Michaela Zamari: Asi som prezradila priveľa

Michaela Zamari

Rok po svojom debute si energická Michaela Zamari vydáva ďalšiu knihu. Tentokrát však odbočí od série, ktorou vstúpila na knižný trh s príbehom Tomasa a Nely. Prináša nám príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami, ktorému dala názov Posledný džentlmen. A hoci nie je súčasťou série, ku ktorej sa Zamari plánuje vrátiť, možno vás prekvapí, ako veľmi spolu tieto tri knihy súvisia…

Miška, netajíš sa tým, že tvoje prvé dve knihy – Šéf môjho šéfa a Šéfom môjmu šéfovi spája isté puto aj s príbehom Posledný džentlmen. Prezraď nám, čo má príbeh Nely a Tomasa spoločné s tvojou treťou knihou?
Na prvý pohľad nič, a pritom všetko. Prepožičala som hlavnej hrdinke vlastné skúsenosti s vydaním prvej knihy. Nešetrila som pravdou, pretože o tom skutočné príbehy sú. Pokúsila som sa bez omáčok a vecne priblížiť, ako to v praxi chodí. Samozrejme, je to len subjektívna skúsenosť a každý si pri plnení svojich snov prejde vlastnou cestou, preto sa s nikým neporovnávam. Ale bola by škoda nečerpať z nej, no nie? Hlavná hrdinka má svoje očakávania a pokorne si ide za svojím cieľom. Stretnutie s realitou ju napriek tomu prekvapí, no nevzdáva sa.

Takže čitatelia sa môžu dozvedieť, čo všetko obnášalo vydať príbeh Šéf môjho šéfa?
Presne tak, dozvedia sa veľa zo zákulisia. Občas si vravím – asi som prezradila priveľa, no už nemôžem cúvnuť. A ani by som nechcela. Uvedomujem si, že tento príbeh bude diametrálne odlišný od mojich prvých dvoch kníh, ale ak by som sa nerozhodla napísať ho a vydať si ho teraz, neskôr by som sa k tomu už nemusela odhodlať. Niekedy sa čudujem, že som sa na to dala. Vzápätí si poviem, že ľudia sa už odvážili napísať aj omnoho kurióznejšie príbehy. Čiže ten môj môžu niektorí považovať za rozprávku.

Priznávaš, že si bojovala s myšlienkou, či túto knihu napísať. Čo ťa nakoniec presvedčilo neschovať rukopis do zásuvky?
Neustále som mala na pamäti, že mnohým ľuďom môže tento príbeh otvoriť oči. Najmä v tom zmysle, že ak po niečom túžia, ak majú hoc aj veľké, na prvý pohľad nedosiahnuteľné ambície, nech vypnú sluch a kráčajú vpred za svojimi snami. Vždy budú existovať ľudia, ktorí o nás budú pochybovať, preto si musíme veriť sami. A poriadne. Chcela by som ľudí inšpirovať, nech sa nevzdávajú a nech bojujú za svoje sny. Nik iný to za nich nikdy neurobí. Na druhej strane, treba byť pripravený, že to nebude prechádzka ružovou záhradou, pretože tie najväčšie úspechy za sebou vždy skrývajú množstvo driny.

Kniha dostala názov Posledný džentlmen. Môžu čitatelia od príbehu očakávať viac ako zákulisie vydania knihy? Pôjde o ďalší milostný román s príchuťou erotiky, čím si sa podpísala už vo svojich prvých knihách?
V tomto príbehu sa prelínajú dve dejové línie – jedna je o púti hlavnej hrdinky za vydaním svojho debutu, druhá súvisí s mužom, ktorý počas tejto cesty preťal jej dráhu. Sú to protiklady, ktoré by nespojila žiadna párová analýza, ale osud také veci nezaujímajú. Nejde však o typický zaláskovaný príbeh s klišé priebehom vzťahu. Tento vzťah je jedným z mnohých, ktorý bežní smrteľníci zažívajú na vlastnej koži a potvrdzuje, že niektoré stretnutia v našom živote sú darom a iné lekciou. A niektoré môžu byť jedným i druhým v tom istom balení…