Dokument o režisérovi Wilsonovi má svetovú premiéru na Slovensku

Fanúšikovia multitalentovaného divadelného režiséra a umelca Roberta Wilsona budú mať jedinečnú možnosť nahliadnuť do sveta jeho tvorby a vnímania umenia priamo pri jeho vzniku. Dva roky po úspešnom divadelnom predstavení Roberta Wilsona na Slovensku, sa opäť vracia na dosky SND, tentokrát na striebornom plátne. V pondelok 28. novembra 2016 o 19. hodine sa v historickej budove Slovenského národného divadla uskutoční svetová premiéra filmu A Living Space. Jedinečný dokument mapuje proces tvorby umenia vo Watermill Centre v New Yorku, ktorého zakladateľom je Robert Wilson.

Vizionársky divadelný režisér a výtvarník Robert Wilson a talentovaný český režisér Jakub Jahn vytvorili jedinečnú spoluprácu, ktorej výsledkom je dokument odhaľujúci zákulisie tvorby kreatívneho sveta v inkubátore pre umelcov Watermill Center. Robert Wilson na jednom mieste každý rok zhromažďuje takmer stovku mladých umelcov z celého sveta a dáva im príležitosť spolupracovať s mnohými svetovými osobnosťami z umeleckého sveta, ako je Jim Jarmusch, Coco Rosie, Philip Glass, Daniel Liebeskind a mnohí ďalší. Musíme podporovať dnešné umenie, pretože je hlasom a dokumentom našej doby,“ vyjadruje hlavnú myšlienku projektu Robert Wilson.

Film A Living Space dokumentuje 50 dní Watermill letného programu, vrátane rozhovorov s Robertom Wilsonom, pozvanými umelcami a účastníkmi programu. Rozhovory sa striedajú so zábermi doteraz nezverejnených skúšok z tvorby umeleckých diel. Divákovi dokument ponúka zážitok z priamej interakcie s mimoriadne tvorivým pulzovaním a neúprosnou silou výrazu, ktoré sú základnou črtou Wilsonovej práce. Pre spoluprácu na tomto mimoriadnom dokumente si Robert Wilson prizval českého režiséra Jakuba Jahna. Premiéru filmu podporila J&T Banka.

Jakub Jahn je nezávislý tvorca, dokumentarista a vizuálny umelec žijúci v Prahe. Jeho hlavným záujmom je dokumentovať objavovanie fascinujúceho sveta súčasného umenia a módy. Jadro jeho práce tvoria predovšetkým krátkometrážne filmy. V poslednej dobe sa čoraz viac otvára aj žánru vzrušujúcich možností video inštalácií a ďalších neštandardných foriem videoartu.

Robert Wilson je americký experimentálny divadelný režisér a dramatik, ktorého svetové médiá označujú ako najpopulárnejšieho avantgardného divadelného umelca. V priebehu svojej rozsiahlej kariéry pracoval ako choreograf, umelec, maliar, sochár, video umelec a zvukový a svetelný dizajnér. Vytvára výnimočné spolupráce s poprednými umelcami našej doby, spisovateľmi a hudobníkmi, ktoré fascinujú divákov po celom svete. Medzi jeho najznámejšie spolupráce s umelcami patrí kooperácia s Philipom Glassom na projekte Einstein on the Beach a s mnohými ďalšími umelcami vrátane Heinera Müllera, Mochail Baryshnikov, Darryl Pinckney či Lady GaGa.