Najlepšia spoločnosť pre chvíle pohody – overené knižné tipy

S plnou knižnicou o dobrú spoločnosť nikdy nie je núdza. Môže sa však stať, že ste ju nestihli doplniť a teraz neviete, ktorej knižke venovať svoj čas. V internetových kníhkupectvách sú ich haldy, ako sa medzi nimi zorientovať?

Dôležité, ako pri každom výbere na slepo, je určiť si podmienky, ktoré by mala vaša vyvolená spĺňať. Má byť vtipná, citlivá a hovoriť vám ako z duše? Mala by dobre vyzerať? Priznajme si, upratovať síce nebude jednoduché, ale tieto podmienky hravo zvládnete.

Prvou kandidátkou je kniha Hladko obratko
Autorka Lucia Pastierová Čarná v nej hovorí ženám doslova z duše. Nečakajte žiadne siahodlhé omáčky o nesmrteľnosti. Naopak, ide priamo k veci, šikovne narába s jazykom a povie to, čo ste si niekoľkokrát mysleli, ale nepovedali nahlas. Niekoľko rokov píše svoje stĺpčeky, ktoré v tejto krásnej knižke rozšírila, takže začať môžete od ktorejkoľvek strany. Je to príjemné a podnetné čítanie s dávkou inteligentného humoru, pretože sa nebráni uťahovať si aj sama zo seba.

Horúcim kandidátom je jednoznačne Clayov most
O mostoch, ktoré občas spálime a občas ich postavíme znova
Stavte na overeného majstra rozprávača. Markusa Zusaka môžete poznať ako autora úspešnej knihy Zlodejka kníh. Ani v tomto prípade nezostal svojmu menu nič dlžný a vytvoril pútavý smutnokrásny príbeh o piatich bratoch, ich radostiach, trápeniach a o tom, čo musíme zničiť, aby sme to mohli opäť vybudovať. Nezabudnuteľné rozprávanie, ktoré sa dotkne vášho srdca, strhne vás s každou stránkou a zanechá vzácnu stopu.

Do úzkeho výberu favoritiek patrí kniha Less
Zábavný román o neúspešnom spisovateľovi Arthurovi Lessovi bol v roku 2018 ocenený Pulitzerovou cenou za literatúru. Arthurovi klope na dvere päťdesiatka. On má však plán, rozhodne sa pred ňou ukryť. Túla sa po svete a zažíva bizarné, humorné a nečakané dobrodružstvá. Neuveríte, čo všetko sa mu môže počas putovania prihodiť. Prežívať to spoločne s ním je naozaj radosť.

Ešte ste si nevybrali? Naším esom v rukáve je kniha Slnečnice
Príbeh lásky, plný trpkosti, smútku a osamelosti očarí každého s otvoreným srdcom. Podobne ako autor slávneho obrazu, aj tieto Slnečnice k vám prehovoria jedinečným spôsobom. Ich stránky doslova hladia dušu, vytvárajú nádherné obrazy v našej predstavivosti a dostanú sa pod kožu skôr než si uvedomíte, ako málo stačí, aby boli všetci šťastní. Jednoducho nádherné čítanie.

BUX.sk – Knihy, ktorými žijete
Spracovala Mária Bilková