A predsa sa vrátil

Vždy to sľuboval a nakoniec to uskutočnil, vrátil sa! Reč je o kultovom Terminátorovi, ktorý sa minulý rok vrátil na plátna kín. Aj s tými najzásadnejšími predstaviteľmi – Arnoldom SchwarzeneggeromLindou Hamilton. Veľké očakávania, plánovaná trilógia nových filmov a rozpaky. Tak by sa návrat Terminátora vo filme Terminátor: Temný osud dal zhrnúť v jednej vete…

Od doby, kedy Sarah Connorová zabránila dňu zúčtovania, zmenila budúcnosť a prepísala osud ľudskej rasy, uplynuli už viac ako dve dekády. Celkom nový smrtiaci Terminátor, Rev-9 sa vracia v čase, aby dobehol a zabil Dani Ramosovú, ktorá žije obyčajný život v Mexico City sa svojím bratom a otcom. 

Daniino prežitie závisí na jej spojenectve s dvoma bojovníkmi – Grace, vylepšenou super bojovníčkou z budúcnosti a bojom posilnenou Sarah Connorovou. Kým Rev-9 neľútostne ničí všetko a všetkých, kto mu stoja v ceste pri honbe za Dani, nachádzajú títo traja cestu k T-800 zo Sárinej minulosti, ktorý sa zdá byť ich poslednou nádejou…

Filmová legenda Terminátor má za sebou niekoľko nie príliš úspešných pokusov o nadviazanie na prvé dva diely, ktoré sa právom radia medzi najlepšie akčné filmy všetkých čias. Prečo by sa to malo tentoraz podariť? Pretože sa k tejto ságe vracajú dve kľúčové mená s ňou spojené. James Cameron nový film nielen produkoval, ale zároveň viedol celý tím, ktorý pracoval na scenári. Linda Hamilton sa opäť po rokoch stala Sarah Connorovou, ktorú súboje na život a na smrť s dvomi Terminátormi premenili na ultra drsnú hrdinku. Je naučená nikomu neveriť a spoliehať sa len sama na seba.

Taký bol zámer. Aspoň tak ho oficiálne prezentoval distribútor filmu. Výsledok? Nie zlý, ale ničím prevratný. Fanúšikovia žánru a samotného kultu mali zrejme iné očakávania, ktoré snáď boli príliš veľké na to, aby boli dostatočne uspokojené.

Bežný divák (ako ja), môže byť prekvapivo spokojný. Dostáva sa totiž k nemu film, ktorý má hlavu i pätu, je akčný a svojim spôsobom naozaj nadväzuje na dve prvé, dnes už kultové časti. A spokojnosť môže prísť i napriek tomu, že hneď v úvode filmu zomiera jedna z najzásadnejších postáv tohto príbehu. Mnohí dokonca predpokladali, že to tak bude. Navyše je to urobené dokonalou technikou digitálnej animácie, ktorá hneď v úvode vyráža dych (a mnohí ju považujú za najväčší filmový zážitok z celého filmu).

Nuž, ja neviem. Možno som pred obrazovku nesadal s príliš veľkými očakávaniami a tak mi dve hodiny s novým Terninátorom ušli veľmi rýchlo a bez zbytočného stresovania sa nad nezmyslami, či nedodanými fanúšikovskými vychytávkami. Napriek tomu, že to nie je môj prioritný filmový žáner, film Terminátor: Temný osud som si užil. Navyše v dokonalom 4K ultra HD rozlíšení, takže to bol ohromný vizuálny zážitok.

Na uvedenom prevedení si dovolím okrem fantastického obrazu vyzdvihnúť i naozaj kvalitný český dabing, i keď pôvodná zvuková stopa vo formáte Dolby Atmos, či Dolby True HD 7.1 je opäť iný (vyšší) level. Spomínané vydanie prináša so sebou aj Blu ray s filmom Terminátor: Temný osud, na ktorom sa nachádza slušná porcia bonusov. Nedokážem ich však ohodnotiť pre slovenského, či českého diváka, keďže mám škandinávsku verziu balenia a v nej priložený Blu ray nemá českú podporu, takže predpokladám, že v našom teritóriu je distribuovaná iná verzia disku. Pre kompletnosť informácií dodávam, že spoločnosť Bontonfilm priniesla film na slovenský a český trh vo formáte DVD, Blu ray4K Ultra HD.

Pavol Božík
70%

Réžia: Tim Miller
Hrajú: Linda Hamilton, Arnold Schwarzenegger, Mackenzie Davis, Natalia Reyes, Gabriel Luna, Brett Azar

Žáner: Sci-fi
Pôvodný názov: Terminator: Dark Fate
Rok výroby: 2019 (1. november 2019)
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2020
Formát: DVD, Blu ray, 4K Ultra HD
Celková dĺžka: 129 minút
Zvuk (4K UHD): anglický (Dolby Atmos), anglický (Dolby True HD 7.1), český, taliansky, francúzsky, poľský, nemecký, španielsky, japonský (5.1)
Titulky (4K UHD): české, anglické pre nepočujúcich, fínske, švédske, dánske, nórske, talianske, anglické, francúzske, nemecké, španielske, poľské, japonské, holandské, kórejské, mandarínske
Bonusy:
* bonusový materiál je pribalený na priloženom Blu ray disku