Do kín mieri Febiofest

Bežné zlyhania

Presne 15. marca otvorí Asociácia slovenských filmových klubov, v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom, v priestoroch novo zrekonštruovanej Slovenskej národnej galérie jubilejný 30. medzinárodný filmový festival Febiofest Bratislava 2023. Na divákov čaká päťdňový filmový maratón, ktorý bude pokračovať v Kine Mladosť, Kine Klap, v Jurkovičovej teplárni a následne poputuje do vybraných kín a filmových klubov po celom Slovensku.

Filmoví nadšenci sa môžu tešiť na slovenské premiéry a filmy, ktoré nikde inde neuvidia a taktiež na stretnutia s našimi i zahraničnými filmovými hosťami. Organizátori Febiofestu zaradili do programu projekcie, ktoré zarezonovali na svetových festivaloch alebo v distribúcii svojich domovských krajín. Či už sú to filmy, o ktorých sa hovorí, ako Veľryba Darrena Aranofského, kde svojím hereckým výkonom na seba znova upozornil Brendan Fraser, filmy známych režisérov, ako David Cronenberg, alebo dokumentárne či experimentálne filmy reflektujúce aktuálnu situáciu vo svete – Manifesto – film poskladaný z videí zo sociálnych sietí od ruských tínedžerov, vysvetľuje Ondrej Starinský. Tak ako každý rok, ani tento podľa neho nemôže na festivale chýbať film s Nicolasom Cageom. Diváci si tentoraz budú môcť pozrieť film Neznesiteľná váha obrovského talentu, v ktorom mu sekunduje aktuálna seriálová hviezda Pedro Pascal.

Tohtoročný festival ponúkne sekciu Bez limitov, ktorá prináša zaujímavé žánrové spojenia, herecké obsadenia i dejové zvraty. Priestor v nej majú začínajúci i renomovaní tvorcovia. Jediným kritériom pri výbere filmov je kvalita. V rámci sekcie Film+ uvedie Febiofest filmy od tvorcov, ktorí v posledných rokoch významne ovplyvňujú klubový film a ich diela rezonovali posledný rok na festivalovej scéne (napríklad spomínaný Darren Aranofsky, či Nicolas Bedos). Polnočná sekcia Planet Dark opäť ponúkne divákovi možnosť stráviť neskoré večery na festivale v spoločnosti temných žánrov, ku ktorým by sa inak nedostali. Sekcia Zrkadlo minulosti zahŕňa už štandardne filmy, ktoré vďaka digitalizácii, špeciálnemu výročiu či téme zažívajú svoju renesanciu vrátane projekcie archívneho filmu so živou hudbou. V súťažnej sekcii krátkych a celovečerných filmov V strede Európy sa predstavia projekcie zo Slovenska a zo všetkých susedných krajín – Poľska, Česka, Maďarska, Ukrajiny a Rakúska. O najlepšom krátkom filme a v tohtoročnej premiére aj o najlepšom celovečernom filme rozhodne medzinárodná odborná porota. Febiofest nezabúda ani na detské publikum. Filmový kabinet deťom budú tvoriť školské projekcie a projekcie pre verejnosť spojené s tvorivými dielňami pre najmenších divákov.

Súčasťou Medzinárodného filmového festivalu Febiofest Bratislava je opäť aj medzinárodné vzdelávacie a networkingové podujatie Visegrad Film Forum združujúce filmových študentov a profesionálov.