Karin Ann: Doma mám kľud

Ak ste o nej ešte nepočuli, tak som presvedčený o tom, že čoskoro budete. Zvlášť, keď mi v posledných dňoch dovolila nahliadnuť do svojich plánov. Ale nie to bolo najdôležitejšie. Kukni na to! ako jediná slovenská redakcia vycestovala za Karin Ann na posledný koncert obrovského, do posledného miesta vypredaného turné, ktoré absolvovala ako hosť na koncertoch mladučkej poľskej hviezdy Sanah.

A práve v Krakove ma Karin Ann hneď niekoľkokrát presvedčila o tom, že konečne nastáva reinkarnácia slovenského šoubiznisu a zrejme i doba, keď niekto seriózne prerazí aj za hranicami Československa. Rozhovory, ktoré berie za súčasť svojej práce, by zrejme mala čo najskôr rada za sebou, pretože je ozajstná umelkyňa. Baví ju robiť hudbu a všetko okolo toho. Neberie sa príliš dôležito, ale na druhej strane má jasný názor na veľmi dôležité veci. Baviť sa o nich a podporiť ich dokáže s takou prirodzenosťou, že generácie súčasných štyridsiatnikov a päťdesiatnikov otvárajú ústa. Ako napríklad vtedy, keď v poľskej verejnoprávnej televízii počas vystúpenia vytiahla dúhovú vlajku, čím si na svoju stranu okamžite získala menšiny, umelcov i politikov, no za stenami verejnoprávneho molocha padali hlavy.

Najšťastnejšia je však na pódiu. A mimoriadne zodpovedná. Na zvukovú skúšku pred koncertom bola nastúpená niekoľko minút pred jej začiatkom. Tancovali pri nej technici, osvetľovači, i prítomní poľskí novinári, ktorí už boli na mieste. Predskakovať v súčasnosti najväčšej poľskej hviezde vôbec nie je jednoduché. Dav, ktorý kvôli neovplyvniteľným veciam z vonku musel čakať na vstup do areálu o hodinu dlhšie, než to bolo plánované, nie je vždy prívetivý a žiaľ, väčšinou si to odskáče práve predskokan. To všetko, o čom som v spojitosti s Karin Ann písal vyššie, však dokázali oceniť a na konci polhodinového vystúpenia jej nadšene aplaudovali pod pódiom. Keď na konci koncertu poľskej hviezdy vystúpili v spoločnom duete, otriasol sa Krakov nadšenými ováciami. A právom, pretože to, čo tie dve spolu predviedli na scéne (či spolu, alebo samostatne), bol v podstate balzam na dušu, ktorý si divák v myšlienkach a spomienkach aplikoval ešte niekoľko dní po doslova svetovom koncerte.

Karin Ann počas roka svojej hudobnej kariéry a nepochybne najintenzívnejšieho roka svojho života dokázala, že sa netreba brať príliš vážne, aby nás vážne brali iní. Zatiaľ to síce v jej prípade dokázali viac oceniť vo svete, než doma, ale nádejam sa, že sa to čoskoro zmení.

Karin, mesiac a pol na turné v cudzej, i keď nám mimoriadne blízkej krajine, osemnásť vypredaných koncertov. Aká je to skúsenosť?
Únavná (výbuch smiechu), ale veľmi dobrá. Dokonca som si myslela, že sa už budem tešiť z toho, že je koniec, ale teraz, pred posledným koncertom som bola chvíľu doma a vracala som sa do Poľska s tým, že by bolo fajn, keby boli ďalšie koncerty a ešte by sa to nekončilo. Bola to jednoznačne tá najlepšia skúsenosť, akú som mohla mať.

Bola si celý ten čas tu v Poľsku, alebo si pendlovala medzi rodným Slovenskom a Poľskom?
Prvé tri týždne boli také intenzívne, že som nemohla ísť domov a boli sme iba v Poľsku. Na konci júla to už bolo voľnejšie a bolo obdobie, keď sme chodili aj domov.

