Arabela Jana Nagyová opäť pred kamerou

Český herec a režisér Jan Budař začal po niekoľkoročných prípravách natáčať výpravnú filmovú rozprávku podľa svojej vlastnej rovnomennej knihy. Jej český názov je Princ Mamánek. Okrem toho, že film režíruje, stvárňuje v ňom zároveň aj hlavnú postavu – rozmaznaného princa Ľudovíta, ktorý je nútený vydať sa do sveta. Jeho otca, kráľa, hrá Martin Huba a v úlohe kráľovnej a až príliš starostlivej Ľudovítovej mamy sa pred filmové kamery po takmer tridsiatich rokoch vrátila Jana Nagyová, predstaviteľka nezabudnuteľnej princeznej Arabely. V úlohe tak trochu neotesaného rytiera a sprievodcu hlavného hrdinu na jeho dobrodružnej ceste sa zase predstaví Ondřej Vetchý.

Viem, že pri natáčaní filmu je múdre obklopiť sa v tými najlepšími v odbore, komentuje Jan Budař hereckú zostavu a ďalších tvorcov, ktorí sa na filme Princ Mamánek podieľajú. V ďalších hereckých úlohách sa predstaví Veronika Kubařová, Vladimír Javorský či Bolek Polívka.

Úloha kráľovnej Ľudmily ma tak nadchla, že som jej nemohla odolať, hneď po prečítaní scenára som sa s ňou stotožnila, hovorí Jana Nagyová. Celý mesiac pred natáčaním som mala trému, ale v okamihu, keď som prvýkrát prišla na pľac a videla som okolo seba pripravený, sympatický štáb, som sa začala cítiť ako vo veľkej rodine, ktorá ma prijala s otvoreným srdcom, spomína herečka na svoj prvý deň pred kamerou po dlhom čase. Jej slová dopĺňa Jan Budař: Úlohu kráľovnej Ľudmily som Jane Nagyovej ponúkol, lebo som vedel, že sa ku mne ako princovi typovo výborne hodí, a veľmi som si želal opäť ju vidieť na striebornom plátne. Jej Arabelu som, pochopiteľne, miloval rovnako ako celé generácie divákov.

S obsadením Jany Nagyovej to však zo začiatku nevyzeralo tak ružovo, Janovi Budařovi sa totiž na ňu dlho nedarilo získať kontakt. Priam detektívne pátranie napokon ukončil tým, že sa odhodlal k zúfalému kroku a napísal Janinej dcére cez sociálnu sieť. Je to veľmi neobvyklé, ale Jan Budař oslovil prostredníctvom sociálnej siete moju najmladšiu dcéru s prosbou o prepojenie, spomína Jana Nagyová na začiatok svojej spolupráce s režisérom a jedným dychom dodáva: Dlho sme sa poznali iba cez obrazovky počítača a osobne sme sa stretli až v lete, tesne pred natáčaním.

Princ Ľudovít Otomar Karol XII, rodený Vznešený, má veľmi blízko k svojej milujúcej mamičke, kráľovnej Ľudmile. Lenže Ľudovít je už tak trochu prerastený princ, má 39 rokov. Bojí sa skoro všetkého, do ženenia sa veľmi nehrnie a väčšinu života trávi flákaním sa po prepychovom zámku a priľahlých zverniciach. Múdry kráľ Radomil mu preto na narodeniny pripraví nečakaný darček – princ sa jedného rána prebudí v lese v obyčajných šatách a v sprievode drsného rytiera Hudrovala sa má vydať do sveta, aby zistil, o čom je život a možno konečne aj dospel. Na jeho veľkej dobrodružnej ceste ho čakajú zážitky, o ktorých doteraz čítal len v knihách. Stretne sa s mocným čarodejníkom, zlými čarodejnicami, duchom i samotnou pani Smrťou a možno nájde aj lásku svojho života. Čo na to všetko povie milovaná mamička? A bude kráľ otec s jeho cestou spokojný?

Želám si, aby Princ Mamánek bol vtipný a múdry film, ktorý budú milovať malé deti, ale aj tie dospelé, vyznal sa režisér a autor knižnej predlohy Jan Budař, ktorý píše a ilustruje knihy, skladá hudbu aj spieva svoje piesne. Ako herec si zahral nespočetné množstvo postáv a získal štyroch Českých levov. Princ Mamánek je jeho režisérskym a producentským celovečerným debutom. Premiéra rozprávky je plánovaná na september 2022, do kín ju prinesie distribučná spoločnosť Bontonfilm.