Besson si plní sen z detstva

Valerián a mesto tisícich planét

Keď mal Luc Besson 10 rokov, zamiloval sa do komiksového príbehu o Valeriánovi a Laureline. O viac ako 25 rokov neskôr konečne môže svoj sen o sfilmovaní komiksu realizovať. Film Valerián a mesto tisícich planét má medzinárodné hviezdne obsadenie. Hrajú v ňom okrem iných aj Dane Dehaan, Cara Delevingne, Clive Owen, Rihanna, Kris Wu, John Goodman a Ethan Hawk. Toto dobrodružstvo plné predstavivosti a akčných scén vás zavedie do toho najzvláštnejšieho vesmíru, ktorý bol kedy stvorený. Distribučná spoločnosť Magic Box Slovakia uvedie film do slovenských kín 20. júla 2017 v 2D a 3D aj so slovenským dabingom. Prvý oficiálny trailer uviedol osobne Luc Besson 10. novembra 2016.

Režisér filmov Piaty element, či Lucy, uviedol: „Tento film som chcel sfilmovať už dávno, ale musel som počkať, kým technológia dobehne moju predstavivosť. Jean-Claude Mézières, tvorca komiksu Valerián, so mnou spolupracoval na filme Piaty element a celý čas sa ma pýtal, prečo nesfilmujem príbeh komiksu Valerián? Vždy som mu povedal, že nemôžem, pretože v celom komikse je iba asi desať, dvanásť ľudských postáv, všetky ostatné sú mimozemšťania. Keď som videl film Avatar, úplne sa to pre mňa zmenilo. Od tej chvíle som vedel, že moje možnosti nemajú žiadne hranice.“

Komiksový seriál, ktorý vytvorili Pierre Christin a Jean-Claude Mézières, debutoval v časopise Pilote v roku 1967. Východiskom komiksu je galaktické impérium, ktoré v 28. storočí ochraňuje všetok čas a priestor. Dve hlavné postavy, Valerián a Laureline, sú vesmírni agenti, ktorí cestujú časom a spoločne bránia vesmír. V priebehu svojich dobrodružstiev sa stretávajú s mnohými mimozemskými národmi a musia čeliť množstvu nebezpečenstiev, pričom za všetkou ilustráciou stojí J.-C. Mézières. Seriál Valerián vychádzal 43 rokov a je celý zviazaný v 21 zväzkoch.

A príbeh? V roku 2740 sú Valerián a Laureline zvláštnymi agentmi, ktorých vláda poverila úlohou udržovať vo vesmíre poriadok. Ich nadriadený im prikáže, aby sa spoločne vydali na misiu do dychberúceho intergalaktického mesta Alfa, ktoré je stále sa rozrastajúcou metropolou zloženou z tisícich rôznych národov zo všetkých kútov galaxie. Na toto skvostné historické mesto útočí neznámy nepriateľ. Valerián a Laureline vedú boj s časom, aby našli zdroj zla a zastavili ho skôr, ako zničí náš vesmír.

Hlavnými hrdinami príbehu sú Valerian (Dane Dehaan) a Laurine (Cara Delevingne). On je klasický hrdina, srdečný, silný a odvážny. Major Valerián má akýsi šiesty zmysel na taktiku a je neobyčajný bojovník. Snaží sa podľa možností dodržiavať príkazy svojich nadriadených a je rozhodnutý, že vo svojej vojenskej kariére dosiahne tie najvyššie možné méty.

Ona je vysoko inteligentná, nezávislá a rozhodná. Už dva roky spolupracovníčkou majora Valeriána. Na svoju prvú skutočnú úlohu v teréne sa taktiež vydáva po jeho boku, pričom ich úspešnosť je stopercentná. Spoločne vytvárajú jedno z najfunkčnejších partnerstiev armády ľudí.

Dôležitou súčasťou príbehu sú i obrovská vesmírna stanica Alfa , ktorá sa postupne premenila na rozpínajúce a na pohľad oslňujúce mesto prepojených svetov a vesmírna loď Votrelec, ktorú pilotuje Valerián a Laureline, môže letieť kamkoľvek v priestore a čase.