Staral sa o teba počas tohto obdobia poľský tím, alebo si mala slovenských spolupracovníkov?
Mali sme samozrejme aj svojich ľudí, ale niektorí boli z tiež z Poľska.

Asi sa zhodneme v tom, že Sanah je momentálne na vrchole poľského hudobného diania. Aké má publikum a ako na teba reagovalo?
Veľmi dobre (smiech). Častrokrát som bola prekvapená. Samozrejme, vždy to bolo trochu inak, zažili sme napríklad také teplá, že som sa ľuďom nedivila, že sa im nič nechce, ale celkovo to bolo naozaj výborné. A podstatné je, že som si veľmi užívala každé jedno vystúpenie. Hrali sme každý večer šesť pesničiek, zhruba polhodina na scéne.

Aké je poľské publikum v porovnaní s tým slovenským?
Poľské publikum je skvelé, ale bohužiaľ, nemala som zatiaľ veľa príležitostí porovnávať ho so slovenským, takže na to moc odpovedať neviem. Dúfam však, že tá šanca príde.

A aká je Sanah? Priznám sa, že ja z nej mám pocit obyčajnej baby, možno trochu z inej planéty, ktorej sa, v úvodzovkách stal úspech. Príde mi tak prirodzená, akoby všetko bola pre ňu samozrejmá vec, no je mi jasné, že je za tým mega talent a mega makačka. Je to kamarátka, alebo je to hviezda?
V prvom rade je veľmi skromná. Priznám sa, že som sa stretnutia s ňou na začiatku bála a mala som rešpekt. Vedela som z videí, ako na ňu ľudia reagujú, ako na ozajstnú hviezdu. Hneď na prvom stretnutí však všetky obavy pominuli. Prišla neuveriteľne obyčajná, skromná baba. Všetko bolo preč. A v prvý večer som to všetko zažila naozaj a naživo videla tisícový dav pod pódiom, ktorý spieva jej texty. A to sa opakovalo každý večer. No ona pôsobila stále rovnako, žiadne maniere. Obyčajná, úžasná baba. Akoby nič. Je to celkom bizarná situácia. Ona totiž doma v Poľsku veľmi rýchlo vystrelila na samotný vrchol a to vie človeku zamiešať v hlave, ale ona ma veľmi prekvapila.

Je možné, že by ste spolu niekedy urobili spoločný song? Priznám sa, že len pri myšlienke na to mám zimomriavky.
Netajím sa tým, že by som veľmi chcela. Zatiaľ nepracujeme na ničom konkrétnom, ale veľmi by som si to priala, pretože okrem mnohých iných vecí, je Sanah extrémne talentovaná.

Dokázala by si po tejto skúsenosti porovnať ako funguje slovenský a poľský šoubiznis?
To je podobná otázka, ako si chcel, aby som porovnala publikum na Slovensku a v Poľsku. Tie skúsenosti ešte nie sú také, aby som to dokázala porovnať a faktom je, že tu v Poľsku som mala za dva mesiace oveľa viac skúseností, ako doma. Ale porovnať to neviem (smiech).

Zrejme očakávaš, že sa ťa opýtam na dúhovú zástavu v priamom prenose poľskej verejnoprávnej televízie. Pre mňa to bol rovnako silný moment, ako keď Sineád O´Connor v 92-hom roztrhala v priamom prenose fotku pápeža. Kde sa zrodil tento nápad?
(úsmev a zamyslenie) V prvom rade som veľmi otvorená podobným veciam a rada využijem každú príležitosť pomôcť minoritám a menšinám. Myslím, že je to jasné aj z mojich piesní. Keď potom prišlo napríklad toto pozvanie, prijala som ho ako šancu a príležitosť pomôcť niektorým ľuďom, pretože viem, že to v Poľsku vôbec nemajú ľahké. Naozaj som nečakala, že sa z toho vyvinie až taký škandál. Čakala som reakcie menšín, organizácií, že sa o tom budú ľudia rozprávať, ale hlavne v komunite, ktorá sa poteší z podpory. Ale napokon to malo oveľa väčšie následky a to, že kvôli tomu prišiel vo verejnoprávnej poľskej televízii o prácu niekto, kto s tým nemal vôbec nič spoločné, to považujem za problém. Pretože o tomto mojom geste nevedel nikto okrem mňa a môjho gitaristu. A nie je správne, že napokon prišiel o prácu niekto, kto nezareagoval tak, ako si ktosi vo vedení prestavoval. To je naozaj hrozné a príde mi to ako naozaj veľký problém.

