Dávid Hartl: Dabovať animovaného potkana bola veľká zábava, užili sme si to!

Dávid Hartl je jeden z najvýraznejších slovenských mladých hercov súčasnosti. Objavil sa v najzásadnejších súčasných filmoch, ako Únos, Krištof či Ostrým nožom (za úlohu v ňom získal nomináciu na prestížne filmové ocenenie Slnko v sieti), v ktorých zanechal ohromujúci dojem. Aktuálne hrá v niekoľkých divadlách, a pozajtra (8. februára) prichádza do kín animovaná rozprávka Noemova archa, v ktorej nadaboval jednu z hlavných postáv.

Dávid, do kín čoskoro vpláva Neomova archa, film pre celú rodinu, v ktorom dabujete jednu z hlavných postavičiek. Ako to má 30-ročný mladík s rozprávkami, ešte, alebo už zas ich milujete, alebo idú mimo vás?
Ako malý chlapec som rozprávky miloval, bol som ten typ dieťaťa, ktoré pozerá tri filmy dokola a všetkých okolo z toho ide roztrhať (smiech). Tie moje na boli Leví kráľ, Nožnicovoruký Edward a Titanic. Tie dva posledné síce nie sú pre úplne malé deti, ale ja som sa od nich nevedel odtrhnúť už ako trojročný. A teda dodnes si rád pozriem rozprávky. Ale aj iné ako tie tri, samozrejme (smiech).

Nielen na Novej scéne ste síce hrali v detských predstaveniach (Tri prasiatka, Princ a Večernica), ale akurát ste v takom ideálnom veku pre postavy princov. Rozprávkové filmové produkcie síce na Slovensku nie sú v súčasnosti bežné, ale aspoň jedna vianočná rozprávka každý rok vznikne. Lákala by vás postava filmového princa? Alebo vás skôr láka rozprávkový zloduch?
Princa mám za sebou v divadelnom spracovaní Malej morskej víly na Malej scéne v réžii úžasného Dušana Kaprálika, takého môjho divadelného otca. A bola to veľká sranda, ja a princ (smiech). V rozprávkach som ale hral aj najhlúpejšie prasiatko, koňa, rytiera, blchu, antilopu a mnoho iných zaujímavostí. A najnovšie sa mi podarilo hrať aj záporáka Jaga v rozprávke na motívy veľkých shakespearových hier. Túto rozprávku odporúčam aj dospelým :). Vyskúšal som si už všeličo, no najdôležitejšia je pre mňa tvorivá a zábavná atmosféra počas skúšania a potom aj v priebehu hrania. 

Vráťme sa k filmu, ktorý prichádza do kín. Nesie podtitul hudobné dobrodružstvo, z čoho sa dá usudzovať, že to bude rozprávka, ktorá má blízko k muzikálu. V Noemovej arche ste aj spievali?
Áno, Noemova archa, má krásne skladby. Daboval som potkana, muzikanta. Bola to skvelá práca. Animácia gesta, mimiky a chôdze mi pomohla vyhrať sa s hlasom. Myslím, že sme sa pri tom fakt dobre zabavili. A bez debaty, hudobné rozprávky dabujem najradšej. 

Keďže ste pôsobili v Divadle Nová scéna ako muzikálový herec a spevák, musíte byť zrejme z dabingovej práce na takomto filme nadšený…
Divadlo Nová scéna ma neskutočne vycvičilo a naučilo zdravému rešpektu k hudobným dielam všeobecne. Muzikál, tým myslím poctivý muzikál, je náročný žáner. A veľmi ma teší, že môžem občas aj spievať vo filmoch.

Hrali ste veľmi výrazné úlohy v zásadných slovenských filmoch súčasnosti, ktoré väčšinou vychádzali zo skutočných udalostí, ktoré sa udiali na Slovensku, či už v minulosti, alebo porevolučnej súčasnosti. Ako sa hercovi, navyše mladému človekovi, ktorému nepochybne záleží na skvelej budúcnosti svojej, i svojich potomkov, pracuje s materiálom, o ktorom vie, že vychádza zo skutočnosti a ani raz to neboli príjemné udalosti. Zamýšľate sa pri takejto práci nad tým, čo sa stalo, prečo vyšetrovanie skončilo tak, ako skončilo, alebo je to pre vás iba postava?
Všetko na čom pracujem sa snažím robiť čo najdôslednejšie, v rámci možností. Pri filme, pred nakrúcaním, je väčšinou dostatok času na prípravu. Čítanie kníh, pozeranie dokumentov, rozprávanie sa s odborníkmi, dohľadávanie si overených informácií. Táto časť ma vždy veľmi baví. Naposledy som si vytvoril playlist, zoznam skladieb mojej ďalšej filmovej postavy a počúval som tie skladby dokola. Pri filme ako Únos a Ostrým nožom mi bolo niekedy až zle z tej látky, ale som hrdý na našich filmových tvorcov, že sa naďalej neboja robiť podobné filmy, je fakt dôležité ukázať aj špinu.

Ste veľmi všestranný umelec, výborný dramatický herec, spievate, ale tiež sa s Patrikom Vyskočilom podieľate na špeciálnych koncertoch a moderujete, teraz ste dabovali veselú animovanú rozprávku. Čo z toho všetkého vás baví najviac?
Fúha, tak to je dobré zhrnutie (smiech). Myslím, že milujem práve rôznorodosť vo svojom profesionálnom živote a v osobnom svoju manželku Maťku.

Krásne ste premostili k úžasnému vyznaniu. Od odpovede na prvú otázku mi bolo jasné, že muž milujúci Titanic musí byť romantik ako z katalógu. O to viac potom prekvapí, ako dôveryhodne dokážete stvárniť úlohy v temer politických drámach. Ak mám však správne aktuálne informácie, momentálne nepracujete na žiadnom novom filme. Máte aspoň na stole nejaký scenár, ktorý by sa mohol časom realizovať?
Áno, mám na svojom pomyselnom pracovnom stole pár scenárov (preto pomyselnom, lebo žiadny pracovný stôl fyzicky doma nemám). S Patrikom Vyskočilom pracujeme rovno na niekoľkých našich projektoch a mňa teraz čaká jeden seriál a tento rok možno stihnem aj dva filmy.

V akých predstaveniach vás diváci môžu aktuálne vidieť?
Dve najnovšie divadelné inscenácie, v ktorých hrám sú, komorné a tragikomické Slúžky vo V-klube pod Divadlom bez masky, hráme v nej traja muži a hráme tri ženy. Je to neobyčajné divadlo, ktoré sa oplatí vidieť. Druhá inscenácia je klasická komédia nazvaná Sobášny list. Hrám v nej dve postavy, mamáčika a jeho protipól, robotníka na poli. Príďte sa pozrieť, stojí to za to!

Pavol Božík
Kukni na to! je mediálnym partnerom filmu Noemova archa