Domov pre Ukrajinu

Divadlo Nová scénaSlovenská humanitná rada organizujú dňa 8. marca 2022 v priestoroch bratislavskej Starej tržnice charitatívnu zbierku a divadelné predstavenie Domov (kde je ten tvoj?) v prospech ľudí utekajúcich pred vojnou z Ukrajiny. Po celý deň od 9 do 19. hodiny môžu ľudia prinášať materiálnu pomoc určenú predovšetkým najzraniteľnejším osobám – matkám s malými deťmi.

Divadlo Nová scénaSlovenská humanitná rada sa obracajú na všetkých ľudí dobrej vôle, aby podali pomocnú ruku ľuďom z Ukrajiny, ktorí sú umiestnení v utečeneckých táboroch na území Slovenska. Ako hovorí prezident Slovenskej humanitnej rady, ktorá združuje  humanitné a charitatívne organizácie, občianske združenia a nadácie pôsobiace v sociálnej oblasti, Peter Devínsky, pomoc je nevyhnutná: Kríza, ktorá momentálne je, bude dlhodobým procesom a bude naďalej potrebné starať sa o základné potreby ľudí z Ukrajiny, ktorí zostanú na Slovensku. Preto budeme vďační za všetok materiál, ktorí ľudia do Starej tržnice donesú. V týchto dňoch potrebujeme najmä hygienické a dezinfekčné potreby, plienky, prenosné detské postieľky, detské fľaše, cumlíky, variče na mlieko pre deti, kaše a mlieka pre deti, trvanlivé potraviny.

Zástupcovia Slovenskej humanitnej rady garantujú, že všetky dary, odovzdané do ich rúk, budú najneskôr do troch dní odovzdané do rúk tých, ktorí to skutočne potrebujú. Zbierky sa osobne zúčastnia a podporia ju umelci nielen z Divadla Nová scéna.

Odmenou darcom, ktorí prispejú do zbierky, bude nielen dobrý pocit z pomoci, symbolická stužka, ale aj pozvanie na večerné predstavenie Domov (kde je ten tvoj?) Divadla Nová scéna. Inscenácia, ktorá mala premiéru pred necelými štyrmi rokmi, vznikla ako reakcia na utečeneckú krízu, ktorá od roku 2015 zasiahla svet. Vznikla dramatizáciou útlej knižky dánskej spisovateľky Jane Tellerovej Vojna – predstav si, že by bola tu a zobrazuje, čím všetkým si prechádzajú ľudia, ktorí sú kvôli vojnovému konfliktu nútení opustiť svoje domovy a utiecť do inej krajiny, inej kultúry. Nikto z tvorcov ani z dvojice účinkujúcich Dávid HartlMichal Candrák nemohol tušiť, že bude, bohužiaľ, taká aktuálna v týchto dňoch.