Plavba za spásou sveta

Poďte spolu s nami na čarovnú výpravu po vlnách Tichého oceánu, ktorého ostrovy akosi záhadne strácajú chuť do života. V novom Disneyho animovanom filme by im mohla pomôcť odvážna Vaiana, ktorá sa rozhodne zachrániť svoj ľud a vôbec to nebude mať jednoduché.

Kedysi dávno, pradávno žil Maui, ktorého sa Bohovia rozhodli obdarovať čarovným hákom, vďaka ktorému sa mohol zmeniť na čo si pomyslel, vyhrať každú bitku a pomáhať tak ostrovným ľuďom, aby boli šťastní. Maui sa stal hrdinom a sám vo svojej hlave si zmyslel, že je polobohom, ktorý dokáže všetko. A tak sa raz rozhodol ukradnúť srdce Bohyni morí a oceánov.

To však nemal robiť, pretože v tom momente zoslal na ostrovy kliatbu. Dlhé veky to bola vlastne iba povera. Až kým sa nenarodila Vaiana, pred ktorou sa už v detstve rozostúpil oceán a rozhodol sa, že táto odvážna slečna bude tá, ktorá ostrovy a ostrovanov zachráni. Jej rodina však mala iný názor. Až na starú babku, ktorú každý považoval za pošahanú, pretože, veď kto už si dá cez celý chrbát vytetovať raju, aby sa na ňu po smrti premenil?

Ibaže nakoniec starena s pekelne podrezaným jazykom, bola tá, ktorá mala pravdu a nakoniec pomohla Vaiane vyplávať na šíre more. Na jednom z ostrovov stretáva Mauiho a prinúti ho k tomu, aby spoločne vrátili srdce Bohyni. Ťažká a náročná úloha, navyše, ak vám spoločnosť robí kohút ďobajúci do kameňa…

Jasné, je to mimoriadne vtipné, čo som naznačil pár slovami už aj v predchádzajúcom texte. Mimoriadne zábavná hodina a pol, v ktorej aj náš divák spozná jednu oceánsku legendu, jedno odvážne dievča, jej netradičných priateľov a jedného hromotĺka, ktorý si síce veľmi dobre uvedomuje, že tou krádežou spôsobil nehorázne problémy sebe i všetkým naokolo, ale zároveň si na to už zvykol a v podstate mu to vyhovuje.

Vaiana je nádherná rozprávka o sile odvahy, o priateľstve i o tom, že všetko zlé sa napokon zrejme na dobré obráti. Navyše zasadená do krásneho prostredia večne zelených tichooceánskych ostrovov. Animácie sú dokonalé, takže vizuálny zážitok je excelentný, pri sledovaní má divák pocit, že je na naozajstnej dovolenke.

Magic Box prináša Vaianu na DVD, na Blu ray a tiež na 3D Blu ray. Obrovským sklamaním, ktoré mimochodom dosť kazí celkový dojem z inak vynikajúceho filmového zážitku je fakt, že v žiadnom prevedení na Blu ray nie je slovenská zvuková stopa. Ja chápem, že pribaliť ju tam, stojí peniaze navyše, viem tiež, že je náročné vyrobiť ju, keď film nejde v kine rovno s dabingom, rozumiem aj tomu, že v predaji u nás stále vedú DVD (na tom slovenská zvuková stopa je), ale keď už je raz ten dabing hotový, neoplatilo by sa ho tam dať?

Na 3D Blu ray disku je okrem samotného filmu pribalený ešte i krátky animovaný film Vnútorné záležitosti. Na 2D disku je mimo spomínaného krátkeho animáku ešte množstvo ďalších bonusov, ktoré prezrádzajú, ako film vnikal, ale tiež niečo z legiend, o ktoré sa film opiera, nájdete tam i filmové pesničky, vynechané scény, alebo audiokomentáre. Naozaj slušná dávka podporená dokonca českými titulkami.

Pavol Božík
85%

Réžia: Ron Clements, John Musker, Don Hall, Chris Williams

Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2017
Formát: DVD / Blu ray / 3D Blu ray
Celková dĺžka: 107 minút
Jazyková verzia: anglická, česká (DTS 5.1)
Titulky: české, anglické pre nepočujúcich
Bonusy: Krátky film – Vnútorné záležitosti, Odvážna Vaiana: Na rybách, Hlasy ostrovov, Čo ste nevedeli o…, Ostrovná móda, Ako sa robí…, Poznajú cestu: Hudba k filmu Vaiana, Vynechaná pieseň, Lovíme prekvapenie, Vynechané scény, hudobné klipy, audiokomentáre