Daj pozor na koho mieriš

V porovnaní so súčasnými (nielen technologickými) hrozbami, sa studená vojna môže javiť ako brnkačka. Pretože keď dnes americkí agenti CIA naserú vysokopostavených Rusov, neostane iba pri výhražných slovách. Tu už naozaj pôjde do tuhého a pôjde o život v divokej naháňačke, v ktorej si nikto nemôže byť istý, kto je na koho strane.

Agent James Silva musí s pomocou supertajného špičkového tímu dopraviť zásielku, ktorá disponuje životne dôležitými informáciami, na leteckú základňu skôr, než dorazí nepriateľ.

Všetko sa začína vydarenou akciou, v ktorej tím tajných agentov zneškodní niekoľkočlenný ruský gang. Vyhasne veľa životov na ruskej strane. Problém sa však iba začína. Medzi nebohými je totiž aj iba 18-ročný mladík, ktorého posledná veta, ktorú v živote vysloví je: Robíš veľkú chybu. Následne Mark Wahlberg stlačí spúšť a odchádza do bezpečia.

V tej chvíli ešte netuší, že tak opäť rozdúcha v podstate nikdy neuhasený oheň nenávisti a podozrievania medzi dvoma mocnosťami Amerika – Rusko. To, že naozaj urobil veľkú chybu si uvedomuje až postupne a prichádza na to až vo finále filmu. Spolu s divákom.

Peter Berg (Na život a na smrť) prichádza s fenomenálnym, v podstate politickým thrillerom, v ktorom zhruba na ploche poldruha hodiny dáva divákovi veľmi málo priestoru na poriadny nádych. Vo filme 22 míľa sa neustále niečo deje. Objavuje sa spojenec, ktorý má tajomný kód pre záchranu sveta, no je ochotný ho vydať iba vtedy, keď ho Američania odvezú do bezpečia a zabezpečia mu azyl.

A niekde tu začína boj s časom. Boj na trase, ktorá je dlhá 22 míľ, dostatočne na to, aby bol nepriateľ v strehu a snažil sa prekaziť zámer Američanov. Ale je to naozaj tak? Film 22 míľa je jedinečný v tom, že sa v ňom neustále niečo deje a až do konca nie je jasné, ako vo finále vyvrcholí. A zárukou je, že si divák nemôže byť ničím istý.

V hlavnej úlohe sa predstavuje Mark Wahlberg, zapálený agent CIA, ochotný za slobodu svojej krajiny položiť vlastný život. V bezpečnom zákryte ho istí John Malkovich, v akcii mu asistuje niekoľko drsných žien. Úloha je jasná, výsledok neistý. Nie však pre diváka, ten bude určite spokojný.

Film 22 míľa prináša spoločnosť Magic Box na DVDBlu ray. Obraz i zvuk na Blu ray sú bezchybné, vydarený je i český dabing. K filmu nie je pribalený žiaden bonusový materiál.

Pavol Božík
75%

Réžia: Peter Berg
Hrajú: Mark Wahlberg, John Malkovich, Iko Uwais, Lauren Cohan, Ronda Rousey, Terry Kinney, Sala Baker

Žáner: Akčný
Pôvodný názov: Mile 22
Rok výroby: 2018 (Svetová premiéra: 17. august 2018)
Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2019
Formát: DVD, Blu ray
Celková dĺžka: 95 minút
Zvuk: anglický, český (DTS-HD Master Audio 5.1)
Titulky: české