Bella a jej dobrodružná cesta

Filmy o zvieratách a so zvieratami sa vždy tešili veľkej obľube. Či už išlo o komédie, alebo dramatické príbehy, ktoré zvlhčia každé oko, pretože pri ich sledovaní sa v divákovi ozve súcit, o ktorom si myslel, že ho má bezpečne pochovaný niekde hlboko v sebe. Momentálne sú v kurze psy a filmy o nich sa tešia veľkej obľube u divákov. Najnovší z tejto série má názov Psí domov.

Bella bola len šteniatko, keď si ju Lucas adoptoval a odvtedy boli najlepší priatelia. Jedného dňa však Bella zmizne a ocitne sa vyše 600 km od svojho pána. Láska k nemu je však silnejšia ako nepriazeň osudu a Bella je rozhodnutá vrátiť sa domov. Cestou na ňu čakajú rôzne dobrodružstvá, noví priatelia, ale aj nebezpečenstvá veľkého, neznámeho sveta…

Úspešný film o zvieratách musí mať niekoľko esencií, alebo dodržať niekoľko pravidiel. V prvom rade potrebujeme zviera, ideálne mláďa, ktorého životnú cestu sleduje divák od samotného začiatku. Ak je to pes, ktorý dokáže robiť smutné psie oči, úspech je zaručený. Následne pridáme dobrého jedinca, pokojne aj dvoch, ideálne je, ak tvoria pár. Tí zvieratko nájdu a budú sa o neho starať. A aby to bolo vyvážené, k úspechu treba dodať zlosyna, ktorý sa to bude snažiť všetko pokaziť a vlastne jeho konaním sa celá táto cesta začne.

Tvorcovia filmových scenárov to majú o niečo jednoduchšie. Pri troche šťastia, a to sa im v tomto prípade naskytlo, dostanú do rúk úspešnú knihu, z ktorej vznikne scenár a čoskoro prichádza nielen knižný, ale i filmový úspech. To je v skratke príbeh rovnomenného knižného bestselleru W. Bruce Camerona, ktorý sa v konečnom dôsledku podieľal aj na príprave scenára. Vo finále napokon prichádza poldruhahodinový film, pri ktorom môže divák nádherne zrelaxovať.

Psí domov možno nie je až tak výnimočný film, ale je to film krásny, zmysluplný, dojemný a hlavne bez zbytočného násilia, s dokonalou animáciou navyše. Tá umocňuje celkový zážitok a dodáva mu ešte väčšiu silu. Nakrúcať so živou pumou, či svorkou vlkov by bolo zrejme nemysliteľné a tak museli prísť na scénu grafici, ktorí však odviedli excelentnú prácu.

A hoci divák od začiatku vie, ako sa to skončí a ono sa to presne tak aj skončí, vôbec to nie je na prekážku tomu, aby si rodina, pretože film Psí domov je film jednoznačne rodinný, teda pre celú rodinu, užila príjemnú hodinu a pol. Pre detského diváka je to v mnohom poučné, dospelý divák príjemne zrelaxuje. Pretože za tú hodinu a pol som ani raz nepostrehol, že by ma niečo vyrušovalo.

Spoločnosť Bontonfilm prináša túto oddychovku na DVD a Blu ray s českým dabingom, ktorý je v podstate v poriadku, až na hlas samotnej hlavnej hrdinky, teda sučky Belly, podanie ktorého mi jednoducho prekáža. Ale to je iba môj subjektívny názor. Keďže na sa na film budú v prevažnej miere dívať deti, je vlastne ten maznavý hlas v poriadku. K filmu samotnému je pridaných i niekoľko bonusov, tie sú však bez českej, či slovenskej podpory.

Pavol Božík
70%

Réžia: Charles Martin Smith
Hrajú: Bryce Dallas Howard, Ashley Judd, Jonah Hauer-King, Alexandra Shipp

Žáner: Dobrodružný
Pôvodný názov: A Dog´s Way Home
Rok výroby: 2019 (Svetová premiéra: 11. január 2019)
Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2019
Formát: DVD, Blu ray
Celková dĺžka: 95 minút
Zvuk (Blu ray): anglický (DTS HD 5.1), český, maďarský, poľský, rumunský, španielský, francúzsky, turecký (5.1)
Titulky (Blu ray): české, slovenské, anglické pre nepočujúcich a 19 ďalších jazykových verzií
Bonusy (obsahujú iba anglické titulky):
* Vynechané scény
* Nezabudnuteľné putovanie
* Psie dni: Shelby a jej natáčací denník
* Urob si sám: Shelby a psie dobroty