Michaela Zamari: Každý si zaslúži poznať pravdu!

Michaela Zamari

Vášnivá cestovateľka a autorka pútavého románu Šéf môjho šéfa – Michaela Zamari – na jeseň debutovala so svojou autorskou činnosťou a na leto pripravila svieže pokračovanie s názvom Šéfom môjmu šéfovi. Kniha vychádza už 7. júna 2018 a Zamari sľubuje viac! Viac erotiky, viac romantiky, viac humoru a viac lásky.

Tvoja prvotina Šéf môj šéfa sa na knižnom trhu úspešne uchytila už pred Vianocami. Čitateľov si šokovala prekvapivým záverom a začali sa domáhať pokračovania. Plánovala si druhý diel už od začiatku, alebo si k nemu dospela na základe prvých reakcií čitateľov?
Mala som v úmysle napísať pokračovanie od chvíle, kedy som si uvedomila, že som sa príliš rozpísala. V tej chvíli som musela ukončiť príbeh záverom, ktorý by čitateľa udržal v napätí a vyburcoval k požiadavke – chcem viac. Pokračovanie som mala napísané ešte predtým, ako mi oficiálne vyšla prvá kniha. Následne som na nej pracovala – skracovala text, doťahovala niektoré pasáže, pokúsila sa pozrieť na text kriticky, a potom sa text postupne vyformoval do finálnej podoby.

Je o tebe známe, že si vášnivou cestovateľkou a zo svojich zážitkov chceš čerpať aj vo svojej tvorbe. Môžu sa čitatelia tešiť na výsledok tvojich cestovateľských inšpirácii už pri pokračovaní príbehu Nely a Tomasa?
Áno, minulý rok som si v Amerike pozapisovala veľa nápadov a inšpirácia ma sprevádzala na každom kilometri, ktoré sme s kamarátkou absolvovali. Do príbehu Tomasa a Nely sa dostane minimálne Severná Amerika. Nelina postava má práve k Spojeným štátom americkým špecifický vzťah. Viaže ju k nim minulosť a spomienky. V príbehu ešte zohrá malú, no dôležitú úlohu. Predtým sa však príbeh presunie do európskych metropol a viac budem z cestovania čerpať v ďalších príbehoch. Už teraz mám rozpísaný príbeh, pri ktorom sa v spomienkach vraciam na ázijský kontinent, najmä do úžasnej Malajzie.

Malajzia bola súčasťou tvojej prvej veľkej cesty na vlastnú päsť. Povedz, je náročné pripraviť si mesačný itinerár a dbať pri tom aj na bezpečnosť?
Zostaviť si plán cesty a zahrnúť do neho všetky hlavné body, presuny, nechať si rezervu a nepodceniť nepredvídateľné podmienky nie je záležitosťou na jeden večer, ale dá sa to stihnúť aj v pomerne krátkom čase. My sme s kamarátkou či kamarátom plánovali cestu zhruba šesť týždňov, ale intenzívne. Najväčší podiel na úspešnom výlete tohto charakteru má jednoznačne spolupráca. Stretli sme sa s priateľmi, ktorí už danú destináciu precestovali na vlastnú päsť, naštudovali si, čo by sme nechceli vynechať a aké sú reálne možnosti. Bedekre vždy kombinujem s internetom, pretože osobné a čerstvé skúsenosti cestovateľov sú na nezaplatenie.

Je takáto cesta finančne náročná, alebo ju možno absolvovať aj so skromnejším rozpočtom?
Zastávam názor, že každá cesta sa dá absolvovať za pár drobných, ale aj za tisíce eur. Ako sa hovorí, keď pracujete pre súkromnú korporáciu – vy si vymyslíte kam, šéf vám povie kedy a banka povie na koľko. Kľúčový faktor je rozpočet, do ktorého sa chcete alebo musíte zmestiť a komfort, ktorý potrebujete, alebo ktorého sa naopak dokážete vzdať. Potom záleží od kúpy letenky, aktuálnej ceny, či nákupu v predstihu, od sezóny, od výberu destinácie, od počtu spolucestovateľov, či sa ide vo dvojici alebo v partii. Partia si môže náklady rozdeliť. V neposlednom rade záleží na atrakciách, ktoré nie sú zadarmo. Občas sa niektorých musíme aj zriecť, ale o tom cestovanie je – naučiť sa rozhodovať, určovať si priority, neváhať a užívať si daný moment.

