Pre svoje dieťa urobí naozaj čokoľvek

Volanie krvi je mysteriózny triler o matke, ktorá s dávnou kliatbou bojuje o život svojej dcéry. Novinka obľúbenej autorky Michaly Ries, ktorá tentoraz ponúka čosi celkom iné, ako boli jej predchádzajúce knihy (Na úteku a Na love, zadrž dych, Celý život, či 24 dní do Vianoc).

Danielina dospievajúca dcéra Ema je psychiatrická pacientka. Rôzne kombinácie liekov však nezaberajú a jej stav sa zhoršuje. Ema tvrdí, že nie je blázon. Je presvedčená, že jej sny, halucinácie a bludy sú odrazom niečoho, čo sa udialo v minulosti.

Nikto jej neverí – lekári, súrodenci ani rodičia, ktorí sa s nádejou obracajú k modernej medicíne. Tá však neprináša zlepšenie ani odpovede. Po Eminom pokuse o samovraždu je Daniela v koncoch a v hlave sa jej vynára čoraz viac otázok: Prečo lekári nedokážu nastaviť Eme účinnú liečbu? Čo ak Ema vidí niečo, čo sa naozaj stalo? A kto je to dievča, ktoré pred jej očami zas a znova umučia?

Udalosti, ktoré nasledujú, naplnia Danielu zúfalou túžbou pomôcť dcére, a keď všetky rozumné cesty zlyhajú, siahne aj po tých zdanlivo nezmyselných. Daniela začne prekračovať hranice – morálky, zákona, vlastného tela, priestoru i času, odhodlaná urobiť čokoľvek, aby jej dieťa prežilo.

Volanie krvi opäť dokazuje, aký rozprávačský talent má Michala Ries. Premyslená a pútavo podaná zápletka, je to napínavé i tajomné zároveň, nechýbajú silné emócie a silná ženská hrdinka. Príbeh, ktorý sa vám dostane pod kožu a nebudete sa vedieť od neho odtrhnúť.

Doslova to budete prežívať s hlavnou hrdinkou a budete cítiť frustráciu Daniely – v takýchto pasážach je autorka mimoriadne silná. Ukázala to už pri predošlých knihách, teraz ide ešte ďalej. Psychológiu šikovne mieša s mystery prvkami, napätím a končí to skvelou bodkou. Vôbec teda neprekáža, že sa autorka stala – ako sama s nadhľadom a úškrnom vraví – žánrovou štetkou. Práve takéto knihy potrebujeme – čo vybočujú, idú za hranicu niečoho konvenčného, ktoré chytia a len ťažko pustia, keď potrebujete ísť do práve, alebo jednoducho na toaletu😅.

Milan Buno, knižný publicista