Súťaž (ukončená) o božské hudobné komplety

A božské nie sú iba preto, že jeden z nich predstavuje singlové úspechy božského Karla Gotta. V súťaži tento týždeň hráme totiž aj o kompiláty, ktoré rekapitulujú fenomenálne úspechy českej country, ďalej kompiláciu swingových lahôdok v interpretácii hneď niekoľkých generácií a pre fajnšmekrov máme tiež komplet nahrávok operného speváka Karla Buriana. Nižšie uvádzame bližšie informácie o jednotlivých tituloch, z ktorých každý obsahuje minimálne tri disky, ale väčšinou viac.

Karel Gott: 80/80
Bývali doby, kedy sa aktuálne hity hudobných idolov točili na gramofónovom tanieri v rýchlosti 45 otáčok za minútu (single, teda single play, jednoducho SP). Išlo o vinylové kotúčiky s dvoma pesničkami, kde sa rozlišovali strany A a B – na áčku bola nahrávka, na ktorú gramofónová firma vsádzala ako na budúci hit, na béčku potom nahrávka, ktorá sa s prípadným úspechom singlu zviezla. Gramofónová platňa bola od doby svojho vynálezu – od konca 19. storočia až do 80. rokov 20. storočia – najrozšírenejším nosičom zvukového záznamu. Od konca 80. rokov bola potom klasická gramofónová platňa postupne nahrádzaná kompaktnými diskami (CD), až boli nakoniec gramofónové platne z trhu takmer úplne vytlačené. Vinylové elpéčka sa síce po klinickej smrti na prekvapenie mnohých triumfálne vrátili na scénu rovnako ako veľkoformátové vinylové single pre DJ-ov, ale malé vinylové single sú zatiaľ skôr raritou. Vydavateľstvo Supraphon sa pri príležitosti 80-ky Karla Gotta rozhodlo zaspomínať práve na jeho úspešnú a jedinečnú singlovú produkciu a na štyroch CD diskoch vydalo 80 nesmrteľných singlových hitov tejto ikony (nielen) československej hudby.

Swing & Big Band: To nejlepší
Swing sa vrátil v podobe 60 hitov swingovej éry v podaní českých speváčok a spevákov troch generácií. Veľká kolekcia nahrávok českých swingerov od Arnošta Kavky a Vlasty Průchovej, cez Karla Hálu, Evu Pilarovú a Karla Gotta až k Ilone Csákovej, Martinovi Chodúrovi a Vojtovi Dykovi. Skvelá tanečná hudba v podaní big bandov zažíva v posledných rokoch veľký návrat a radi si ju vypočujú pamätníci aj najmladší poslucháči. Swing je späť a svetové evergreeny aj pôvodné české skladby sú znovu v kurze. Kompilácia prináša to najlepšie z českej swingovej scény od štyridsiatych rokov minulého storočia po súčasnosť.

Půlstoletí české country
Česká country muzika oslávila 50 rokov a toto je záznam jej veľkolepej pripomienky. Na vypredanom koncerte v pražskej Lucerne sa zišli štyri legendárnej kapely, aby zaspomínali na svoje výročie (Greenhorn, Taxmeni, Fešáci a Tučňáci) a tiež zahrali pesničky Michala Tučného. Pri tej príležitosti sa na pódiu objavili tiež zaujímaví hostia, napríklad Michaela Tučná, Rosťa Fišer alebo Petr Kocman. Záznam všetkých dôležitých momentov toho vydareného večera tvorí obsah 2CD a 2DVD nosiča. Pavel Zedníček a Pavol Bezouška postupne na pódiu privítali množstvo zaujímavých hostí a tí si zas pripravili nejedno prekvapenie. To všetko, ale aj rozhovory s radom pamätníkov a účastníkov večera, aj dokument o tom, ako to všetko vznikalo, je súčasťou kompletu, osláv, ale aj histórie českej country.

Karel Burian: Complete Recordings
Supraphon pripravil vzácny komplet 3CD Karla Buriana (1870-1924), popredného tenoristu Metropolitnej opery a stáleho hosťa v Londýne, Paríži, Zürichu, Mníchove, Bayreuthe, Drážďanoch, Berlíne, Prahe, Viedni, Budapešti a tak ďalej. Do svojich nových inscenácií v Metropolitnej opere ho pozývali Gustav Mahler a Arturo Toscanini. Enrico Caruso. Burian sa preslávil predovšetkým ako vzorový wagnerovský spevák (Tristan, Parsifal, Siegfried, Stolzing), ale aj v úlohách talianskych, francúzskych a ruských. Z rokov 1906-1913 sa zachovalo 72 gramofónových záznamov operných árií a piesňového repertoáru. Komplet bolo možné zostaviť vďaka láskavej spolupráci zberateľov a inštitúcií z celého sveta, ktorí za tým účelom zapožičali pôvodne šelakove platne. Prvýkrát máme jedinečnú príležitosť spoznať a počúvať všetky nahrávky, ktoré na začiatku gramofónové éry nakrútil jeden z najväčších operných spevákov svojej doby.

Súťaž bude mať štyroch výhercov a naši stáli čitatelia už vedia, že to znamená jediné. Stačí, ak pod súťažný príspevok na FB profile Kukni na to! napíšete, ktorú kompiláciu by ste chceli vyhrať a po skončení súťaže vyžrebujeme štyroch výhercov, ktorým pošleme box podľa vlastného výberu. Hráme do nedele 4. júla 2021.

Výhercovia súťaže:
Zuzana Hažerová, Ľubotice (Karel Gott: 80/80)
Danka Tomková, Liptovský Mikuláš (Swing & Big Band: To nejlepší)
Peter Šimončík, Biely Kostol (Půlstoletí české country)
Lucia Bodnárová, Humenné (Karel Burian: Complete Recordings)

Pravidlá súťaže:
1/ Ak ešte nie si, staň sa fanúšikom FB profilu stránky Kukni na to!
2/ Lajkni súťaž o hudobné kompilácie
3/ Budeme radi, ak zazdieľaš súťaž o hudobné kompilácie
4/ Napíšte do komentára súťažného FB príspevku, ktorý box by ste chceli vyhrať

Vyhodnotenie súťaže:
1/ Súťaž bude mať štyroch výhercov, ktorých vyžrebujeme zo všetkých, ktorí splnia vyššie uvedené podmienky
2/ Súťaž trvá do 4. júla 2021
3/ O deň neskôr vyžrebujeme výhercov a budeme ich kontaktovať z dôvodu zistenia adresy, na ktorú im výhru poslať
4/ Ak výherca nezareaguje do troch dní od doručenia výzvy, žrebuje sa náhradník
5/ Meno výhercu uverejníme na stránke súťaže (uverejníme meno, ktoré výherca pošle do správy, nie názov FB profilu)
6/ Výhry sa odosielajú priebežne, najneskôr dva mesiace od skončenia súťaže

Účasťou v súťaži dáva súťažiaci súhlas k spracovaniu svojich osobných údajov, ktoré poskytol za účelom zúčastniť sa súťaže. Osobné údaje sa nijakým spôsobom nearchivujú, ani sa neposkytujú tretej strane. Osobné údaje výhercu sú skartované bezodkladne po odoslaní výhry. Súťaž nijakým spôsobom neorganizuje Facebook.