Dokumentárna udalosť sezóny RTVS s Pavlom Barabášom

Pavol Barabáš: Neznáma Antarktída

RTVS na záver aktuálnej televíznej sezóny pripravila pre divákov veľkú dokumentárnu udalosť. Počas desiatich večerov uvedie Dvojka dokumenty Pavla Barabáša doplnené o zamyslenia s názvom Dialóg s planétou. Séria výnimočných dokumentov vyvrcholí 15. septembra televíznou premiérou nového dokumentu RTVS Tieň jaguára.

Dokumenty Pavla Barabáša – Dvojka, piatok večer:
21.
júna
Dokument: Omo – cesta do praveku
Zamyslenie druhé: Dialóg s planétou – Miznúce tradície
Takmer pred dvomi desaťročiami splavili prví Slováci nedotknutú rieku Omo v Etiópii. Zdokumentovali unikátne prírodne kmene, ktoré žili v symbióze s riekou. Dnes však títo ľudia bojujú nielen o vodu z Oma, ale i o svoje posledné tradície.

28. júna
Dokument: Amazonia vertical
Zamyslenie tretie: Dialóg s planétou – Stratený svet
Zdá sa, že už na našej Zemi všetko poznáme. Avšak je tu tajomný svet venezuelských stolových hôr. Na ich povrchu žijú organizmy, ktoré ešte nie sú popísané. Väčšie prekvapenie však čaká objaviteľov pod ich povrchom.

12. júla
Dokument: Pururambo
Zamyslenie štvrté: Dialóg s planétou – Zamrznutý čas
V tmavých a hlbokých údoliach Novej Guinei žili malí Papuánci ešte donedávna bez dotyku s civilizáciou. Dnes sa niekoľko kilometrov od nich nachádza najväčšia a najmodernejšia baňa sveta na zlato.

19. júla
Dokument: Tepuy
Zamyslenie piate: Dialóg s planétou – Tajomstvo podzemia
V mohutnom podzemí venezuelských stolových hôr slovenskí bádatelia nachádzajú mohutné tajomné chodby. Ale s novými objavmi sa vynára viac otázok ako odpovedí.

26. júla
Dokument: Mongolsko – v tieni Džingischána
Zamyslenie šieste: Dialóg s planétou – Hranice slobody
Lákadlá moderného sveta dorazili aj do odľahlých stepí strednej Ázie, kde nomádi kočujú a pasú svoje stáda. Ako dlho je ešte ich ekologický spôsob života udržateľný?

2. augusta
Dokument: Pygmejovia – deti džungle
Zamyslenie siedme: Dialóg s planétou – Hľadanie pokoja
V Afrike žili ešte donedávna unikátne prírodné kmene. Ukrytí pod nepriehľadnou zelenou hradbou pralesa niektoré z nich dodnes hľadajú záchranu a pokoj dávnych dôb.

9. augusta
Dokument: Trou de Fer – železná diera
Zamyslenie ôsme: Dialóg s planétou – Živá voda
Voda je živel. Voda nám dáva energiu. Voda nás očisťuje. Ako vnímajú tento zázrak tí, ktorí zasvätili najväčším vodopádom sveta svoj život?

16. augusta
Dokument: Neznáma Antarktída
Zamyslenie deviate: Dialóg s planétou – Na póloch Zeme
Sú to magické miesta. Púť k nim je nekonečné dlhá. Dajú vám však veľké poznanie. Spoznáte seba, svoju myseľ, ale i súvislosti, ktoré obohatia vaše poznanie planéty.

15. septembra
Dokument: Tieň jaguára
Zamyslenia desiate: Dialóg s planétou – Posledný odkaz
Zdanlivo nemajú nič. Len jeden druhého a klenbu amazonského pralesa nad hlavou. No ich život je plný radosti, bezstarostnosti a smiechu. Avšak v ich džungli sa potichu a nebadane rozpínajú chápadlá ťažobných spoločností.