Potvrdené! Tom Cruise bude pokračovanie Mission: Impossible nakrúcať aj v Nórsku – boli sme mu okuknúť terén

Preikestolen

Vybrali sme sa pátrať! Nórske média pred časom priniesli správu plnú dohadov o tom, že by Tom Cruise mal nakrúcať šiesty diel akčného filmu Mission: Impossible aj v tejto nádhernej krajine. Konkrétne v okolí mesta Stavanger, ktoré naznačilo, že by sa niečo také mohlo udiať, ale nič konkrétne nepotvrdilo. Kukni na to! sa teda vybralo na miesto činu, aby zistilo podrobnosti.

Stavanger je priemyselné mesto na juhozápade krajiny. Hoci ide o tretie najväčšie mesto Nórska, popri hlavnému mestu Oslo a rozprávkovému Bergenu ostáva, žiaľ akoby v tieni. So svojim pokojným prístavom, starobylým centrom a najstaršou katedrálou v Nórsku bojuje o rovnakú priazeň so svojimi väčšími súrodencami ťažšie, no čo do prírodných krás víťazí jednoznačne nad oboma.

V okolí Stavangeru sa totiž nachádzajú najkrajšie fjordy v krajine a príroda tu vytvorila niekoľko scenérií, ktoré majú status nezabudnuteľných návštev. Ako sa nám podarilo zistiť, vyhliadli si ich i hollywoodski filmári, ktorí tam prídu v septembri nakrúcať už šiesty diel akčného filmu Mission: ImpossibleTomom Cruiseom v hlavnej úlohe. Hoci samotné mesto zatiaľ bližšie informácie tají, nám sa podarilo priamo na mieste zistiť oveľa viac.

V čase, keď prvé zábery filmu, ktorý by mal mať premiéru v lete budúceho roka vznikali na Novom Zélande a v Londýne, hollywoodski hľadači lokalít už na začiatku júna navštívili nórsky Stavanger, objednali si leteckú spoločnosť a helikoptérou sa vybrali na obhliadku terénu. Po pár dňoch začalo dohadovanie so samotným mestom, ktoré bude hostiť jednu z najväčších hereckých hviezd súčasnosti a tiež s leteckými spoločnosťami, ktoré v meste prenajímajú vrtuľníky. Je ich niekoľko a ako sme sa dozvedeli, Hollywood niekoľko z nich následne naozaj oslovil a dohadoval podmienky.

Čas postúpil a nakrúcanie v Nórsku sa blíži. Samotný Tom Cruise by mal do mesta pricestovať v septembri. Nakrúcaním tu strávi niekoľko dní a producenti si už aj vybrali leteckú spoločnosť, ktorá k nakrúcaniu akčných scén poskytne svoje stroje a svojich pilotov.

Neváhali sme a využili sme príležitosť, objednali sme helikoptéru, ktorou možno už o mesiac poletí Tom Cruise a boli sme si obzrieť terén. Teda hlavne miesta, na ktorých by Tom Cruise mohol nakrúcať akčné scény. A keďže je známe, že si všetko točí sám, bez dabléra, užije si to určite na maximum.

Bolo by zrejme hriechom, keby sa vo filme neobjavili nezabudnuteľné zábery na nádherný Lysefjord, ktorý je považovaný za najkrajší v krajine. Jeho fotogenickosť je neopísateľná a pohľad z oblakov je nezabudnuteľný. V jeho hlbokých vodách a na temnej hladine by sa pokojne mohla odohrať naháňačka na motorových člnoch. Scenéria okolitých hôr vyvoláva predstavivosť ešte skôr, ako zasadnete o rok do vychladenej kinosály.

Jedna zo scén sa nepochybne bude odohrávať na skale Preikestolen, medzinárodne známej tiež ako Pulpit Rock, ale medzi turistami označovanej jednoducho ako Kazateľnica. Ide o skalný výbežok s rozmermi 25 x 25 metrov, ktorý sa impozantne týči viac ako 600 metrov nad hladinou fjordu. Je to jedno z najnavštevovanejších miest v kraji a iba počas letných mesiacov ho navštívi okolo 130 tisíc turistov.

Cesta na vrchol vraj nie je náročná a dá sa pohodlne zvládnuť. Autom sa dostanete až k Preikestolhytt, čo je chata pod plošinou a odtiaľ ste údajne v pohode za tri hodiny na vrchole. Z oblakov vyzerá skala ohromujúco. Síce sme sa k nej vrtuľníkom nepriblížili moc blízko, čo si asi americkí filmári dokážu vybaviť, pohľad to však bol aj tak uchvacujúci. Keďže už z druhého dielu filmu vieme, že Tom Cruise sa rád šplhá po skalách, je celkom možné, že sa bude štverať aj na Preikestolen, prípadne z neho v nejakej akčnej scény skočí do fjordu. Oboje by pri dokonalom uhle pohľadu bolo uchvacujúce.

