Do kín čoskoro zavíta Šťastný človek

Neobyčajný príbeh česko-slovenskej rodiny, v ktorej jeden z rodičov prechádza tranzíciou, predstavili tvorcovia počas nedávnej súkromnej projekcie vybraným hosťom a priateľom. Medzi pozvanými nechýbali transrodoví ľudia, aktivisti i umelci. Aké boli reakcie prvých divákov a diváčok?

Dej filmu režisérky Sone G. Lutherovej, Šťastný človek, sa začína spomínaním grafického dizajnéra a spisovateľa Marvina na nedávnu minulosť, keď pôsobil ako bežná žena a spolu s manželom, psychiatrom Ivanom a dvomi deťmi, žili vo švédskom Göteborgu. Ich život mal byť takmer predvídateľný, kým Marvin nezačal písať kvír romány, ktoré mu pomohli k odhaleniu samého seba. Čoraz intenzívnejšie cítil potrebu byť tým, kým naozaj je – mužom. Skľučujúci pocit, že je v nesprávnom obale, bol pre neho taký intenzívny a bolestivý, že to nemohol viac vydržať a v snahe žiť pravdivo a autenticky riskol stratu cenného.

Rada vidím transrodovosť zachytenú skôr z druhej strany. Šťastný človek zachytáva príbeh dvoch ľudí, medzi ktorými je bezpodmienečná láska. Tým, že som sama transrodová, to bolo pre mňa veľmi emotívne a na konci som mala zaslzené oči, vyjadrila sa po projekcii modelka Charlotte Srnčíková.

Tranzícia jedného z rodičov zmení celú rodinu. Dokument producentov Maroša Hečka a Petra Veverku pozoruje nielen začiatok a priebeh Marvinovej vytúženej zmeny – jeho vzhľadu, postojov a vzťahov, ale aj interakcie medzi ním a jeho manželom. Ivan sa dostal do novej pozície a táto zmena sa priamo týka aj jeho.

Pre mňa je ten film silný najmä čistotou lásky. Na Slovensku o transrodových ľuďoch mnohí rozprávajú veľmi nepekne a vidno, že majú stereotypné predstavy. Šťastný človek je úžasný v tom, že vidíme lásku v tej najkrajšej podobe, povedal Roman Samotný z iniciatívy Ide nám o život.

Podobný názor má aj Laci Strike: Film prináša tému, ktorá tu v spoločnosti rezonuje, a veľmi často sa z rôznych strán zneužíva. No podáva ju čisto, rovno, bez zbytočných politických vášní. A toto tu potrebujeme, povedal známy tanečník a herečka Jana Kovalčiková ho ešte doplnila: Myslím, že v našich zemepisných šírkach je táto téma buď tabuizovaná, alebo interpretovaná nejakým nesprávnym, či hlúpym smerom.

Je to film zrejme aj o tom, že keď budeme ľúbiť a rešpektovať seba, tak nás budú ľúbiť a rešpektovať aj iní. A to platí aj opačne – ak budeme viac ľúbiť a rešpektovať iných, budeme viac ľúbiť a rešpektovať aj seba, ozrejmila svoje dojmy herečka Kristína Tormová.

Slovenská premiéra filmu Šťastný človek sa uskutoční 13. septembra počas Medzinárodného filmového festivalu Cinematik v Piešťanoch a vďaka distribučnej spoločnosti ASFK, Azyl Production a HBO MAX ho od 21. septembra 2023 budú môcť vidieť diváci v celej krajine.