Už je skompletizovaná hudobná Cesta Hany Hegerovej

Legendárna šansoniérka Hana Hegerová oslavuje 85. narodeniny, vydavateľstvo Supraphon mapuje jej pozoruhodnú hudobnú cestu kompletom 10 CD. Medzi nahrávkami je 8 radových albumov a dokonca i dva doteraz nevydané komplety.

Zahraniční kritici ju nazývali dámou šansónu, Piaf z Prahy a šansoniérkou so slovanskou dušou. Široké publikum i odbornú kritiku zaujala predovšetkým schopnosťou vyberať si do repertoáru kvalitné piesne s obsahom, ktoré dokázala jedinečne a neopakovateľne interpretovať.

Hana Hegerová 20. októbra 2016 oslávi 85. narodeniny, vydavateľstvo Supraphon pri tejto príležitosti vydáva výpravný 10 CD box, ktorý zhŕňa na ôsmich CD jej českú albumovú tvorbu od roku 1966, doplnenú o dva premiérové disky, ktoré obsahujú nemeckú koncertnú nahrávku s verziami piesní doteraz nezverejnenými, a výber singlov a EP platní zo 60-tych rokov. Titul vyšiel pod príznačným názvom Cesta, s podtitulom Písně z let 1966 až 2016.

hana-h

Celkom osem radových albumov v novom komplete Hana Hegerová – Cesta / Písně z let 1966–2016 pripomína veľkú domácu kariéru speváčky, ktorá zmenila populárnu hudbu v umenie. Od čias Semaforu po záverečnú štúdiovú prácu je to zostava skladieb, vzdialených častej trivialite tohto odboru.

K albumovým záznamom z piatich dekád sú novo pridané dve CD v úlohe omnoho významnejšej než len bonusovej. Dokumentom o podobe zahraničných koncertných vystúpení Hany Hegerovej je premiérovo sprístupnený záznam koncertu z roku 1994 v Renitenztheater v Stuttgarte. Zachytáva speváčku vo výbornej forme.

Desiatym diskom, ktorý nový komplet dopĺňa, je špeciálna kompilácia zostavená predovšetkým zo singlových nahrávok z rokov 1960 až 1969. Vedľa klasických semaforských piesní tu sú i tie so Smetáčkovcami, z Bratislavskej lýry a i iné, mierne pozabudnuté či raritné nahrávky. Komplet desiatich diskov dopĺňa booklet s vybranými fotografiami a dobovými textami z obalov albumov.

Vydavateľstvo: Supraphon
Digitálny predaj: Supraphonline.cz