Chceme iba žiť

Vo verejnoprávnej akoby niekoho omrzel teplý flek. Telka totiž zaradila do vysielania anglickú minisériu Roky a roky, ktorá je rovnako provokatívna ako náš (do)nedávny premiér a je až strašidelné, koľko paralelných súvislostí s ním a jeho vládou, tento seriál má. A to jeho tvorcovia iba povolili uzdu svojej fantázii a zamysleli sa nad tým, kam nás v budúcnosti nasmerujú najdôležitejšie udalosti súčasnosti, akými sú politický populizmus, masová migrácia, multikulturalizmus, potlačované ľudské práva, extrémizmus, neprehľadný vývoj informačných technológií a posadnutosť nimi najmä mladšou generáciou, či v neposlednom rade dopady Brexitu nielen na britskú spoločnosť.

Vieš aké to je vo vnútri ich vlády?
Zasraný chaos! Nečakali, že sa tam dostanú!
Sú to idioti! Nemajú plán! Nemajú nič! Iba panikária!

Centrom príbehu je rodina Lyonsových z anglického Manchestru. Tvoria ju štyria dospelí súrodenci. Najstaršia Edith je politickou aktivistkou, ktorá pôsobí po celom svete. Mladší Steven, je finančný poradca a žije usporiadaný život so svojou ženou a dvomi dcérami. Danny je stavebným inžinierom a najmladšia Rosie slobodnou matkou, ktorá berie život tak ako príde. Ich stará mama, Muriel, je osobou, ktorá ich spája a jej priestranný dom je styčným bodom, v ktorom sa všetci stretávajú. Niektorí viac, niektorí menej, ale zídu sa tam aspoň raz za rok, osláviť Murieline narodeniny.

Dej sa začína v roku 2019, narodením Rosieho syna Lincolna a od tej chvíle sa rozbieha veľmi rýchlym tempom až do roku 2034, kedy končí. Za ten čas sledujeme, ako sa rodina v priebehu pätnástich rokov mení. Vidíme najmä, aký dopad má na nich spoločenský, politický i ekonomický vývoj vo svete a tiež neúprosne rýchla technologická evolúcia, aj globálna ekologická kríza.

Napriek značným zvratom, ktorými svet prechádza, rodine neostáva nič iné, len sa neustále prispôsobovať zmenám, ktoré ich ovplyvňujú. Komfort a hlavné útočisko nachádzajú u Muriel, kde aj napriek turbulentným časom, rodinným rozkolom i svetonázorovým nezhodám, dokážu držať spolu. Učia sa navzájom sa tolerovať a pomáhajú si prežívať dobré, horšie, aj tie najhoršie časy. Na prvý pohľad sa zdá, že nie je v silách obyčajnej rodiny Lyonsových prispieť k tomu, aby zvrátili zlý vývin udalostí, avšak možno opak bude pravdou.

Miniséria mala premiéru v roku 2019 a jej príbehová kostra je upevnená aktuálnymi udalosťami, ktoré v tom čase dominovali svetu a následne vyskladaná fantáziou o tom, ako dôsledky to bude mať na fungovanie sveta v nasledujúcich pätnástich rokoch. To všetko vytvarované na osudoch jednej multikultúrnej rodiny, akých po celom Anglickú a po celom svete žijú desiatky tisíc. Každý z jej členov má svoje starosti, radosti, potreby, svoje osudy a hlavne je zreteľné, že majú jeden druhého. Aspoň to tak vyzerá.

Som presvedčený, že divák, ktorý seriál zaregistroval na obrazovkách verejnoprávnej televízie sa na neho bude dívať s prekvapením a jedine slovenský dabing ho utvrdí v tom, že to nie je chyba vo vysielaní. Tvorcovia seriálu si totiž neberú servítky pred ústa a o veciach hovoria otvorene. Nie, nie je to vulgárne, myslím, že jediné sprosté slovo zaznie v poslednej časti, hovorí sa tu však o témach, ktoré sú na Slovensku stále tabu, alebo ich otvárajú politici v momente, keď potrebujú zastrašiť národ. Ako som písal, miniséria vznikla v roku 2019 a v prvej polovici roku 2021 je pre mňa až šokujúce, koľko vecí z toho sa v podstate už udialo a neuveriteľné je, koľko z toho sa bytostne dotýka našej malej krajiny (v jednej epizóde sa Slovensko doslova spomína). Nájsť paralelu medzi postavou herečky Emmy Thompson, ktorá hrá političku a dianím u nás vôbec nie je ťažké. Od začiatku až do konca. A výrok babičky Muriel, že ak sa zbavíme v politike jednej obludy, ďalšia práve ožije, či veta o tom, že šašovia v politike sú bránou do pekla, doslova zamrazí.

Mnohí diváci seriál poznajú už z obrazoviek českého HBO, či streamovacej služby HBO GO, kde je dostupný doteraz z českým dabingom, ktorý je, opäť, oveľa presvedčivejší, než ten slovenský. V prvých dvoch častiach však zaujal aspoň slovenský preklad, ktorý sa výnimočne na nič nehrá a tiež tne do živého. Odporúčam Roky a roky. Skvelé herecké výkony, nielen v prípade Emmy Thompson, ale všetkých zúčastnených. Fascinujúci britský herec Russell Tovey, homosexuál, ktorý počas svojej pestrej kariéry ani raz nikoho na obrazovke nepresviedčal, že je najväčším zvodcom žien, akého krajina povila a aj keby spával s premiérom, tak to povie do sveta. Píšem o Anglicku! Takmer dokonale vystavaný príbeh, nádherne natočené. Divák to sleduje so zatajeným dychom a zimomriavkami po tele. Takmer celých šesť hodín. Seriál, ktorý divák dopozerá a ešte niekoľko dní sa pristihuje pri tom, že nad ním premýšľa. A vôbec by som sa nedivil, keby ho obratom otočil znova. V hodnotení by som zo sto percent možno pár ubral kvôli poslednému dielu, ktorého finále bolo (doslova) hojdajúce sa na vode, avšak dávalo zmysel. Odvaha verejnoprávnej zaradiť seriál do vysielania ma však presvedčila k stopercentnému hodnoteniu.

Ak ste náhodou prvé dve časti premeškali (verejnoprávna seriál vysiela v sobotu večer na Dvojke), vyskúšajte služby Lepšia.TV, ktorá ponúka za mimoriadne rozumnú cenu program viac ako sto staníc a ojedinelý stodňový archív, vďaka ktorému nikomu neutečie žiaden program. Pre nových zákazníkov je prvý mesiac na skúšku za neskutočných desať centov. To je investícia, ktorú Roky a roky každému vrátia obratom.

Pavol Božík
100%

Réžia: Russell T. Davies
Hrajú: Russell Tovey, Rory Kinnear, T’Nia Miller, Ruth Madeley, Anne Reid, Jessica Hynes, Emma Thompson, Lydia West, Jade Alleyne, Maxim Baldry, Sharon Duncan-Brewster, Zita Sattar