Prachy, alebo spokojný život?

Príbeh právnika Mitcha McDeereho je výnimočný hneď z niekoľkých pohľadov. Právnický thriller Firma, ktorého je hlavným hrdinom, uviedol jeho autora Johna Grishama medzi spisovateľskú elitu, na ktorej pomyselnom vrchole sa drží neuveriteľných tridsať rokov a zhruba rovnaký počet románov z právnického prostredia má na svojom spisovateľskom konte.

Jeho cesta k úspechu však vôbec nebola jednoduchá. Firma nebola jeho prvým románom. Neuveriteľných 28 vydavateľov mu predtým bez mihnutia oka odmietlo jeho prvotinu Čas zabiť, z ktorej sa neskôr, aj na základe úspechu Firmy síce stal bestseller, no na svoju slávu si musel nejaký čas počkať. Triumf pre Grisahama znamenala práve Firma.

Ale ani to nespôsobilo vydanie samotnej knihy, ale až záujem filmových spoločností o filmové práva. Réžie Firmy sa napokon v roku 1993 ujal Sydney Pollack, ktorý do hlavnej úlohy obsadil vtedy mladučkého Toma Cruisea a nakrútil s ním dych berúci trailer o mladom právnikovi, o ktorého sa hneď po skončení štúdia začne zaujímať síce malá, no silná právnická firma, ponúkne mu nadštandardné podmienky a zabezpečí mu tak život, o akom väčšina študujúcich právnikov môže iba snívať. Otázkou je, za akú to bude cenu?

Úspešný absolvent práva na Harvardovej univerzite Mitch McDeer má vo vrecku niekoľko atraktívnych pracovných ponúk a medzi nimi aj jednu od malej, neznámej, ale zato solventnej firmy z Memphisu. Spoločnosť Bendini, Lambert a Locke je mimoriadne štedrá. Mitchovi hodlá poskytnúť vysoký plat, zdravotné poistenie, splatenie dlhov, ručenie za hypotéku, luxusné firemné BMW, veľké podiely zo zisku a okrem iných výhod aj možnosť stať sa čoskoro spoločníkom.

Nečudo, že novopečenému, ale chudobnému právnikovi sa z priam rozprávkovej ponuky zakrúti hlava a rozhodne sa práve pre túto firmu. S nadšením sa púšťa do práce, aby splnil náročné požiadavky svojich zamestnávateľov a zároveň realizoval vysoké osobné ambície.

Mitchov štart bol vynikajúci a všetko je v poriadku až do chvíle, kým ho neosloví agent FBI a neupozorní na podozrivé praktiky firmy v oblasti prania špinavých peňazí a nepožiada ho o spoluprácu pri zhromažďovaní usvedčujúceho materiálu. Šokovaný mladý právnik si začína pozorne všímať svoje pracovisko a zistí, že s jeho fantastickým podnikom naozaj nie je všetko v poriadku.

Zaráža ho priveľké percento smrteľných nehôd starších kolegov, jeho dom i auto odpočúvajú a podozrivé sú aj niektoré právnické prípady. Mitch McDeer stojí pred neľahkým rozhodnutím. Buď si zvolí bohatstvo, alebo dostojí právnickej prísahe a dá sa do služieb spravodlivosti.

Firma napokon prvý raz vyšla v roku 1991 a naštartovala tak spisovateľskú kariéru bývalého právnika Johna Grishama. Okrem filmovej podoby z roku 1993 sa Firma stala v roku 2012 i predlohou pre televízny seriál spoločnosti AXN. Len na Slovensku vyšla Firma asi v štyroch vydaniach, ktoré si pamätám ja osobne a je celkom možné, že nejaké som prehliadol. Faktom však ostáva, že nielen medzi slovenskými a českými čitateľmi, ale v celosvetovom meradle je práve Firma považovaná za Grishamov vôbec najlepší román.

A rovnakým faktom je, že je to kniha nadčasová. Je úplne jedno, či ste ju čítali pri prvom vydaní na začiatku deväťdesiatych rokov, alebo by ste si ju napríklad vypočuli teraz formou audioknihy, pretože presne takáto možnosť tu vďaka spoločnosti OneHotBook je.

Je jedno, že tento román o dva roky oslávi neuveriteľnú tridsiatku, stále znie sviežo a čitateľ si pri jeho čítaní, či počúvaní uvedomí, aký je aktuálny i dnes, ako v ňom Grisham precízne prepracoval každý jeden detail, nielen čo sa týka života hlavného hrdinu a jeho okolia, ale i Mitchovho charakteru, pričom som presvedčený, že vďaka jeho až vražednej arogancii mu trochu toho zla v živote zo začiatku budete priať, no ku koncu, napriek tomu, aký je, budete lapať po dychu a všemožne ho podporovať v behu o záchranu vlastného života.

Firma si zároveň môže pripísať ďalšiu výnimočnosť. Na sklonku roku 2018 sa vďaka spoločnosti OneHotBook stala prvou audioknihou Johna Grishama, ktorá vychádza v českom jazyku a vlastne je to, ak sa nemýlim, prvá Grishamova audiokniha na teréne celého Česko – Slovenska. Zatiaľ, čo napríklad v susednom Poľsku Grishamove audioknihy vychádzajú ako na bežiacom páse a práve vychádzajúce novinky tam dopĺňajú priebežne so staršími titulmi, u nás sa s Grishamom iba začína a verím, že sa bude pokračovať.

OneHotBook si pre načítanie Firmy vybrala českého herca Martina Písaříka, ktorého kvality spoločnosť úspešne preverila napríklad v audioknihách Lovci vrán, či Bohovia Gothamu. Písařík vo Firme exceluje a bola to skvelá voľba. Priznám sa, že na Grishama som háklivý, je to môj obľúbený autor, doma v poličke mám od neho knihu s osobným venovaním a vedľa seba sa tam tlačia všetky jeho u nás vydané knihy. John Grisham ma baví a tak na každé spracovanie jeho diela pozerám so začiatku s nevôľou. V tomto prípade to však vyšlo na sto percent a o to s väčšími nádejami verím, že OneHotBook bude vo zvukovom oživovaní Grishamovho knižného katalógu ďalej pokračovať.

Audiokniha je navyše výborná nielen čo sa týka načítania, ale i po technickej stránke. Kapitoly sú logicky porozdeľované, má to spád, pasujú tam i hudobné vsuvky, ktoré ma inak častokrát viac rušia, než niekam posúvajú. V tomto prípade som si ten viac než 15 hodinový záznam vychutnal naplno a odporúčam ho nielen milovníkom Grishama, ale však fanúšikom dobre vyskladaných trailerov. Osobne som Firmu v nejakej forme prešiel hádam už aj desiaty raz a vôbec ma neunavovala.

Najpohodlnejšie riešenie za najlepšiu cenu nájdete, čo sa týka audioknihy, na stránkach spoločnosti Audiolibrix, kde si zároveň môžete zadarmo stiahnuť naozaj prepracovanú aplikáciu, ktorá vám počúvanie fakt premení na relax.

Pavol Božík
100%