Čaro filmov Charlieho Chaplina

Dlhometrážny debut Charlieho Chaplina, kultový film Kid oslavuje 100 rokov od svojho uvedenia. Pri tejto príležitosti uvidia diváci tri výnimočné filmy svetovej kinematografie. Po prvom premietaní bude nasledovať aj streamovaná diskusia so zaujímavými hosťami. Diváci ju uvidia na online platforme Kino doma, dnes v pondelok 17. mája dvadsať minút po 20. hodine.

Charlieho Chaplina iste netreba predstavovať. Poznáme ho podľa čierneho klobúka, paličky a povestných fúzov. Jeho prvý dlhometrážny film oslavuje v roku 2021 sté výročie od svojho uvedenia. Kid je nadčasová groteska o ľudskosti a čistom cite a o tom, ako prišiel chudobný tulák Charlie k opustenému dieťaťu. Kid je jedným z najznámejších a najoceňovanejších titulov režiséra a radí sa tak k zásadným dielam svetovej kinematografie. Pri tejto príležitosti prináša ASFK premietania troch filmov: Kid, Psí životCirkus a divákov tak pozýva sledovať krásu a vtip ikonického nemého filmu.

Prvé premietanie v Kine doma sa uskutoční 17. mája o 20.20 hod., po premietaní bude nasledovať streamovaná diskusia s Petrom Konečným a Jurkom Malíčkom. Druhý premietací večer bude venovaný grotesknému filmu Cirkus a diváci ho uvidia v pondelok 24. mája.

Prvý dlhometrážny Chaplinov film Kid sa radí medzi jeho najúspešnejšie diela. Zmenu minutáže sprevádzala aj premena v rámci Chaplinovho štýlu, v ktorom kladie väčší dôraz na príbehovú líniu. Od tohto filmu vystúpili výraznejšie do popredia témy, ktoré boli potom prítomné v celej jeho ďalšej tvorbe – súcit so slabšími a chudobnejšími.

Čo je viac ako peniaze a majetok? Láska a starostlivosť o milované osoby! Kid je nadčasová groteska o ľudskosti a čistom cite a o tom, ako prišiel chudobný tulák Charlie k opustenému dieťaťu. Ukazuje, že aj s obyčajnými palacinkami môžete vykúzliť hostinu storočia, pokiaľ stolujete s tým správnym človekom.

Vo filme Psí život je Charlie Chaplin v legendárnej úlohe tuláka, ktorý spí na ulici, nemá čo jesť a zažíva samé útrapy. Jeho život sa náhle zmení, keď zachráni opusteného psa Scrapsa. Stanú sa najlepšími priateľmi. Spoločne sa pretĺkajú mestom, v ktorom ich sprevádza množstvo nečakaných a úsmevných prekvapení.

Posledným premietaným filmom bude Cirkus. Táto nadčasová groteska sa radí medzi najúspešnejšie filmy nemej éry a klenoty svetovej kinematografie. Rozpráva príbeh tuláka Charlieho, ktorého divoká naháňačka s policajtmi zavedie do cirkusového šapito akurát počas predstavenia. Jeho nápaditý útek má u nič netušiacich divákov taký úspech, že si Charlie vyslúži okamžitý angažmán. Charlieho cirkusová kariéra sa ale zďaleka nevyvíja podľa predstáv prísneho principála. Ako to celé dopadne, sa diváci dozvedia 24. mája o 20.20 na online platforme Kino doma.