Čo sa dialo ďalej?
Bolo úžasné, že na moje gesto veľmi pozitívne zareagovali poľské médiá. Je smutné, že v Poľskej televízii nerešpektujú slobodu prejavu a došlo k prepusteniu zamestnanca, ktorý o ničom nevedel a za nič nemohol. Prejavila som mu verejnú podporu, lebo ma veľmi mrzí, že si odniesol niečo, za čo nemôže. Verím, že sa uplatní v niektorom demokratickom médiu, ktoré stopercentne existujú aj v Poľsku. Ďalšie reakcie, či už z kruhov menšín, alebo dokonca politické reakcie boli našťastie veľmi pozitívne.

Tak to sa teším, pretože som počul, že potom, čo sa toto všetko stalo, pridal sa k tebe otec, aby ťa mohol chrániť…
(smiech) To nie, ten je tu so mnou samozrejme od úplného začiatku, ale moje poľské kamarátky mi okamžite po vystúpení telefonovali, či mám čas vybaviť si ochranku. Samozrejme, bol to v prvom rade vtip, ktorý bol reakciou na spôsobený rozruch.

Rozopla by si nenápadne kabelku a vytiahla dúhovú vlajku napríklad vo vysielaní nejakej slovenskej televízie?
Keby som mala príležitosť niečo také urobiť, tak to samozrejme urobím. Nejde o to, kde to urobím, ale ide o to pomôcť ľuďom, ktorí ani na Slovensku ani v Poľsku nemajú momentálne najlepšie podmienky a práva na život.

Zatiaľ, čo Sanah je momentálne kráľovnou doma v Poľsku, ty máš mimoriadne veľa mega pozitívnych ohlasov zo zahraničia. Kam po poslednom koncerte povedú tvoje kroky? Budeš vôbec oddychovať?
Nemyslím si, že by bol čas na oddych. Čakajú nás ďalšie veci, ktoré sa budú diať. V prvom rade tvorba nových piesní, ktoré budú na mojej druhej EP. Verím, že sa tiež objavia pozvánky na nové koncerty. A je určite dobré, že sa takéto veci dejú, pretože aspoň neupadnem do depresií z toho, že sa niečo takto veľké končí (smiech).

Máš aktuálne priestor prezentovať na Slovensku svoju prvú EP platňu lonely together, ktorú si nedávno vydala, alebo aktivity okolo jej proma budeš rovno smerovať do zahraničia?
Posledné dni sa veci v mojom umeleckom živote menia doslova za pochodu. Neviem s istotou povedať, čo sa bude diať ďalší deň. Ale bola by som veľmi rada, keby sa priestor na prezentáciu našiel.

Bolo by to dobré, aj z toho dôvodu, že zatiaľ, čo sa ti na naše pomery mimoriadne dobre darí v medzinárodnom meradle, doma na Slovensku sa o tebe príliš nevie. Prečo?
Pripisujem to v prvom rade tomu, že moje piesne nie sú komerčné a preto je problém sa s nimi presadiť v slovenských rádiách. Ale touto cestou nechcem ísť. Skôr mám nádej v tom, že čím viac sa mi podarí uspieť v zahraničí, tým ľahšia bude moja cesta doma. A povedzme si úprimne, že to so sebou prináša jednu veľmi pozitívnu vec. Doma mám kľud.

Pavol Božík