Bajkonur: Počiatky objavovania vesmíru

Miesto, kde sa prepisovali dejiny sveta! Zaujímavá online prednáška zhmotní v stredu 26. mája atmosféru dobývania vesmíru. Skúsený armádny letec Karel Novotný priblíži divákom zaujímavé príbehy, ktoré sa v priebehu desaťročí písali na najznámejšom sovietskom kozmodróme, ale aj vecné fakty a cestovateľské tipy spojené s jeho návštevou.

Najväčšia suchozemská krajina na svete – Kazachstan, síce sama o sebe nie je práve typickou dovolenkovou destináciou, no jej rozľahlé, pusté stepi medzi sebou skrývajú svetový unikát v podobe najväčšieho kozmodrómu na svete, Bajkonuru. Pôvodne postavený v roku 1955 Ministerstvom obrany Sovietskeho zväzu ako priestor pre skúšky balistických rakiet, Bajkonur zažil najväčšiu slávu počas obdobia Studenej vojny, kedy bola z jeho priestorov vypustená prvá umelá družica Zeme, Sputnik 1 či prvý človek vo vesmíre – Jurij Gagarin.

Vesmírne preteky už síce nerozdúchavajú také vášne, ako v minulosti, no téma dobývania vesmíru je stále viac aktuálna. To potvrdzuje aj armádny letec Karel Novotný: Kozmonautika je v súčasnosti absolútny technologický vrchol a pilotovaná kozmonautika je výkladnou skriňou tohoto moderného odboru. Bajkonur, a teda ani Rusko preto stále v tejto oblasti nezaostávajú, no na rozdiel od obdobia studenej vojny už v súčasnosti z Bajkonuru štartujú kozmonauti všetkých národností, vrátane Američanov. Rusko má viacero kozmodrómov, ale iba z Bajkonuru štartujú do vesmíru ľudia. Po vyradení amerických raketoplánov z prevádzky to bola na dlhú dobu jediná brána pre cestu na medzinárodnú vesmírnu stanicu, hovorí Karel Novotný.

V súčasnej dobe je kvôli pandémii pôvodne bezvízový vstup do Kazachstanu prerušený a keďže Bajkonur je mimoriadne významné územie a do roku 2050 sa nachádza v nájme Ruskej federácie, je pred vstupom do kozmodrómu, ale aj samotného mesta Bajkonur, navyše potrebné vybaviť si okrem víza aj špeciálne povolenie. V dobe, keď som Bajkonur navštívil, nebolo náročné toto povolenie vybaviť, hovorí príslušník ozbrojených síl Karel Novotný. Pokiaľ viem, je to iba formalita a nikdy som nepočul, že by s tým niekto mal problém.

Toto povolenie, rovnako ako cestu do samotného Bajkonuru, najvýhodnejšie vybavuje kazašská cestovná kancelária CK Touran Asia, ktorá svojich klientov vyzdvihne v meste Kyzylorda a následne ich minibusom prepraví do Bajkonuru, kde sa postará o ubytovanie, stravu aj program.

Cesta sama o sebe nebola vôbec náročná na prípravu, stačilo kúpiť letenky na trase Praha – Frankfurt – Nur Sultan – Kyzylorda, naplánovať si pekný pobyt v Kyzylorde a následne si nás už vyzdvihla Touran Asia, ktorá sa postarala o náš pobyt v Bajkonure, spomína Karel Novotný.

Trojdňový výlet v Bajkonure je skutočne nabitý zaujímavosťami, či už sa jedná o originálne časti vesmírnych rakiet v miestnych múzeách, alebo dom Jurija Gagarina s jeho osobnými vecami. Zážitkom, ktorý je najväčším ťahačom pre turistov je však štart rakety, ktorý sa tu odohrá v priemere deväťkrát do roka. Týmto zážitkom sa môže pýšiť aj Karel Novotný, ktorý bol svedkom štartu rakety SOJUZ MS-15 s medzinárodnou posádkou a prvým astronautom zo Spojených arabských emirátov. Pre mňa osobne bol najväčším zážitkom, keď sa otvorili vráta montážnej budovy a ja som po prvý raz zbadal skutočnú raketu Sojuz, ktorú som miloval už od svojich 4 rokov. Bol to neskutočný pocit. Potom celý ten proces prepravy na rampu, finálneho vztýčenia do vertikálnej polohy a samozrejme štart. Každú minútu na Bajkonure som sa pokúšal nasávať tú miestnu atmosféru a spojenie s kozmonautikou a týmto pre celé ľuďstvo neskutočne významným historickým miestom.

Karel Novotný je armádny letec a letecký inštruktor. Slúži v letectve armády Českej republiky na pozícii palubný technik vrtuľníka, pri čom lieta na strojoch typu Mi-24 a Mi-171. V rokoch 2013, 2015 a 2017 absolvoval misie v Afganistane. Má nalietaných vyše 1200 hodín, absolvoval desiatky zahraničných cvičení, kurzov a školení a je taktiež leteckým inštruktorom. Medzi jeho koníčky patrí kozmonautika a jej história a tiež astrofyzika.