Ako učiteľka hrobára nepochovala

Petra Hřebíčková & Ondřej Vetchý vo filme Bezva ženská na krku

Eliške manžel oznámi, že sa rozvádza. Ona je však silná žena. Odchádza na vidiek, aby tam učila v zabudnutej jednotriedke. A nasťahuje k divnému Božíčkovi rovno na cintorín. Viete ako to skončí? Viete! Napriek tomu vás to neurazí a dobre si oddýchnete!

Natočiť dobrú komédiu nie je jednoduchá vec. Musí mať dobrý scenár a kvalitné herecké výkony. Je zrejmé, že od začiatku viete, ako príbeh tej podivnej dvojice dopadne, ale to už akosi býva údelom komédií. Ona je manželka na plný úväzok, on ju odkopne. Ona odchádza, aby učila, hoci to nikdy nerobila, aj keď to vyštudovala, on je spokojný. Ona si všetko predstavovala inak. Vlastný byt, poriadnych žiakov. Nič však nie je také jednoduché. Byt zabrali manželia, ktorým vyhorel dom a jediné miesto pre ňu je v dome na cintoríne, po boku podivného štyridsiatnika, možno päťdesiatnika. Ona má pocit, že je to prase, on vie, že so žiadnou ženskou už nič nechce mať. Aby zistili, ako veľmi sa mýlia im stačí hodina a pol.

Samozrejme, pri komédii si chce divák oddýchnuť, natiahnuť nohy, nerozmýšľať a ak Boh a režisér so scenáristom dajú, aspoň občas sa zasmiať. Partia autorov Vejdělek – Hoffman – Horský sa už nejakým spôsobom stretla pri realizácii filmov Ženy v pokušeníMuži v nádeji. Obyčajné romantické komédie im jednoducho idú. A táto nie je iná. Hodinu a pol divák pri nej relaxuje. Nemusí sa zaťažovať premýšľaním, hádaním hlavolamov, alebo pátraním po tom, kto je vrah. A je to naozaj vtipné. Dobre, nie celé, ale sú v tom momenty, pri ktorých som párkrát vybuchol smiechom.

Tomáš Hoffamn mal pri svojej režisérskej prvotine šťastie na herecké obsadenie. Petra Hřebíčková bola známa skôr z televíznych seriálov, u slovenského diváka mohol nastať zlom, keď sa objavila vo filme Všetko alebo nič. Je skvelá. Jiří Langmajer sa v príbehu objavuje málo, ale hrať bohatého zubára, ktorý si myslí, že za peniaze môže úplne všetko, ho zrejme bavilo. Rovnako tak si postavu obecného podivína vychutnal český Sean Penn, teda Ondřej Vetchý, ktorý dokáže rovnako výborne zahrať dramatickú, ako i komediálnu rolu.

Miroslav Táborský (prekvapivo v humornej polohe), Tereza Kostková (v netypickej úlohe lesby), Václav Postránecký, či Nela Boudová sú už iba príjemným dochucovadlom, ktoré z filmu Bezva ženská na krku dokáže urobiť príjemnú českú komédiu, ktorých sa síce točí relatívne dosť, no dobrých ich je veľmi málo. Táto sa podarila.

Novinka spoločnosti Bontonfilm vyšla na DVD, obraz je skvelý, rovnako tak zvuk, ktorý je vo formáte 5.1 i 2.0. Bonusy sú veľmi skromné – trailer, plagát a fotogaléria. Keby neboli, nič sa nedeje…

Pavol Božík
70%

Réžia: Tomáš Hoffman
Hrajú: Petra Hřebíčková, Ondřej Vetchý, Miroslav Táborský, Jiří Langmajer, Tereza Kostková, Václav Postránecký, Nela Boudová, Jenovéfa Boková

Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2017
Formát: DVD
Celková dĺžka: 95 minút
Jazyková verzia: česká (5.1, 2.0)
Titulky: české pre nepočujúcich, anglické
Bonusy: trailer, plagát, fotogaléria