.

Nedávno ste oznámili, že váš debutový román, ktorý sa teší veľkej obľube, bude zaradený do série Nekompromisní. Vaše čitateľky by boli iste rady, keby ste nám o tomto vašom pláne vedeli povedať viac.
Áno, román Konflikt sa naozaj zaradil do série, ktorej budú vládnuť výnimoční, neodolateľní, vplyvní a za každých okolností nekompromisní muži, ktorých budete milovať i nenávidieť zároveň. Každý z jednotlivých dielov série bude o inom takomto hlavnom hrdinovi, no budú určitým spôsobom, o ktorom by som zatiaľ nerada prezrádzala viac, prepojení.

To znie veľmi zaujímavo. Kedy sa teda dočkáme pokračovania a do akého prostredia nás zavediete tentokrát? Pôjde opäť o mafiu?
Momentálne na tomto diely horlivo a nadšene pracujem a myslím si, že čitateľky sa majú naozaj na čo tešiť, lebo z ich obľúbenej dávky humoru a nečakaných zápletiek rozhodne neubudne. Tentoraz sa presunieme do Anglicka, no viac by som prezrádzať nechcela. Môžem však povedať, že opustíme mafiánske prostredie. Pred vydaním druhého dielu vás ale iste poteší aj román zo slovenského prostredia s názvom Iba desať dní.

Pútavý názov. Prezradíte niečo?
Iba desať dní je letnou romancou, ktorá má predpokladaný termín vydania v júni. Príbeh je ľahký, romantický, no v prežívaní psychológie postáv zároveň i hlboký. Jeho hlavnou myšlienkou je hľadanie šťastia v samej sebe. Samozrejme, že hlavnej hrdinke k tomu pomôže aj naozaj výnimočný muž, ktorého nečakane stretne na tejto životnej ceste. Sila príbehu sa skrýva i v tom, že obsahuje biografické prvky.

Máme sa teda na čo tešiť. Je vidieť, že rada meníte prostredie, o ktorom píšete. Plánujete zmeniť niekedy v budúcnosti napríklad i žáner?
Mám veľmi rada pestrosť výberu, o ktorom môžem písať. Prečo sa zdržiavať na jednom mieste, keď máme toľko skvelých a pútavých možností? Čo sa týka žánrov, tam je to trochu iné. Ako amatérska autorka som si na platforme Wattpad prešla rôznymi skúsenosťami – od vysokoškolského prostredia cez fantazijnú dilógiu Tenebris až k románom pre ženy, kde som sa našla a momentálne neplánujem zmenu.

Viete si predstaviť, že by ste sa stali jednou zo svojich knižných hrdiniek? Ak áno, ktorá by to bola?
Samozrejme, že viem, lebo ja vždy prežívam príbeh so svojimi hrdinkami. Práve preto ma písanie tak veľmi baví. Žiť v niekoľkých svetoch, prežívať vzrušujúce dobrodružstvá a lásku plnú vášne, je krásne a lákavé, no ja som zároveň vždy rada, že sa môžem vrátiť do svojho pokojného života, takže je všetko presne tak, ako má byť a ja by som nechcela meniť.

Uvažovali ste niekedy o tom, že by mohol byť niektorý z vašich príbehov sfilmovaný?
Určite mi to napadlo. A prečo nie? Ak sa niekomu zapáči a trúfne si, mohlo by to byť veľmi zaujímavé.

Ukážka z románu Konflikt:
Nenávidím, keď sa musím podriadiť, ale rodina a jej postavenie sú desiatky rokov u nás nadradené osobným preferenciám a pocitom jednotlivca.
„Pôjdeš do Ameriky a zoberieš si dcéru nášho najlepšieho priateľa.“
Dohodnutá svadba v dvadsiatom prvom storočí?
Sme brutálne zaostalá mafia.
Náš najlepší priateľ je v preklade otcov významný obchodný partner.
A ja? Ja som synom talianskeho mafiánskeho bossa. Nemám nárok žiť tak, ako to sám chcem. Preto sedím v súkromnom lietadle rodiny Brusových, na ceste do zeme, z ktorej si mám priviezť manželku, ktorú ani nepoznám.
Moja predstava je jasná.
Bude krásna, bude kultivovaná, bude sa mi vedieť podriadiť a nebude jej vadiť, keď v mojom živote a v posteli nebude jediná.
Riadim sa pravidlami.
Na vzťahy sa nehrám.
Kompromisy nevyhľadávam.
Aspoň doteraz tomu tak bolo…