
Mnohé svetové mestá si vytvárajú svoje časové puzdrá, do ktorých ľudia ukladajú rôzne predmety či odkazy, ktoré obyvatelia mesta chcú uchovať. Časová schránka sa následne uloží na bezpečné miesto a otvorí sa až po určitom čase ako odkaz pre ďalšie generácie. Takáto časová schránka sa objaví už aj v Trenčíne.
Hlavnou myšlienkou projektu je zostať v kontakte aj v budúcnosti – prostredníctvom odkazov pre nasledujúce generácie. Pri príležitosti 1. výročia otvorenia Mierového námestia po jeho rekonštrukcii, v pondelok 20. mája 2019, budú ako prvé informácie do schránky umiestnené údaje a správy o námestí – o jeho histórii, rekonštrukcii a súčasnosti. Texty doplnia fotografie, priložená bude aj Historická revue venovaná mestu Trenčín. A to všetko v digitálnej forme. Aby boli cenné informácie a fotodokumentácia mesta Trenčín bezpečne a navždy uchované, mestu pomohla spoločnosť Piql Slovakia. Venujú sa špeciálnemu archivovaniu dát, kedy používajú ako médium na archiváciu údajov film. Údaje o námestí budú uložené do časovej schránky na piqlFilme.
Film presahuje všetky dostupné média na trhu, čo sa týka jeho odolnosti. PiqlFilm bol dokonca testovaný proti nukleárnej odolnosti a ako jediné z dostupných médií obstál. Údaje uložené na piqlFilm sa dajú vyhľadávať online prostredníctvom metaúdajov, priblížil odborník na archiváciu dát Michal Hanzalík z Piql Slovakia.
A ako bude vyzerať film uložený v časovej kapsuli pre mesto Trenčín? Dáta sme uložili v hybridnom formáte, teda všetky dokumenty, fotografie a ďalšie údaje, ktoré sú zobraziteľné na filmovom políčku, sú uložené na filme aj v digitálnej podobe, aj vo vizuálnej. Tým je zaručená čo najlepšia čitateľnosť aj v budúcnosti, keď sa časová kapsula otvorí, uviedol Michal Hanzalík.
Trenčianska časová schránka bude po bezpečnom vložení filmu uzatvorená, otvorí sa až o 10 rokov, a potom sa znovu každých 10 rokov budú informácie aktualizovať a dopĺňať. Schránka bude slávnostne umiestnená do čelnej fasády budovy mestského úradu.
Pred niekoľkými rokmi v Piql začali pracovať s filmom v rámci filmového priemyslu a zistili, že Hollywoodu hrozí strata digitálnej produkcie v dôsledku nedostatku dlhodobých pamäťových technológií. Ako odborníkom v odvetví bolo jasné, že film disponuje jedinečnými vlastnosťami z pohľadu bezpečnosti a trvácnosti. Uvedomili si, aké budú potenciálne výhody pre mnohé odvetvia, ak by sa podarilo konvertovať analógový film na digitálne pamäťové médium. A tak vznikol koncept dáta na filme (data-on-film). Cieľom bolo vyvíjať metódy a technológie pri práci s filmom tak, aby informácie uložené na filme zostali dostupné, nezmenené a použiteľné kedykoľvek v budúcnosti. A tak vznikol piqlFilm – médium, na ktoré je možné uložiť svoje dáta bezpečne a navždy.
Film presahuje všetky dostupné média na trhu, čo sa týka jeho odolnosti. Archivácia na piqlFilm má výhody v tom, že údaje uložené na tomto médiu sú nezmazateľné, nikto dáta nevie modifikovať a vďaka offline uloženiu je minimálna šanca ich zneužitia v kybernetickej forme.