Ďalšia scéna sa môže pokojne odohrávať o niekoľko kilometrov ďalej, takmer na konci Lysefjordu, kde sa zas nachádza skala Kjerag. Najobľúbenejší a najfotogenickejší je jej severný výbežok vo výške 984 metrov, ktorý je známy ako Kjeragbolten, teda balvan o rozlohe zhruba 5 metrov štvorcových, ktorý uviazol medzi dvoma skalami a v súčasnosti je vyhľadávaným miestom turistov. Aj tu by sa mohla odohrať zaujímavá akčná scéne, keďže miesto je známe tým, že na zasunutý balvan preskakujú turisti. Miesto tiež vyhľadávajú vyznávači adrenalínového športu base jumping a niekoľkí práve na tejto skale našli svoju smrť.

Výber Stavangeru, jeho okolia a scenérií Lysefjordu do pokračovania jednej z najúspešnejších akčných filmových sérií bol skvelý nápad. Z toho, čo sme videli počas necelej hodiny zo vzduchu, sa nám tajil dych. Predpokladám, že si to rovnako užije i Tom Cruise. Preletom helikoptérou v Stavangeri som vlastne uzavrel pomyselný kruh. Keď totiž hollywoodski filmári v polovici deväťdesiatych rokov nakrúcali prvé Mission: Impossible v Prahe, bol som na Malej Strane práve v čase, keď tam Tom Cruise točil jednu zo scén a mal som príležitosť na moment sa s ním stretnúť. V Stavangeri som ho síce o mesiac predbehol, ale symboliku to v sebe má neskutočnú.

Ak by ste sa niekedy rozhodli zviesť sa v helikoptére, v ktorej pravdepodobne nakrúcal Tom Cruise, vyhľadajte si na internete služby spoločnosti Helitrans. Nezameriavajú sa síce špeciálne na turistické prelety, ale majú ich v ponuke, ktorú vám ochotne zašlú, keď o to požiadate cez formulár na turistickej stránke. Ich ceny sú navyše prijateľnejšie, ako ceny spoločností, ktoré sa turistickými preletmi priamo živia. Našim pilotom bol Thomas, sympatický Nór, ktorý urobil maximum preto, aby sme odleteli. Odlet bol totiž naplánovaný na 13-tu hodinu. O hodinu skôr sme sa dozvedeli to, čo nám bolo pri pohľade na ťažké mraky na oblohe jasné od začiatku – letieť sa nedá. Pilot náruživo obvolával meteo stanice, aby zistil, ako sa vyvíja počasie. Nádej nám presunul na 14-tu hodinu, kedy by vraj malo byť už krajšie a zároveň nám ponúkol niekoľko miest v okolí, ktoré môžeme zatiaľ navštíviť a nadchýnať sa ich krásou (to neprezentoval on, to sú vlastné skúsenosti).

O 14-tej let zrušil definitívne s tým, že možno by sme mohli letieť okolo 20-tej. Žiadne ofuky, že musí byť kvôli nám v strehu. O 19-tej nám naozaj sms správou oznámil, že poletíme. Nebo sa medzi tým viac vyjasnilo, mraky vystúpili vyššie a zapadajúce slnko dodalo celému výletu neskutočnú gráciu. Thomas o 20tej nastúpil s úsmevom na tvári a s párom Holanďanov, ktorej mužská polovičke na palube helikoptéry symbolicky oslávila životné jubileum nás uviedol do helikoptéry. Zážitok na nezaplatenie.

Treba pamätať, že čím viac vás naraz letí, tým je cena po rozrátaní nižšia. Samozrejme, čím viac vás letí, tým väčšia helikoptéra je potrebná (a cena rastie). Ideálna kombinácia je štyria ľudia v šesťmiestnej helikoptére. Všetci majú parádny výhľad. Thomas bol navyše ideálny sprievodca, ktorý stíchol iba v momente, keď prichádzali informácie z riadiacej veže na letisku v Stavangeri. Inak zo seba súkal jednu informáciu za druhou. Za necelú hodinu vo vzduchu sme zaplatili cca 250€, no nemusím hádam zdôrazňovať, že to bol zážitok na nezaplatenie a verím, že podobný bude mať v septembri i Tom Cruise, i keď on sa pritom trochu viac zadýcha.

Pavol Božík