Seversky drsná bratská láska

Bezpochyby, najväčším ternom nórskeho spisovateľa Jo Nesba je Harry Hole. Jeho svojský a na dno pohárika, či rovno celej fľaše rád pozerajúci vyšetrovateľ je drsný severan s veľkým srdcom. Isteže, má toho na rováši viac než dosť, ale to ešte z neho nerobí zlého človeka. Iba si občas potrebuje oddýchnuť. Ten čas Jo Nesbø využíva na písanie samostatných príbehov. Takých, akým je napríklad Kráľovstvo.

Milujem prekvapenia. Zvlášť v segmentoch, ktoré ma bavia. A audioknihy do takého segmentu jednoznačne patria. Keď sa znenazdajky v ponuke spoločnosti Publixing objavil najnovší Nesbov príbeh a dokonca v slovenčine, pocítil som v bruchu motýle. Československý audioknižný trh je príliš malý na to, aby knihy jedného autora vychádzali v audiopodobe dvojjazyčne a fakt, že Kráľovstvo sa objavilo v slovenčine a všetky doteraz vydané knihy Jo Nesba vyšli v češtine, bol milým prekvapením.

Keďže trochu do tohto segmentu vidím, zrejme poznám dôvody, prečo je to tak a v konečnom dôsledku sa z nich teším. Postupne vysvetlím. Skôr než som sa započúval do Nesbovho Kráľovstva, prečítal som si hojné množstvo čitateľských recenzií na jeho najnovšiu knihu v Nórsku i na Slovensku. Domáci čitatelia už tradične peli oslavné ódy, slovenskému čitateľovi nejaké veci na najnovšej knihe najúspešnejšieho nórskeho autora prekážali, ale dočítali až do konca. Tí konkrétnejší čitatelia vo svojich recenziách najčastejšie písali, že sa nevedeli stotožniť s hlavnými hrdinami. Chyba! Tiež vysvetlím postupne! Pozrime sa však najskôr aspoň na základné piliere detektívky Kráľovstvo.

Hlavným hrdinom najnovšieho detektívneho románu Jo Nesba nie je, ako som už spomenul,  fenomenálny vyšetrovateľ Harry Hole, ale mechanik Roy Opgard, ktorý žije na rodinnom statku hlboko v nórskych horách. Jeho mladší brat Carl sa po rokoch vracia domov z Ameriky s plánom postaviť luxusný hotel, ktorý by upadajúcej oblasti opäť vdýchol život. 

Royova lojalita voči rodine však prechádza skúškou, keď zistí, že za Carlovými veľkolepými plánmi sa skrývajú nenásytnosť a zrada. Z minulosti sa vynárajú šokujúce tajomstvá a v hre sú zrazu nielen doterajšie istoty a pokoj, ale aj ľudské životy. Z idyly uprostred prírody sa stáva temné miesto a Roy sa musí rozhodnúť, čo všetko je kvôli bratovi a láske k jeho manželke Shannon ochotný obetovať.

Zabudnite na najnavštevovanejšie nórske mestá, zabudnite na Oslo, či Bergen, v podstate zabudnite na čokoľvek, o čom ste sa kedykoľvek dočítali v akomkoľvek bedekri. A nechajte sa zobrať do hlbokých nórskych hôr, kde losy dávajú dobrú noc a kde v malých nórskych dedinách, do ktorých vedie jediná cesta s ostrými zákrutami, žije pár ľudí, ktorí sa poznajú a myslia si, že jeden o druhom vie všetko. Zabudnite! Nikto nevie všetko a častokrát prekvapia tí najbližší. Bratia Roy a Carl by vedeli rozprávať. A rozprávajú.

Na základe popisov súčasnosti autor čitateľovi / poslucháčovi postupne odkrýva minulosť dvoch bratov, ktorá je všetko možné, iba nie idylická. A niektoré momenty z nej sú zarážajúce. Pre našinca určite. Zrejme odtiaľ pramení ten problém stotožnenia sa s hlavnými hrdinami. Jo Nesbø však nepreháňa. Určite nie príliš. Tam, hlboko v horách, kde je každá zákruta nebezpečná pre každého, kto tam zavíta prvý raz, nič nie je nemožné. Osudy dvoch bratov sú šokujúce, drsné, ako celý tamojší svet, miestami neuveriteľné a isteže im autor dal punc svojej autorskej licencie, avšak nezabúdajte, že nič nie je nemožné.

A čím osobitejšie a otvorenejšie nás najúspešnejší severský autor sprevádza životom dvoch bratov, tým strhujúcejšie je jeho Kráľovstvo. Netuším, kde prichádza moment, kedy už nebudete chcieť vytiahnuť slúchadla z uší a budete chcieť počúvať a počúvať, až do šokujúceho záveru, ktorý je úplne iný, než očakávate, ba čo viac, úplne iný, než sám autor celý čas naznačuje. Kráľovstvo Jo Nesba je jednoducho dokonalé!

Jediná Nesbovka, ktorá vyšla audioknižne v slovenčine, bol pred rokmi Snehuliak. Nádejam sa, že nastal čas, keď ich bude čoraz viac. Tých nových. Ak sa český poslucháč stotožní so slovenčinou, alebo sa neobjavia iné prekážky. Osobne knihu vrelo odporúčam. Hoci Snehuliaka načítal Martin Mňahončák, ktorý je momentálne hlasom kníh Dominika DánaNesbovo Kráľovstvo načítal Přemysl Boublík, uznávam, že je to zážitok. Po každej stránke. Boublikov upokojujúci hlas je dokonalým protipólom k dramaticky sa stupňujúcej zápletke Nesbovho Kráľovstvo. Neuveriteľná kombinácia, neuveriteľný zážitok! Opakujem, Po každej stránke!

Pavol Božík
100%