Tento rok si opäť zavítala na americký kontinent. Navštívila si Floridu, Bahamy, a vrátila sa do New Yorku. Nepatríš teda medzi cestovateľov, čo sa vyberú do tej či onej destinácie len preto, aby si mohli odfajknúť ďalšiu krajinu?
Z tohto pseudocestovateľského prístupu k cestovaniu som, našťastie, vyrástla už dávno. Samozrejme, stále túžim vidieť celý svet a zavítať do väčšiny krajín nášho sveta, ale už si nepripínam špendlíky na nástenke, kde som mala pripevnenú mapu sveta o veľkosti formátu A3. Ak sa niekam vyberiem a zaplatím nemalú sumu peňazí za letenku, chcem spoznať krajinu čo najlepšie. Nemôže niekto vyhlásiť, že pozná Anglicko, keď bol iba v Londýne a strávil tam jeden deň. Ja som strávila vyše dva týždne v Malajzii a nedovolím si tvrdiť, že ju poznám. Podľa mňa, pravý cestovateľ by mal mať v sebe primeranú dávku pokory a obrovskú vášeň pre cestovanie. Donedávna som sa riadila heslom, že najprv chcem spoznať nové krajiny a potom sa môžem vrátiť tam, kde už som bola. To je ďalší povrchný postoj. Uvedomila som si, že aj v živote vášnivého cestovateľa raz nastane moment, kedy sa preusporiadajú jeho priority a minimálne na krátky čas netúži ísť na miesta, kde ešte nebol, ale srdce a duša mu káže niekam sa vrátiť. A tak som neprotestovala a vyhovela som túžbe vrátiť sa do USA, konkrétne do mesta, ktoré nikdy nespí. Načerpala som veľa inšpirácie a určite z toho raz vyťažia aj moji čitatelia.

Ako by si zhrnula hlavnú lekciu, ktorú ti cestovanie uštedrilo?
Jednoznačne mi zmenilo pohľad na život a svet okolo nás. Vážim si maličkosti a teším sa z každej drobnosti, pretože ako sa hovorí, raz sa obzrieme do minulosti a zistíme, že to boli veľké veci. Vážim si naše možnosti, ktoré mnoho chudobných krajín nemá a my si často ani neuvedomujeme akým komfortom sme obklopení. Samozrejme, ešte sa toho máme veľa čo učiť od vyspelejších krajín a náš svet vo všeobecnosti nie je ukážkou, akou by sme sa mohli suverénne pýšiť vo vesmíre, ale disponujeme nádhernou planétou a úžasnými vecami. Človek, ktorý v živote neprekročil hranice svojej krajiny bude mať pohľad na svet navždy zviazaný tým, čo mu poskytujú média a čo počul od známych. Zároveň sa ukracuje o možnosť spoznať seba samého mimo svoju komfortnú zónu. A každý si zaslúži poznať pravdu, tak prečo si ju odopierať?

O knihe Šéfom môjmu šéfovi: Možno sa nikdy nemali stretnúť, a možno sú už dávno odsúdení, aby si k sebe našli cestu…

Sled posledných udalostí vrhol na Tomasa Leroya tieň naničhodníka. Tomas je však odhodlaný očistiť svoje meno, hoci Nela ho nechce ani vidieť. Nádejná fotografka je zmätená a tápe, komu a čomu môže skutočne veriť. Svoj záujem sústredí na kariéru a výlety, ktoré si s najlepším priateľom Nikom naplánovali. Napriek tomu, že charizmatický Tomas odišiel z firmy Predictors, aj z jej života, svoje rozhodnutie – koniec sexuálnych benefitov s Nikom, myslí Nela naozaj vážne. Ale zmieril sa so situáciou aj samotný Nik? Tomas už má plán, ako si zabezpečiť príležitosť porozprávať sa s Nelou a nič nenechá na náhodu. Opäť Nele skríži cestu. Keď ich iskrivý vzťah znova pookreje, spoločná budúcnosť dostáva zelenú. Bude to však stačiť, aby Nelu nevydesila pravda o Tomasovej minulosti?

Autorka sa rozhodla pre netradičný krok a dve samostatné časti spojila do jednej knihy. Sľubuje ešte viac romantiky, viac erotiky, viac humoru, viac lásky, viac otázok, ale aj odpovedí.