Pondelky s Vilmou

Známa slovenská herečka a astrologička Vilma Jamnická sa dožila 101 rokov. Do poslednej chvíle vyhľadávali túto výnimočnú ženu umelci, politici, športovci aj bežní ľudia, aby im poradila v zložitých životných situáciách a vytvorila im osobný horoskop.

Posledné roky jej života patrili pravidelným posedeniam s autorkou knihy Pondelky s Vilmou. Nechýbal pri nich povestný elixír – zázračný nápoj z byliniek, ktorý si herečka pripravovala podľa vlastnej receptúry. Spočiatku profesionálne rozhovory prerástli do priateľstva, ktoré zmazalo generačné rozdiely a autorka Marika Eisler Studeničová sa natoľko zžila s príbehom ženy, o ktorej písala, až sa nevdojak akoby sama stala súčasťou jej emotívneho finále.

Každé z pondelkových stretnutí sa stáva miestenkou do pomyselného stroja času, kde sa na pôdoryse sto rokov prelína osobný mikrokozmos intímneho zážitku s veľkou históriou. Všednosť sa stretáva so skutočným umením, racionalita s tichou symfóniou sfér. Múdrosť storočnej ženy je pretavená do nevtieravých rád, ktoré pohladia čitateľovu dušu a dávajú návod, ako sa dožiť vo fyzickom aj mentálnom zdraví vysokého veku.

Pondelky s Vilmou však vypovedajú aj o dobe, v ktorej Vilma Jamnická žila. Poodhaľujú tajomstvá, o ktorých verejnosť ani netušila. Čítame o nich s napätím a nikdy nepochybujeme o tom, že to, čo je napísané, sa aj skutočne stalo. Hviezdy však nikomu nediktujú – vedia svoje. Kniha Pondelky s Vilmou vyšla v slovenskom jazyku v pražskom nakladateľstve Naše vojsko, v edícii Naša rodina.