Začiatky deväťdesiatych rokov boli hektickým obdobím nielen na oddelení vrážd, ale v celej spoločnosti. Čo sa dialo v Našom Meste automaticky registrovali aj detektívi, a nielen registrovali, aj riešili, vyšetrovali a vypočúvali.
Zo zelenáča Richarda Krauza je samostatne pracujúci detektív a s parťákom Jozefom Fischerom zvaným Chosé riešia jeden prípad za druhým. Tento sa stal na jar 1994 ‒ na brehu rieky Morava na úrovni 4. kilometrovníka našli dvaja výrastkovia polozahrabanú, polorozpadnutú mŕtvolu muža.
Nič zvláštne, pokojne mohla skončiť v krematóriu a na štátne trovy jej mohli podkúriť – to by ale nesmela mať uprostred čela pravidelný kruhový otvor s priemerom 9 mm. Stačil jeden pohľad a dvojici detektívov bolo hneď jasné, že ho nespôsobil vrták, ale olovo odliate do tvaru guľky.
No z akej pištole bola vystrelená a čia ruka ju v tom momente držala, sa dozvedia až po dlhom vyšetrovaní. Chlapci z mord partie sa riadne zapotia, lebo nič nevedia ani o vrahovi, ani o obeti. Mŕtvy chlap nikomu nechýba.
Najnovšia kniha Dominika Dána Smrť na druhom brehu vyšla v rovnaký deň ako tlačená kniha, aj ako audiokniha v interpretácii Mariána Geišberga. Práve to mám v aute a počúvam v bratislavských zápchach. S nadšením. Po relatívne vlažnej Nežnej fatamorgáne sa Dán vrátil do starej dobrej formy, ide ako jeho kolegovia v bielych KIA autách s majákmi a dokonca je vtipný. Som zvedavý na finále, ale zatiaľ vrelo odporúčam.
Pavol Božík