Vlny čaká premiéra vo Varoch a trailer

Najambicióznejší film režiséra a scenáristu Jiřího Mádla sa chystá do kín 1. augusta, no už teraz jeho dynamický trailer zavedie divákov do prestížnej redakcie Československého rozhlasu, kde tamojší novinári menia zabehnuté pravidlá. Odhodlanie prinášať nezávislé správy ich dostane do priameho boja s tajnými službami a pred nečakané rozhodnutia. Na scenári novinky pracoval Jiří Mádl vyše 10 rokov a prvýkrát ho predstaví publiku vo zvláštnom uvedení na 58. ročníku Medzinárodného filmového festivalu Karlove Vary.

Dráma Vlny sa inšpiruje skutočnými osudmi členov preslávenej Redakcie medzinárodného života Československého rozhlasu. Odvážni novinári boli vtedy celebritami svojho obdobia, ich plagáty zdobili steny mnohých domácností. Medzi žurnalistické ikony Jiřího Dienstbiera, Věru Šťovíčkovú či Luboša Dobrovského sa dostáva mladík Tomáš. Vlastne tak trocha omylom, miesto v redakcii bolo snom jeho osirelého mladšieho brata Pavla. Tomáš sa doteraz staral hlavne o to, aby boli obaja v bezpečí. Netušia však, že miestni redaktori sú v hľadáčiku tajných služieb. Keď sa objaví nahrávka, ktorej odvysielanie môže zmeniť svet, Vlny získavajú parametre špionážneho thrilleru, v pozadí ktorého sú neľahké, dnes možno nepredstaviteľné životné voľby.

Novinka sa už teraz teší veľkému záujmu. Prvýkrát bude divákom oficiálne predstavená počas 58. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Karlove Vary vo zvláštnom uvedení. Zároveň už počas filmového festivalu v Cannes došlo k uzatvoreniu licenčnej zmluvy na jej medzinárodnú distribúciu. Na starosti ju bude mať francúzska spoločnosť Urban Sales, ktorá snímku sprístupní celosvetovo najskôr na filmových festivaloch, a potom ju presunie do kinosál na všetkých kontinentoch.

Vo filme, ktorý do kín od 1. augusta prinesie distribučná spoločnosť Bontonfilm, sa diváci okrem Vojtěcha Vodochodského a Táne Pauhofovej môžu tešiť na Tomáša Maštalíra, Martina Hofmanna, Stanislava Majera, Vojtěcha Kotka, Jevgenija Libezňuka či Michaelu Majerníkovú.

Radomír Brhlík / Bontonfilm