Cesta do kráľovstva Trollov

Partička animátorov, ktorí nechali Shreka oddychovať v jeho zelenej bažine, sa vracia s novými roztancovanými postavičkami a prináša až muzikálový pohľad do severskej mytológie, v rozprávke pre malých i veľkých, v rozprávke o priateľstve a šťastí, plnej piesni, na ktorých vznik či úpravu dohliadal Justin Timberlake.

Kde bolo, tam bolo, bola raz krajina plná Trollov, ktorí nadovšetko milovali spev, tanec a objímanie. Až na jedného, všetci boli absolútne šťastní, kým sa nezjavili Bergeni, ktorí pre pocit šťastia museli zjesť aspoň jedného Trolla. Vtedy, pred dvadsiatimi rokmi sa Trollovia dokázali zachrániť a Bergenom uniknúť. Oslava dvadsiateho výročia musí teda byť veľkolepá. A presne taká je. Malí škriatkovia si však v záplave nadšenia, piesní a tancov neuvedomujú, že v lese na nich aj po rokoch striehne bergenská kuchárka, ktorú pred dvadsiatimi rokmi vykázali z hradu, pretože ju Trollovia dokázali prekabátiť…

Ohňostroje a hlasný spev počas najväčšej, najfarebnejšej a najveselšej žúrky sa nedajú prehliadnuť. A niekoľko Trollov skončí v bergenskej kuchyni. Začína vypráva za záchranou života, ktorá okrem ratovania priateľov musí potvrdiť, že keď sa máme radi, dokážeme byť šťastní a zdoláme každú prekážku

Tvorcovia Shreka už zrejme nadobro nechali zeleného Zlobra odpočívať v bažine a v severskej mytológii objavili Trollov. Aspoň pre mňa, milovníka Nórska, sa títo škriatkovia spájajú práve s touto krajinou. Rovnako tak Bergen, druhé najväčšie nórske mesto, ktoré, i keď zrejme iba zhodou okolností, hrá v tomto animovanom filme, dôležitú úlohu. O zhode náhod premýšľam preto, že animácia filmového mesta Bergen Town (mesto s rovnakým názvom však existuje i v USA) nemá nič spoločné so skutočným nórskym Bergenom. Faktom je, že keď sa vyšplháte v skutočnom nórskom Bergene lanovkou na vrch Fløyen, detskému ihrisku na jednom zo siedmych kopcov, ktoré mesto obklopujú dominuje práve obrovský Troll.

Trollovia sú svojim spôsobom detským muzikálom, ktorý je plný známych hitov, nad ktorých súčasnou podobou bdel sám veľký popový princ Justin Timberlake, ktorý zároveň v origináli naspieval a nahovoril jednu z hlavných postavičiek. Je zrejmé, že si to užíval a bavilo ho to. Vo filme sa objavuje množstvo známych hitov niekoľkých predchádzajúcich dekád, ale i nové piesne, ktoré Timberlake napísal, vyprodukoval a častokrát i naspieval, napríklad v spolupráci s Gwen Stefani, ktorá dabuje ďalšiu z postavičiek, alebo Annou Kendrick, ktorej sa ušla hlavná filmová postava trollej princeznej Poppy. Účasť veľkých hviezd na tomto projekte je pre jeho finálny výsledok veľkým plusom. Trochu mi to pripadalo, ako keby sa niekdajšie hviezdy košickej Zlatej brány stretli po rokoch k tomu, aby nakrútili jedno jediné špeciálne vydanie.

Pretože Zlatá brána bola pre mňa, v mojich detských časoch modlou. A viem si veľmi dobre predstaviť, že dnešná droboť sa môže nájsť práve v Trolloch. Pre tých najmenších je Shrek v podstate už dôchodca a omladina potrebuje nových hrdinov. Trollovia sú navyše zábavní (výborný preklad nenarúša pôvodné nápady a zároveň pri dvojzmyselných replikách ostáva verný teritoriálnym faktom), veľa sa tam tancuje a spieva (čo viac si detský divák môže priať?), texty piesní sú v drvivej väčšine preložené do slovenčiny (takže si ich dieťa okamžite osvojí), má to odkaz (a dieťa rado príjme za svoj fakt, že ak sa ťahá za jeden povraz, všetko ide ľahšie). Navyše je to farebné, roztopašné a príjemné.

V podstate mi na celom tom filme prekážal iba slovenský preklad názvu mestečka Bergen Town, ako Bergenovo, ale uznávam, že zrejme to bude trhať ušami iba mne a detskému divákovi to bude absolútne jedno. Ostatné sú iba pozitívne odhalenia (a to sa priznám, že som spočiatku k tomu filmu nemal príliš veľkú dôveru). Čerešňou na pomyselnej trolej torte je slovenský dabing, ktorý doďaleka prevyšuje ten český, ale to už pri rozprávkach býva samozrejmosťou, aj keď toto je rozprávka s veľa pesničkami, takže si na svoje pri kastingoch prišli aj slovenskí muzikáloví herci.

Distribučná spoločnosť Bontonfilm prináša Trollov na DVD i na Blu ray s českým a slovenským dabingom, k filmu si pribalené i slovenské a české titulky. Pozitívnym je blok bonusových materiálov. Je ho tam požehnane. Niekoľko krátkych dokumentov o nakrúcaní, výlet do Trollej dediny, niečo o kúzlach Trollov, videoklipy, ale napríklad i možnosť pozrieť si film v karaoke verzii, teda s textami piesní priamo vo filme. Nechýbajú vynechané scény, či piesňové klipy a zároveň aj návšteva hrdinov spoločnosti DreamWorks, plná ťažiskových piesní z jednotlivých animákov. Jednoducho riadna nakladačka, navyše podporená titulkami, i keď v prípade bonusov iba českými.

Pavol Božík
75%

Réžia: Mike Mitchell, Walt Dohrn
Hrajú (v pôvodnom znení): Anna Kendrick, Justin Timberlake, Gwen Stefani

Distribúcia: Bontonfilm
Rok vydania: 2017
Formát: DVD / Blu ray
Celková dĺžka: 88 minút
Jazyková verzia: anglická, slovenská, česká, poľská, maďarská, portugalská (5.1)
Titulky: anglické, slovenské, české, maďarské, poľské, portugalské
Bonusy: Výlet dedinou Trollov, Kúzla Trollov, Vynechané scény, filmy o filme, hudobné videoklipy a ďalšie