Caroline Wahl je označovaná za nový hlas nemeckej literatúry. Jej debutový román 22 dĺžok, ktorý vyšiel aj v slovenskom preklade vo vydavateľstve Albatros Media Slovakia, získal niekoľko ocenení a navyše sa stal Obľúbenou knihou nezávislých kníhkupcov. Teraz prichádza s románom Sila vetra 17, v ktorej prináša príbeh druhej zo sestier z predchádzajúcej knihy. Román, ktorý možno pokojne čítať aj ako samostatný príbeh, vychádza opäť v Albatros Media Slovakia na značke Lindeni v slovenskom preklade Dany Petrigáčovej.
Román ako hurikán, zhodnotili v literárnej relácii Druckfrisch. Sila vetra 17 nadchla kritikov aj čitateľov doma v Nemecku a už sa dočkala aj viacerých prekladov do zahraničia, rovnako, ako 22 dĺžok. Jej debut bol bestsellerom a pokračovaním opäť nenútene mieri priamo do srdca. Ako to robí? pýtali sa v recenzii v rešpektovanom denníku Süddeutsche Zeitung. Kto hľadá literárny únik do sveta, ktorý prináša útechu a nádej bez toho, aby strácal hĺbku a komplexnosť, je u Caroline Wahl na správnom mieste, doplnili v Missy Magazine.
Notebook v batohu, otlčený kufor po mame s niekoľkými kusmi oblečenia a AirPody v ušiach – to je hlavná hrdinka Ida, ktorá sa pravdepodobne navždy lúči s mestečkom, v ktorom strávila celý život. Lúčenie však nie je jej silná stránka, veď pred dvoma mesiacmi neprišla ani na matkin pohreb. Na stanici si vyberie vlak, ktorý ide najďalej, s konečnou na ostrove Rujana. Ako vlak uháňa do neznáma, Ida sa pýta, či bude niekedy schopná začať nový život. A myslí na Tildu. Čo by urobila jej sestra? Tilda, vždy odhodlaná a metodická. Tilda, ktorá kedysi zaplávala každý deň 22 dĺžok bazénu. Ida sa zase na ostrove vrhne do Baltského mora a pláva, kým sa úplne nevyčerpá. Až vtedy ustúpia pocity zúrivosti, ľútosti a viny, ktoré ju týrajú. Keď náhodou stretne krčmára Knuta a jeho manželku Mariannu, všetko sa začne usadzovať: ich vľúdne prijatie, ranné teplé žemle, prechádzky lesom, spoločenské hry a večer práca v krčme píšu Idin nový príbeh. Spozná podobne zraneného a nahnevaného Leifa a zrazu je všetko o niečo ľahšie, teplejšie a znesiteľnejšie. Potom sa však dozvie ťaživú správu a bolesť opäť prepukne s novou silou. Bude sa musieť znovu rozhodnúť: utiecť alebo zostať?
Tak ako more, aj táto kniha je divoká a jemná, búrlivá a posilňujúca, nebezpečná a plná prísľubov šťastia, zhodnotili v recenzii v Bonner Generalanzeiger.„Sila vetra 17 je silný a intenzívny román o rodine, smrti a smútku. Ale aj o pokračovaní života. Caroline Wahl rozpráva s veľkou dávkou láskavosti, humoru a rovnakým moderným štýlom, ktorý už preslávil jej debut, uviedli v relácii NDR Kultur.
Caroline Wahl sa narodila v roku 1995 v Mainzi a vyrástla neďaleko Heidelbergu. Vyštudovala nemčinu v Tübingene a nemeckú literatúru v Berlíne. Pôsobila v niekoľkých knižných vydavateľstvách. Aktuálne žije v Rostocku. Niet pochýb – táto mladá autorka je rodená rozprávačka, napísali o nej v denníku Passauer Neue Presse. Knihy Caroline Wahl predstavujú osviežujúce narušenie často predvídateľnej jednotvárnosti súčasnej nemecky písanej literatúry, doplnili v Tagesspiegel.
Janka Tománek / Albatros Media Slovakia
