Celeste Buckingham vydala novinku Bare

Pred rokom vydala speváčka Celeste Buckingham výberovku The Best Of Celeste, ktorú označila za symbolickú hudobnú bodku za jednou érou svojho speváckeho života a tvorby. Toto tvrdenie práve získalo na sile viac než kedykoľvek predtým. Prechod do novej éry totiž Celeste spečatila vydaním nového štúdiového albumu Bare, ktorý možno počastovať rôznymi prívlastkami, no asi najviac ho vystihuje fakt, že je výrazne odlišný než speváčkine predchádzajúce albumy.

Bare je Celestiným v poradí piatym štúdiovým albumom. Vznikal v priebehu roka 2017 v bratislavskom nahrávacom štúdiu Littlebeat v produkcii Martina Šrámeka, Andreja Hrušku a Mateja Mikloša. Obsahuje desať skladieb, všetky v anglickom jazyku. Rok 2017 bol pre Celeste Buckingham rokom duetov, album Bare je však jej čisto sólovým dielom – žiaden featuring na ňom nenájdeme. Urobila z neho platformu pre svoje aktuálne sólové hudobné výpovede.

Podľa speváčkiných slov názov Bare vystihuje obnaženosť, autentickosť a intímnosť jej hudobných výpovedí v období, kedy album tvorila a nahrávala. Ako sama opisuje, Bare je zároveň hudobným odrazom jej osobnej premeny z dievčaťa na ženu. Žánrovo je to stále pop, ale zvukovo sa už posúvam inde. V rámci frázovania, melodických liniek aj práce s textami, vysvetľuje Celeste svoj aktuálny umelecký vývoj a posun, ktorý v štúdiu pretavila do desiatky nových piesní. Chcela som, aby bol tento album iný, aby reprezentoval to, kým som teraz, nie ako ma ľudia poznajú z minulosti.

Vydanie nového albumu Bare sprevádza premiéra prvého singla a videoklipu s názvom Go Away. Speváčka skladbu nasadzuje zároveň na oboch trhoch svojho pôsobenia, v Európe i v USA, keďže sa zapáčil tiež jej americkému manažmentu. Rytmický singel je výstižnou prvou lastovičkou toho, ako bude znieť a vyzerať celý nový album, ktorý je výsledkom silného vplyvu progresívnych zahraničných trendov na tvorbu Celeste Buckingham. Časté cestovanie, ktoré si vyžaduje úspech jej singlov zahraničí, akoby sa postupne stávalo múzou mladej talentovanej speváčky a autorky.

V Go Away prosím človeka respektíve problém, aby odišiel. Text má dvojitý zmysel, pôvodne je mierený na jedného konkrétneho človeka, no zároveň reprezentuje moje frustrácie, ktoré nechcem mať v živote. Myslím, že každý z nás mal ten pocit – keď narazím na komplikovanú situáciu alebo problém, tak sa to snažím dostať preč z hlavy a zo života. Práve táto pieseň by mala v rámci energie, dynamiky spevu a textu reprezentovať tento pocit, opisuje Celeste metaforický námet skladby.